EasyOZE Blog

Logo

EasyOZE

Mój Prąd 6.0 – kiedy kolejna edycja i jakie nowości w programie w 2024 roku

Autorka: mgr Martyna Marlikowska
Wsparcie merytoryczne: dr inż. Krzysztof Bartczak

Już nie ma wątpliwości – Mój Prąd 6.0 został potwierdzony przez Dorotę Zawadzką-Stępniak, prezes NFOŚiGW, Pawła Mirowskiego, wiceprezesa oraz ministrę Klimatu i Środowiska, Paulinę Hennig-Kloskę. Według ostatnich informacji szósta edycja ruszy w ostatnim kwartale 2024 roku. Nie są jeszcze znane szczegóły programu i wysokość puli finansowego tortu do podzielenia, niemniej jednak bardzo dobrą wiadomością jest to, że kolejna edycja się odbędzie – zalety fotowoltaiki i magazynów energii są nie do przecenienia, także w obecnym systemie net-billing. Rządowe dofinansowania są kluczowym czynnikiem wpływającym na decyzje o montażu paneli słonecznych.
Spis treści

MÓJ PRĄD 6.0

W piątej edycji programu Mój Prąd można było otrzymać dofinansowanie nie tylko na instalację fotowoltaiczną, ale także na magazyn energii, systemy zarządzania energią HEMS/EMS, magazyn ciepła, pompę ciepła oraz kolektory słoneczne. Wcześniej docierały do nas informacje, że program w 2024 roku będzie dofinansowywał także przydomowe elektrownie wiatrowe, lecz teraz już wiemy, że dofinansowanie do wiatraka będzie można uzyskać w osobnym programie.

Oczekiwania co do szóstej edycji programu Mój Prąd 6.0 są ogromne, zwłaszcza jeśli chodzi o zmiany w net-billingu, takie jak wprowadzenie minimalnej ceny odkupu energii elektrycznej po to, aby cała inwestycja zwróciła się maksymalnie w ciągu siedmiu lat.

Co więcej, możliwość skorzystania z magazynów energii ma być obligatoryjna. Czy to oznacza, że bez inwestycji w magazyn energii nie będzie szans na dofinansowanie samej fotowoltaiki? To się okaże w IV kwartale 2024 roku. W kwietniu potwierdzono opóźnienie startu szóstej edycji.

Jednak tak jak w poprzednich edycjach spodziewamy się, że osoby, które zamontują fotowoltaikę przed rozpoczęciem 6. edycji, także będą mogły skorzystać z dofinansowania do fotowoltaiki i magazynu energii pod warunkiem, że spełnią warunki programu, a te nie są jeszcze potwierdzone. Jeśli jednak instalacje będą w tak zwanym “standardzie” jest ogromna szansa na uzyskanie dotacji, gdy program ruszy.

Dodatkowo ma pojawić się konkretna lista urządzeń podlegających dofinansowaniu. Podobnie jak pompy ciepła w programie Czyste Powietrze, tak samo w Moim Prądzie 6.0 dotowane mają być tylko te urządzenia, których jakość jest potwierdzona certyfikatem EFTA (UE).

Czekamy z niecierpliwością na informacje, jak w ostateczności będzie wyglądał program Mój Prąd 6.0. fotowoltaika ceny

MOJA ELEKTROWNIA WIATROWA 1.0

Nie wiemy jeszcze, czy w Moim Prądzie 6.0 lista dofinansowanych urządzeń pozostanie taka sama, jednak już wiemy, że dotacje na przydomowe elektrownie wiatrowe będzie można otrzymać w ramach nowego programu Moja Elektrownia Wiatrowa. Mały wiatrak stanie się bardziej dostępny dla standardowego gospodarstwa domowego dzięki dofinansowaniu. Wstępne założenia mówią, że instalowany wiatrak będzie mógł mieć maksymalną moc 20 kW i wysokość do 30 m. Warunkiem otrzymania środków będzie produkcja energii na własne potrzeby. Dofinansowanie będzie można otrzymać także na współtowarzyszący turbinie wiatrowej magazyn energii o minimalnej pojemności 2 kWh. Na oba urządzenia w sumie będzie można uzyskać do 47 tys. zł (do 50% kosztów kwalifikowanych zakupu i montażu). Jeszcze nie jest znana data startu programu.

Zalety fotowoltaiki

Przypomnijmy, jakie korzyści płyną z montażu paneli słonecznych. W przypadku optymalnie dobranej instalacji rachunki za prąd zmniejszają się co najmniej o połowę, a niejednokrotnie o 80-90 %. Hybryda z pompą ciepła i magazynem energii daje największe uzyski i zbliża do pełnej niezależności i bezpieczeństwa energetycznego. Zielona energia jest przyjazna środowisku, a nasza nieruchomość znacząco zyskuje na wartości, co okazuje się ogromną zaletą podczas wyceny przedsprzedażowej domu.

Dlaczego panele fotowoltaiczne od EasyOZE?

Bo zajmujemy się instalacją od początku do końca, czyli zaczynamy od zbadania potrzeb i oczekiwań Klienta, następnie wyliczamy optymalną moc instalacji, cenę i okres zwrotu inwestycji, aby na końcu umówić termin montażu i wysłać sprawdzoną ekipę instalacyjną na miejsce.

Nasz klient nie musi się o nic martwić – krok po kroku opisujemy każdy etap sprzedaży i montażu. Na końcu w odpowiednim terminie wypełniamy z klientem wniosek o dofinansowanie i pomagamy z formalnościami 
– zadzwoń do nas na numer
+48 504 105 826 lub zajrzyj na easyoze.pl.

EasyOZE sp. z o.o. to nowoczesna firma od lat działająca w branży OZE. Dowiedz się więcej tutaj.

Wycena fotowoltaiki