EasyOZE Blog

Logo

EasyOZE

Co zrobić z nadmiarem energii elektrycznej z fotowoltaiki?

Autorka: mgr Martyna Marlikowska
Wsparcie merytoryczne: dr inż. Krzysztof Bartczak

Fotowoltaika w słoneczny letni dzień jest w stanie wytworzyć taki nadmiar energii elektrycznej, że przy nieobecności właścicieli w domu niemal wszystko zostanie przekierowane do sieci. Coraz częściej słyszymy o konieczności autokonsumpcji, ale czy rzeczywiście wiemy, czym jest, jak się z nią obchodzić i jak w praktyce wprowadzić ją w życie? Sprawdźmy, jakie sprytne sposoby wykorzystania nadwyżki energii elektrycznej możemy zastosować – bez dodatkowych inwestycji oraz inwestując w sprzęty, które pomogą nam podnieść procent autokonsumpcji, co oczywiście przełoży się na niższy rachunek za prąd.
Spis treści

Net-billing a cena sprzedaży energii elektrycznej

Aktualnie w Polsce obowiązuje system net-billing, co oznacza, że nadwyżkę energii elektrycznej wytworzoną przez panele fotowoltaiczne musimy odsprzedać do sieci po aktualnej cenie rynkowej sprzedaży energii. Niekoniecznie jest to opłacalne, szczególnie latem, gdy cena sprzedaży do sieci jest bardzo niska w przeciwieństwie do ceny zakupu. Jednym z powodów wprowadzenia net-billingu było przeniesienie akcentu na zwiększanie autokonsumpcji i magazynowania energii.

W związku z tym, naszym zadaniem, jako prosumentów fotowoltaiki jest wprowadzenie nowych nawyków oszczędności energii i wypracowania rutyny, która wpłynie na zwiększenie autokonsumpcji.

Niektórych prosumentów, którzy założyli instalację fotowoltaiczną przed 1 kwietnia 2022 roku, rozlicza tzw. system opustów. Tu sytuacja wygląda inaczej – prąd ekologiczny z nadwyżki produkcji energii elektrycznej przechowuje się w sieci, aby móc go odebrać w momencie większego zapotrzebowania, przy czym 1 kilowatogodzina (kWh) wymieniana jest na 0,7-0,8 kWh. Następuje 20-30% opust.fotowoltaika ceny

Co to jest autokonsumpcja?

To nic innego jak wykorzystywanie energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne od razu – na bieżąco. Gdy świeci słońce, używajmy sprzętów domowych na prąd, róbmy pranie, włączajmy zmywarkę, odkurzajmy. Im bliżej wieczora, tym bardziej ograniczajmy zużycie prądu – do niezbędnego minimum. Trzymajmy się zasady, że brak słońca oznacza maksymalne oszczędzanie energii w domu, a gdy słońce świeci wysoko, planujmy porządki, gotowanie, prasowanie i inne czynności wymagające użycia sprzętów na prąd. Wieczorami i nocą panele fotowoltaiczne właściwie nie wytwarzają energii, dlatego używając sprzętów o tej porze, zwiększamy nasz rachunek za energię elektryczną, bo wykorzystujemy ten z sieci energetycznej operatora.

Jak zwiększyć autokonsumpcję bez dodatkowych inwestycji?

Właściciele instalacji fotowoltaicznych w Polsce zużywają na bieżąco maksymalnie 30% energii z fotowoltaiki. To wciąż za mało. Pozostałe 70% zostaje przekazane do sieci.

Nawyki

Warto zacząć od zmiany wyżej wspomnianych nawyków związanych z codziennymi aktywnościami w domu – starajmy się używać sprzętów na prąd w ciągu dnia, ale także ładujmy wtedy telefony, akumulatory, kośmy trawę czy róbmy remont. Dzięki takim zmianom mamy szansę zwiększyć autokonsumpcję o kolejne 15%, czyli do ok. 45%.Wycena fotowoltaiki

Jak zwiększyć autokonsumpcję za pomocą dodatkowych inwestycji?

Magazyny energii

Aktualnie to magazynom energii przypisuje się ogromną rolę w wykorzystaniu nadwyżki prądu z fotowoltaiki prosumenckiej. Energia elektryczna z instalacji fotowoltaicznych zamiast zostać odsprzedana do sieci, zostaje w naszym własnym magazynie energii, dzięki czemu możemy ją wykorzystać wieczorami i nocą, gdy nie ma bieżącej produkcji z paneli słonecznych.

Wciąż wiele osób ma wyobrażenie, że koszt magazynu energii elektrycznej jest bardzo wysoki, przez co nieosiągalny dla większości. Tak nie jest, tym bardziej, że na rynku dostępne są dofinansowania do magazynu energii, które znacząco obniżają jego koszt początkowy.

Dodatkowo nadmiar energii z fotowoltaiki może zostać przekazany do magazynu ciepłej wody, dzięki czemu grzałka bojlera podgrzeje wodę użytkową. Czasami wystarczy dodanie jednego sterownika, aby taki system zaczął funkcjonować.

Fotowoltaika z pompą ciepła

Instalacja fotowoltaiczna i pompa ciepła to duet wart uwagi. Działanie pompy ciepła w 25% uzależnione jest od dostaw prądu, a w takim wypadku może ona być zasilana prądem ekologicznym z fotowoltaiki. Ponadto warto energię z instalacji fotowoltaicznej wykorzystać do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) oraz chłodzenia pomieszczeń.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem na lata, dającym najwyższe uzyski i autokonsumpcję na wysokim poziomie jest zestaw: pompa ciepła, panele fotowoltaiczne, magazyn energii elektrycznej.

Klimatyzatory elektryczne

Kolejną sugestią na zwiększenie autokonsumpcji jest montaż klimatyzacji w domu. Nadwyżka energii fotowoltaicznej skierowana zostanie do systemu chłodzenia, dzięki czemu w najbardziej słoneczne dni, będziemy mieli oczekiwaną temperaturę w domu właściwie za darmo. Co więcej, klimatyzatory z funkcją ogrzewania także znajdą zastosowanie jesienią, kiedy jeszcze nie włączymy głównego źródła ciepła na zimę lub wiosną, gdy główne źródło ogrzewania zostanie wyłączone, a my będziemy chcieli dogrzać pomieszczenie.

Pojazdy i narzędzia elektryczne

Przestawiając się na elektromobilność, możemy nasze skutery, hulajnogi czy samochody na prąd ładować w tzw. piku produkcyjnym, czyli wtedy, gdy słońce świeci najbardziej – w słoneczne południe. To także znacząco zwiększa poziom autokonsumpcji.

Narzędzia i urządzenia akumulatorowe również można ładować prądem ekologicznym w najkorzystniejszej porze dnia.

Inteligentne systemy zarządzania energią

Systemy inteligentnego zarządzania energią elektryczną pozwalają w taki sposób optymalizować pracę instalacji fotowoltaicznej, że nie będziemy musieli pamiętać każdego dnia o oszczędzaniu energii. Systemy zarządzania same poinformują nas, w którym momencie warto jest korzystać ze sprzętów elektrycznych.panele fotowoltaiczne cena

Dobór odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej

Wyliczenia startowe mocy instalacji PV są kluczowe. Na podstawie zużycia energii elektrycznej danego gospodarstwa domowego oraz geolokalizacji, w której się znajduje, należy precyzyjnie wyliczyć dopasowaną moc instalacji PV, liczbę paneli wraz ze współczynnikiem wydajności i dobrać najlepsze panele solarne. Rekomendujemy, aby zrobił to specjalista. Obecnie występującym problemem jest również zbyt duże przewymiarowanie instalacji PV, falownika oraz magazynu energii – nie warto tego robić, chyba że z jakichś powodów najpierw instalujemy fotowoltaikę, a po jakimś czasie wiemy, że zamontujemy pompę ciepła. Wtedy przez jakiś czas instalacja fotowoltaiczna będzie przewymiarowana, ale docelowo będzie adekwatna.

Nadwyżka energii z fotowoltaiki - kiedy powstaje?

Wtedy, gdy ilość energii elektrycznej produkowanej przez panele fotowoltaiczne jest zbyt duża, by ją wykorzystać od razu na bieżące potrzeby.

Nadwyżka energii z fotowoltaiki – co się z nią dzieje?

Nadmiar prądu z fotowoltaiki może zostać zmagazynowany albo wykorzystany przez adekwatny pobór energii np. do ładowania akumulatorów czy pojazdu elektrycznego lub też przekierowany do sieci.

Czy nadwyżka prądu z fotowoltaiki przepada?

Nie. Jeśli mamy magazyn energii elektrycznej, wtedy nadmiar energii wytworzony przez fotowoltaikę zostanie przez nas wykorzystany wieczorem lub nocą. Jeśli zaś nie wykorzystamy nadmiaru podczas bieżącego zużycia i nie mamy magazynu energii, wtedy nadwyżka prądu trafia do sieci – sprzedajemy go po aktualnej cenie sprzedaży energii elektrycznej. Od 2024 roku będzie to godzinowa stawka.fotowoltaika ceny

Czy muszę oddawać prąd z fotowoltaiki?

Nie musisz. Wystarczy, że zwiększysz poziom swojej autokonsumpcji lub zainstalujesz magazyn energii.

Jak sprawdzić nadwyżkę prądu z fotowoltaiki?

Najprostszym sposobem jest sprawdzenie tego w dedykowanej aplikacji podłączonej do naszej instalacji PV za pomocą łącza bezprzewodowego. Można to także wyczytać z licznika na prąd, przy czym należy wziąć pod uwagę, że podana liczba kilowatogodzin wskazuje tą, która została przekazana do sieci od momentu podłączenia licznika. Dodatkowo, montując tzw. podlicznik, można obserwować nasze zużycie energii elektrycznej.

Rozliczenie z zakładem energetycznym – magazynowanie energii w sieci elektroenergetycznej

Nadwyżka prądu z fotowoltaiki magazynowana w sieci i odbierana po opuście 20-30% występuje w starym systemie rozliczania fotowoltaiki (net-metering). W przypadku net-billingu nadprodukcja prądu z fotowoltaiki i brak wykorzystania go oznacza sprzedaż do sieci, co odbywa się automatycznie.

Wciąż zastanawiasz się, co zrobić z nadmiarem energii wyprodukowanej przez fotowoltaikę? Porozmawiaj z fachowcem, który wyjaśni, jak zagospodarować nadwyżkę energii z fotowoltaiki. Gdy instalacja produkuje za dużo energii z fotowoltaiki, warto nakreślić plan jej wykorzystania i zmienić swoje nawyki, dodatkowo inwestując w sprzęty, które pomogą nam ją wykorzystać.

Świat w odnawialnych źródłach energii widzi przyszłość. Przewidywania mówią, że do 2030 roku nasze rachunki za prąd podwoją się. W związku z tym już teraz warto dokonać inwestycji w zestaw idealny: fotowoltaika + pompa ciepła + magazyn energii elektrycznej i system zarządzania energią elektryczną.Wycena fotowoltaiki