Dostawcy prądu w Polsce – Eniga proponuje rozliczenie fotowoltaiki bazujące na starym systemie rozliczeń
- Aktualności, Finanse i inwestycje, Fotowoltaika
- 28 października, 2024
Autorka: mgr Martyna Marlikowska
Wsparcie merytoryczne: dr inż. Krzysztof Bartczak

Dostawcy prądu w Polsce oferują różne rodzaje umów i taryf, dzięki czemu każdy z nas ma możliwość dopasowania oferty do swoich potrzeb. Jest ich naprawdę sporo, bo ok. 450 firm z koncesją walczy o zainteresowanie klientów. Wśród szerokiej konkurencji funkcjonuje Eniga, która wyszła z alternatywą korzystniejszego rozliczania fotowoltaiki w odniesieniu do obowiązujących zasad net-billingu. Wybierając ich ofertę, 85% wartości energii wraca do wytwórcy. Sprawdźmy, na czym polega rozliczenie fotowoltaiki proponowane przez tego dostawcę energii elektrycznej i w czym przypomina net-metering.
Spis treści
Net-metering a net-billing
Do 2022 roku obowiązywał stary system rozliczeń, w którym prosument mógł nadwyżki energii elektrycznej przechowywać w sieci energetycznej, aby następnie je wykorzystać np. nocą lub okresie zimowym, gdy światła słonecznego jest mniej. Prosumenci, którzy zdecydowali się na fotowoltaikę do marca 2022 roku mogą korzystać z tego typu rozwiązania przez kolejne 15 lat. Po tym czasie będą rozliczani w aktualnie obowiązującym systemie.
Od kwietnia 2022 roku net-billing został wprowadzony w celu odciążenia sieci energetycznej i ukierunkowania w stronę rozbudowy instalacji fotowoltaicznej o własny magazyn energii elektrycznej oraz zaangażowanie w zwiększanie poziomu autokonsumpcji. Różnica między dostarczaniem energii elektrycznej na starych i nowych zasadach jest spora, przy czym oba systemy rozliczeń mają swoje wady i zalety. Jednak wiele osób żałuje, że nie udało im się załapać na stary system opustów ze względu na korzystniejsze rozliczenie energii i prostsze zasady.
ENIGA - szczegóły oferty
Eniga w swojej ofercie proponuje kilka rozwiązań nawiązujących do starego sytemu opustów, który jest bardzo ceniony wśród prosumentów indywidualnych i firm.
- Po pierwsze istnieje możliwość rozliczania opłat dystrybucyjnych z nadwyżki energii zgromadzonej na swoim koncie, a klient nie płaci tzw. abonamentu (opłaty stałe).
- Po drugie każdy konsument ma pełną kontrolę i wgląd w aktualną sytuację finansową na swoim koncie online. W dedykowanym systemie VPP.ENIGA.PL można na bieżąco sprawdzać stan swojego depozytu.
- Po trzecie klient-wytwórca odzyskuje większość wartości wyprodukowanej energii – do 85%.
- Po czwarte nadwyżki nigdy nie przepadają – klient wykorzysta je w dowolnym dla siebie momencie. Co więcej, jeśli posiada kilka punktów poboru energii (mieszkanie, domek letniskowy, samochód elektryczny), to może produkować energię w jednym miejscu, z jednej instalacji PV i zasilać nią wszystkie te punkty.
- Ponadto klient biznesowy może wystawić fakturę na wysokość swojego depozytu i otrzymać przelew na konto.
Tym sposobem istnieje możliwość zbicia rachunku nawet o 95% rocznie, a przy dobrze dobranej instalacji rachunek może wynosić nawet okrągłe… 0 zł.
Jak tego dokonać? Zlecić montaż instalacji fotowoltaicznej firmie EasyOZE współpracującej z Enigą, dzięki czemu klient otrzyma preferencyjne warunki.
Jak zacząć oszczędzać z Enigą krok po kroku

- Skontaktuj się z EasyOZE i ustal termin spotkania w sprawie oferty i instalacji fotowoltaicznej, tel. 89 613 12 23.
- Na spotkaniu porozmawiaj o ofercie, dopytaj o szczegóły i rozwiej wątpliwości.
- Podpisz umowę.
- Ciesz się oszczędnościami dzięki dopasowanej ofercie sprawdzonego sprzedawcy prądu oraz inwestycji w energię odnawialną.