EasyOZE Blog

Logo

EasyOZE

Jak zwiększyć autokonsumpcję? Pompa ciepła i fotowoltaika

Autorka: mgr Martyna Marlikowska
Wsparcie merytoryczne: dr inż. Krzysztof Bartczak

Sprawdźmy, jak zwiększyć autokonsumpcję i skomponować instalację grzewczo-fotowoltaiczną w taki sposób, aby otrzymać zerowy rachunek za energię elektryczną. A co jeszcze można zrobić, aby jak najmniej nadwyżki energii z fotowoltaiki “oddawać” do sieci?
Spis treści

Pompa ciepła bez fotowoltaiki - czy się opłaca?

Pompa ciepła to najbardziej wydajne urządzenie grzewcze ze wszystkich dostępnych na rynku. Bez względu na to, czy będzie to gruntowa pompa ciepła, powietrzna pompa ciepła typu powietrze-woda, powietrzna pompa ciepła typu powietrze-powietrze czy też wodna pompa ciepła. Według rocznego zużycia i w porównaniu z kotłami na gaz czy inne paliwa stałe pompa ciepła wypada najlepiej. Dodatkowo jest właściwie bezobsługowa i bezawaryjna. Ponadto można za jej pomocą podgrzewać ciepłą wodę użytkową oraz mieć zapewnione chłodzenie w upalne dni. Jeśli z jakichś powodów nie możemy zdecydować się w tym samym czasie na pompę ciepła i fotowoltaikę, to i tak będzie to korzystny wybór.

Jednak pompa ciepła jako odnawialne źródło energii musi być zasilana prądem w ok. 25%. W związku z tym fotowoltaika może za darmo zasilić w ten sposób pompę bez konieczności płacenia za prąd dostawcy energii elektrycznej. W innym wypadku będzie to dodatkowy miesięczny koszt w wysokości kilkuset złotych. W związku z tym pompa ciepła plus fotowoltaika wydaje się najbardziej racjonalnym rozwiązaniem.

W przypadku starania o dofinansowanie można uzyskać wyższe kwoty, jeśli złożymy wniosek o dotację na oba te urządzenia. Pompa ciepła bez fotowoltaiki ma sens, ale tylko w przypadku, gdy faktycznie istnieje bezwzględny powód, aby jej nie montować od razu (np. stary dach do remontu i brak działki gruntowej wokół domu). Dom z pompą ciepła i fotowoltaiką to najlepsze rozwiązanie i warto z zasady myśleć o nich łącznie.fotowoltaika ceny

Pompa ciepła bez fotowoltaiki - koszty

Powietrzna pompa ciepła bez fotowoltaiki powinna wynieść standardowego właściciela domu do 40 tys. zł bez dofinansowania. Koszt gruntowej pompy ciepła wraz z odwiertami i instalacją wyniesie min. 70 tys. zł bez dofinansowania. Cena wodnej pompy ciepła może być jeszcze wyższa.

Fotowoltaika i pompa ciepła - cena

Koszt inwestycji w fotowoltaikę i pompę ciepła nie należy do niskich – to wciąż spory wydatek dla przeciętnego właściciela domu. Jeśli nasza powietrza pompa ciepła będzie kosztowała 30 tys. zł to do tej kwoty trzeba doliczyć koszt fotowoltaiki, który zależy od wielu czynników: powierzchni domu, możliwości instalacji paneli, orientacji i nachylenia dachu oraz wielu innych czynników. Możemy przyjąć w uproszczeniu, że zapłacimy wtedy ponad 50 tys. zł za wszystko. Pamiętajmy, że można starać się o dofinansowania do fotowoltaiki i pompy ciepła, chociażby z programu Mój Prąd 5.0. czy Czyste Powietrze (tylko pompa ciepła). Wtedy koszt początkowy znacząco spadnie.

Warto myśleć długoterminowo – koszty ogrzewania i energii elektrycznej spadną do niezbędnego minimum, także pod warunkiem korzystania z urządzeń na prąd podczas pików produkcyjnych, czyli wtedy, gdy słońce świeci wysoko.

Podłączenie pompy ciepła do fotowoltaiki przez fachowca to standardowa procedura, którą można wykonać bez względu na producenta. Dobór fotowoltaiki do pompy ciepła także nie jest problemem, zdajmy się na specjalistów, którzy doradzą najlepsze opcje.Wycena fotowoltaiki

Sposoby integracji OZE

Integracja OZE to już konieczność. Montaż pompy ciepła bez fotowoltaiki staje się coraz mniej racjonalny. Obecnie na salony wkraczają magazyny energii. Jest to podyktowane koniecznością magazynowania energii elektrycznej i wykorzystywania jej w okresie niskiej lub zerowej produkcji prądu ekologicznego (nocą). Jeśli myślimy przyszłościowo i chcemy zainwestować na lata w zestaw: fotowoltaika, pompa ciepła, magazyn energii, warto poprosić o ofertę firmę, która zajmuje się tym kompleksowo. Wtedy poznamy koszt instalacji wszystkich urządzeń dopasowany do naszego zużycia energii i lokalizacji, w której mieszkamy. Pamiętajmy, pompa ciepła bez paneli fotowoltaicznych także ma sens, ale zróbmy wszystko, aby występowały w duecie.

Pompa ciepła czy panele fotowoltaiczne?

Nie stawiajmy sprawy w ten sposób. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest duet – połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką. Jeśli wybierzemy oba urządzenia jednocześnie, mamy szansę na większe dofinansowanie z rządowych programów. Jeśli jednak nie wchodzi w rachubę opcja zakupu obu urządzeń na raz, wtedy bardziej racjonalny wydaje się montaż pompy ciepła, a po jakimś czasie fotowoltaiki. Jeśli zaś zrobimy to na odwrót, należy pamiętać, aby zainstalować większą moc fotowoltaiki, tak aby produkowany prąd wystarczył na zasilanie pompy ciepła.

Jaka efektywność pompy ciepła?

Zwróćmy uwagę przy wyborze pompy ciepła na współczynniki COP i SCOP. Im wyższy tym lepiej.panele fotowoltaiczne cena

Pompa ciepła zasilana fotowoltaiką już zwiększa autokosumpcję

Panele fotowoltaiczne z pompą ciepła już wpływają na podwyższenie naszej autokonsumpcji. Jeśli dodatkowo zmienimy swoje nawyki i wypracujemy odpowiedni rytm dnia, w trakcie którego będziemy używać urządzenia elektryczne, gdy świeci słońce, wtedy jej poziom będzie wzrastał – instalacja fotowoltaiczna produkuje wtedy energię na bieżąco. Dodatkowo w tym czasie warto ładować akumulatory i wykonywać remonty. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydaje się być fotowoltaika i powietrzna pompa ciepła – zimą do ogrzewania domu, latem do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia pomieszczeń. Rozliczając się w net-billingu, warto jeszcze dołożyć magazyn energii. Wtedy odnawialne źródła energii zapewnią nam najwyższy komfort energetyczny i finansowy.