EasyOZE Blog

Logo

EasyOZE

Dofinansowanie do wymiany pieca 2023 – ruszył nabór dla gmin w programie Ciepłe Mieszkanie

Autorka: mgr Martyna Marlikowska
Wsparcie merytoryczne: dr inż. Krzysztof Bartczak

Walka z kopciuchami trwa. Dziś, 29 września 2023 roku, rusza kolejna edycja programu Ciepłe Mieszkanie 2023, w ramach której można otrzymać dofinansowanie na wymianę pieca i termomodernizację wspólnoty. Wymiana kopciucha (np. wymiana pieca węglowego) to droga ku lepszemu powietrzu, szczególnie zimą. Z programu mogą skorzystać właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych i określonych wspólnotach mieszkaniowych, w których znajduje się od 3 do 7 lokali mieszkalnych. W tym roku z dofinansowania mogą skorzystać także lokatorzy mieszkań komunalnych. Według wyliczeń ministerstwa wciąż do wymiany kwalifikuje się ponad milion kopciuchów ogrzewających lokale w budownictwie wielorodzinnym.
Spis treści
Zeszłoroczna odsłona dofinansowała prawie 34 tys. mieszkań w budynkach wielorodzinnych, a zwiększony budżet drugiej edycji (1,75 mld zł) może wskazywać na znacznie większą liczbę lokali, które skorzystają ze wsparcia. Obecnie ruszyła wersja pilotażowa dla gmin w związku z tym, że to właśnie one przy współpracy z WFOŚiGW – Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjmują wnioski o dofinansowanie.

Jak duże dofinansowanie do wymiany pieca ma szansę uzyskać właściciel lub najemca mieszkania komunalnego?

Osoba fizyczna może otrzymać do 41 tys. dofinansowania, a w przypadku wspólnot mieszkaniowych – do 375 tys. zł. Uprzywilejowani lepszymi warunkami będą mieszkańcy z najbardziej zanieczyszczonych gmin, których lista będzie przedstawiona podczas naboru. Wypłaty uzależnione są także od dochodów. Aby dowiedzieć się, na jaką kwotę można liczyć, należy sprawdzić poziomy dofinansowania w zależności od zarobków.

Jakie poziomy dofinansowania dla osoby fizycznej w programie Ciepłe Mieszkanie?

1. Dochody osoby fizycznej do 135 tys. zł rocznie to podstawowy poziom dofinansowania. Taka osoba może starać się o kwoty:

  • do 16,5 tys. zł przy 30% kosztów kwalifikowanych,
  • do 19 tys. zł przy 35% kosztów kwalifikowanych w przypadku mieszkańca gminy najbardziej zanieczyszczonej.

2. Dochody do 1894 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i do 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym to podwyższony poziom dofinansowania. Taka osoba może starać się o kwoty:

  • do 27,5 tys. zł przy 60% kosztów kwalifikowanych,
  • do 29,5 tys. zł przy 65% kosztów kwalifikowanych w przypadku mieszkańca gminy najbardziej zanieczyszczonej.

3. Dochody do 1090 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i do 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym (lub przy ustalonym prawie do zasiłku), to najwyższy poziom dofinansowania. Taka osoba może starać się o kwoty:

  • do 41 tys. zł przy 90% kosztów kwalifikowanych,
  • do 43,9 tys. zł przy 95% kosztów kwalifikowanych w przypadku mieszkańca gminy najbardziej zanieczyszczonej.

Jakie dofinansowanie dla wspólnot mieszkaniowych w programie Ciepłe Mieszkanie?

W zależności od wielkości przedsięwzięcia wspólnoty mieszkaniowe mogą otrzymać:

  • termomodernizacja bez wymiany źródła ciepła – do 150 tys. zł
  • kompleksowa termomodernizacja z wymianą źródła ciepła – do 350 tys. zł
  • kompleksowa termomodernizacja z wymianą źródła ciepła oraz instalacją fotowoltaiki – do 360 tys. zł
  • kompleksowa termomodernizacja z wymianą źródła ciepła oraz instalacją fotowoltaiki i pompy ciepła – do 375 tys. zł

Na co można przeznaczyć dofinansowanie z programu Ciepłe Mieszkanie 2023?

Zakres finansowania dotyczy demontażu starego pieca oraz zakupu i instalacji nowego, ewentualnie podłączenia lokalu mieszkalnego do efektywnego źródła ciepła w budynku. Następnie wsparcie można przeznaczyć na rekuperację, stolarkę okienną i drzwiową oraz dokumentację projektową. W przypadku wspólnot mieszkaniowych zakres finansowania jest odpowiednio większy. Przy każdym etapie przedsięwzięcia obowiązują określone terminy, a rozdysponowanie środków ma nastąpić najpóźniej do końca 2026 roku.