EasyOZE Blog

Logo

EasyOZE

Pompa ciepła z fotowoltaiką – duet idealny

Autorka: mgr Martyna Marlikowska
Wsparcie merytoryczne: dr inż. Krzysztof Bartczak

Czy da się połączyć fotowoltaikę i pompę ciepła? Jasne! Co więcej wyniki najnowszej analizy kosztów eksploatacyjnych ogrzewania budynków i ciepłej wody użytkowej z II kwartału 2023 roku wskazują jednoznacznie, że najbardziej rekomendowanym rozwiązaniem pod kątem opłacalności jest instalacja hybrydowa fotowoltaiki z pompą ciepła. Jeśli właśnie budujemy dom lub planujemy generalny remont, warto wziąć pod uwagę najtańsze rozwiązanie w eksploatacji, a jednocześnie najbardziej nowoczesne. Autorem analizy, na którą się powołujemy jest POBE – Porozumienie Branżowe Na Rzecz Efektywności Energetycznej.

Spis treści

Raport POBE

Zmiany cen paliw i energii elektrycznej sprawiają, że takie analizy, jak Raport POBE, należy wykonywać kilka razy w roku. Dane z ostatniego kwartału wskazują, że instalacja hybrydowa pompy ciepła z fotowoltaiką wychodzi najkorzystniej w porównaniu z ogrzewaniem kotłem elektrycznym, olejowym, gazowym, węglowym, pelletem czy drewnem.

W analizie brano pod uwagę odbiorniki ciepła – czy wraz ze źródłem ciepła współpracują grzejniki czy też ogrzewanie płaszczyznowe. Przypomnijmy, że można wyodrębnić kilka rodzajów pomp ciepła – gruntowe, wodne i powietrzne. W opracowaniu wzięto dane dotyczące najpopularniejszej powietrznej pompy ciepła powietrze-woda, a także solanka-woda. Dodatkowo uwzględniono kilka standardów energetycznych budynku dla 4-osobowej rodziny mieszkającej w domu 150m2 w celu zachowania rzetelności.

W związku z tym, że pompa ciepła znaczną ilość energii elektrycznej (ok. 75%) czerpie z odnawialnych źródeł energii, to musimy sobie zdawać sprawę, że te pozostałe 25% musi zostać pobrane z sieci energetycznej. Zastosowanie nawet minimalnej instalacji fotowoltaicznej obniża ten koszt co najmniej o połowę. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest jednak dopasowanie mocy instalacji fotowoltaicznej do potrzeb energetycznych danego domu. Dzięki kalkulatorowi fotowoltaiki można to w łatwy sposób  wyliczyć za darmo.

Możemy także wyciągnąć wniosek o trendzie stabilizującym ceny paliw – w 2023 roku widać tendencję spadkową w przeciwieństwie do tej z 2022 roku.

instalacja hybrydowa fotowoltaiki z pompą ciepła

Czy w takim razie warto montować samą fotowoltaikę lub pompę ciepła?

Jak najbardziej. Czasami zdarza się tak, że nie mamy możliwości zamontowania obu tych instalacji. W przypadku dachu, który wymaga remontu, jest niekorzystnie usytuowany albo jego układ jest skomplikowany będziemy musieli odłożyć plany związane z fotowoltaiką na później lub całkiem z niej zrezygnować, chyba, że dysponujemy sporą działką lub możliwością budowy carportu (to, gdzie można umiejscowić panele fotowoltaiczne zależy od warunków, jakimi dysponujemy). W takim przypadku podjęcie decyzji o instalacji pompy ciepła także jest korzystne, tyle że mniej niż w duecie z fotowoltaiką. Odwrotna sytuacja jest także w przypadku instalacji samej fotowoltaiki bez pompy ciepła. Posiadając kocioł gazowy, a tym bardziej elektryczny, fotowoltaika to dobre rozwiązanie obniżające rachunki za prąd.fotowoltaika ceny

Dofinansowania - pompa ciepła i fotowoltaika

Program Czyste Powietrze to spore wsparcie dla tych, którzy planują zainwestować w większą izolacyjność domu czy dokonać wymiany na nowe źródło ciepła. W zależności od dochodów możemy liczyć na określone kwoty. Warto przeanalizować warunki, aby podjąć decyzję co do ostatecznego rozmiaru termomodernizacji. Możemy liczyć na większą kwotę dotacji przy instalacji hybrydowej.

Z programu Mój Prąd 5.0 także możemy liczyć na dofinansowanie do pompy ciepła – tu kryterium dochodowe nie jest brane pod uwagę. Instalacja hybrydowa pompy ciepła z fotowoltaiką jest także wyżej dotowana. Z programu Moje Ciepło zaś możemy liczyć na dofinansowanie montażu instalacji.

Instalacja hybrydowa fotowoltaiki z pompą ciepła - jak wyliczyć moc i koszt pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną

Jak już wiemy, fotowoltaika i pompa ciepła to idealne połączenie rekomendowane przez specjalistów. Na dobór instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła mają wpływ różne czynniki, m.in:

  • wielkość instalacji pv dopasowana do kubatury domu,
  • całe zapotrzebowanie na energię elektryczną danego gospodarstwa domowego,
  • wybór określonego rodzaju pompy ciepła.

Stojąc przed wyborem pompy ciepła weźmy pod uwagę 3 rodzaje pomp ciepła:

  • gruntowa pompa ciepła – droga inwestycja, ale niskie koszty eksploatacji,
  • powietrzna pompa ciepła – najtańsza, ale mniej wydajna od innych typów,
  • wodna pompa ciepła – najrzadziej montowana ze względu na wymogi środowiskowe.

Koszty inwestycyjne oraz moc instalacji zależą w dużym stopniu od czynników wymienionych wyżej. Każdy może to w prosty sposób wyliczyć w dedykowanym kalkulatorze mocy i ceny pomp ciepła.

Odnawialne źródła energii to przyszłość cieplna i energetyczna dla naszego kraju. Jej rozwój będzie wpływał na standardy budownictwa i ewoluował w kierunku niezależności energetycznej.