EasyOZE Blog

Logo

EasyOZE

Magazyny energii – przyszłość energetyki czy tylko chwilowa moda?

Autorka: mgr Martyna Marlikowska
Wsparcie merytoryczne: dr inż. Krzysztof Bartczak

Coraz większa świadomość konieczności korzystania z odnawialnych źródeł energii powoduje, że w Polsce mamy bardzo duże zainteresowanie fotowoltaiką i pompami ciepła wśród właścicieli gospodarstw domowych, przedsiębiorstw i rolników. Obserwatorzy rynku OZE zanotowali także coraz więcej zapytań dotyczących magazynów energii. Związane jest to z narastającą potrzebą kumulowania energii na własne potrzeby, co rozwiązywałoby kilka kluczowych problemów związanych z użytkowaniem instalacji fotowoltaicznej. Sprawdźmy, czy magazyn energii do fotowoltaiki stanie się priorytetem.

Spis treści

Autokonsumpcja i magazynowanie energii

Zmiana rozliczenia energii słonecznej i wprowadzenie net-billingu związane było z przekierowaniem trendu w branży OZE na autokonsumpcję i magazynowanie energii. Coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że to jest kierunek, w którym trzeba iść. Wykorzystywanie energii fotowoltaicznej od razu na bieżące potrzeby stało się hasłem przewodnim net-billingu. Wiąże się to ze zmianą nawyków i korzystaniem ze sprzętów na prąd w ciągu dnia, gdy słońce świeci wysoko. Panele solarne najwięcej energii produkują w bezchmurne gorące dni. To właśnie wtedy najkorzystniej dla nas jest używać zmywarki, odkurzacza, pralki czy suszarki. Wtedy poziom naszej autokonsumpcji znacząco wzrasta. Jeśli zaś wyjeżdżamy na wakacje, a nasza instalacja fotowoltaiczna wytwarza energię, której nie wykorzystamy, wtedy autokonsumpcja spada do 0.

Nawet przebywając w domu w ciepłe dni i korzystając z energii fotowoltaicznej nie jesteśmy w stanie wykorzystać jej w pełni. Wtedy nadwyżki energii sprzedawane są po niskiej cenie do sieci energetycznej w dużych ilościach, co przeciąża ją.

Ponadto cykl naszego funkcjonowania powoduje, że mamy zwiększone zapotrzebowanie energetyczne o poranku i wieczorami, szczególnie zimą, kiedy autokonsumpcja o tej porze jest niemożliwa.

Sensowną odpowiedzią na te problemy jest magazynowanie energii elektrycznej, co obecnie staje się możliwe także dzięki wysokim dofinansowaniom.fotowoltaika ceny

Magazyn energii - dofinansowanie i trendy w Polsce

Jeszcze do niedawna wydawało się, że magazyny energii kosztują niebotyczne pieniądze i jest to rozwiązanie tylko dla nielicznych. Jednak popyt na nie oraz dostępne dofinansowania do magazynów energii (nawet do 16 000 zł) spowodowały, że coraz więcej prosumentów bierze je pod uwagę.

Sceptycy uważają to za chwilowy trend. Jednak patrząc na inwestycje przedsiębiorców i rolników w magazyny energii oraz coraz większą dostępność dla zwykłych użytkowników przewidujemy, że nie będzie to krótkoterminowa moda. Stawiamy, że będzie to najoptymalniejsze rozwiązanie kwestii związanych z przeciążeniem sieci elektroenergetycznej, brakami w dostawie prądu i obniżeniem rachunków za prąd.

Jak działa magazyn energii do fotowoltaiki?

Magazyny energii są zwykle budowane w formie baterii litowo-jonowych, które pozwalają na przechowywanie energii elektrycznej w czasie, gdy panele fotowoltaiczne produkują więcej energii niż potrzeba, a następnie uwalnianie jej, gdy źródła odnawialne produkują mniej energii niż jest potrzebne.

Sytuacja na Ukrainie pokazała, że żaden kraj nie jest odporny na ryzyko destabilizacji dostaw energii, co może powodować znaczne problemy, zwłaszcza w okresach, gdy zapotrzebowanie na energię jest szczególnie duże.

Tym bardziej w takiej sytuacji warto pomyśleć o inwestycji w magazyny energii. Takie rozwiązanie pozwala na przechowywanie energii elektrycznej w postaci akumulatorów lub baterii, które można wykorzystać w przypadku awarii dostaw prądu. Dzięki temu, nawet gdyby w Polsce wystąpiły tzw. blackouty, czyli przerwy w dostawie prądu, osoby posiadające magazyny energii będą miały pewne źródło energii elektrycznej.

Zalety z posiadania magazynu energii​

  • Jeszcze niższe rachunki za prąd,

  • niezależność energetyczna i samowystarczalność nawet do 90%,

  • uniezależnienie od przerw w dostawie prądu,

  • korzyści środowiskowe,

  • bezpieczeństwo energetyczne w każdej sytuacji.

Magazyny energii dla rolników​

W rolnictwie szczególnie istotną kwestią jest uniezależnienie się od przerw w dostawie prądu, chociażby w działalności obejmującej systemy chłodnicze. W takiej sytuacji inwestycja w magazyny energii chroni podwójnie przed niespodziewanymi brakami w dostawie prądu lub awariami.

Moc instalacji fotowoltaicznej i zapotrzebowanie na energię

W net-billingu istotne jest dopasowanie mocy instalacji fotowoltaicznej do zapotrzebowania na energię elektryczną. Wystarczy przejrzeć swoje rachunki i skorzystać z kalkulatora do fotowoltaiki – dzięki niemu bezpłatnie poznamy sugerowaną moc instalacji oraz podana zostanie cena zakupu wraz z montażem. Warto wspomnieć w Uwagach o chęci zamontowania magazynu energii, co także zostanie uwzględnione w e-ofercie wraz z kwotami dofinansowania, jakie obecnie funkcjonują.

Nawet 90% samowystarczalności z magazynem energii

Okazuje się, że gospodarstwa domowe oraz firmy mogą uniezależnić się od dostawców energii elektrycznej nawet w 90%, decydując się na magazyn energii. Eksperci twierdzą, że nie jest to chwilowa moda, a wieloletnia perspektywa uniezależniania się od wysokich rachunków od dostawców energii elektrycznej.

Magazyn energii - cena i dofinansowanie

Chcesz otrzymać niezobowiązującą e-ofertę na fotowoltaikę wraz z ceną za magazyn energii i kwotą dofinansowania? Skorzystaj z bezpłatnego kalkulatora i zobacz, ile kosztuje fotowoltaika z magazynem energii naprawdę.