EasyOZE Blog

Logo

EasyOZE

Fotowoltaika na gruncie – czy to dobry pomysł?

Autorka: mgr Martyna Marlikowska
Wsparcie merytoryczne: dr inż. Krzysztof Bartczak

Coraz częściej widzimy w polskim krajobrazie instalacje fotowoltaiczne na gruncie – w ogródkach, na działkach i polach. Te na polach, tzw. farmy fotowoltaiczne, montowane są głównie przez przedsiębiorców, jednak osoba prywatna posiadająca działkę także może postawić na niej panele fotowoltaiczne, np. w przydomowym ogródku.
Spis treści

Fotowoltaika na gruncie czy na dachu?

Panele fotowoltaiczne na ziemi montuje się coraz częściej. To nowy trend, który szczególnie ułatwi instalację tym, którzy nie mogą zamontować paneli fotowoltaicznych na dachu. Stare pokrycie dachowe wymagające dużego nakładu finansowego może zablokować możliwość umieszczenia paneli solarnych. Inne powody to brak wystarczającego metrażu dachu, nietypowość konstrukcji lub nieprzychylny kąt nachylenia lub orientacja. W związku z tym właściciele takich domów mogą rozważyć instalacje na przydomowym gruncie, o ile taki posiadają.

Inwestycja w fotowoltaikę na gruncie jest nieco droższa, jednak jej zalety mogą przewyższać korzyści montażu paneli fotowoltaicznych na dachu. Dlaczego? Z kilku prostych powodów:

  • możliwość ustawienia paneli fotowoltaicznych pod idealnym kątem nachylenia w stosunku do słońca (30-40 stopni),
  • łatwiejszy dostęp do paneli w celu ich konserwacji i okresowego czyszczenia,
  • efektywniejsze chłodzenie się paneli (a to jest istotny czynnik bezawaryjnego funkcjonowania),
  • brak konieczności ingerencji w pokrycie dachowe,
  • możliwość zagospodarowania nieużytków rolnych.

Zastanawiasz się, gdzie jeszcze można zamontować panele fotowoltaiczne? Więcej dowiesz się z naszego artykułu: Gdzie można postawić panele fotowoltaiczne?

Umiejscowienie paneli fotowoltaicznych na działce

Zastanawiasz się, w jakiej odległości od granicy działki można postawić panele fotowoltaiczne? Czy istnieją wymogi prawne, które nakładają na prosumenta jakieś obostrzenia? Na ten moment nie mamy ustanowionych ogólnych przepisów w tej sprawie. Zaleca się jednak sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, czy aby w nim nie został zawarty zapis o odległości instalacji OZE od granicy działki. Może to być od kilku do kilkudziesięciu metrów. Ponadto dla sprawnego działania instalacji warto przyjąć minimalną odległość od granicy działki – 4-5 metrów.

Warto wziąć pod uwagę także prawo sąsiedzkie, szczególnie jeśli działka pod instalację fotowoltaiczną graniczy z sąsiadem, który ją użytkuje lub zamieszkuje.

Paneli nie należy umieszczać w pobliżu drzew czy zadaszeń – nawet niewielki cień może zmniejszyć produkcję paneli fotowoltaicznych o kilkadziesiąt procent.

Fotowoltaika na działce ROD - czy to możliwe?

Jak najbardziej. Jeśli chcemy mieć prąd w miejscu rekreacji, warto pomyśleć o opcjach off-grid lub on-grid. Rodzaj instalacji zależy od tego, czy działka ma przyłącze sieciowe. Jeśli tak, to potrzebny będzie zestaw fotowoltaiczny na działkę on-grid, czyli współpracujący z siecią. Koszt takiej instalacji ma szansę zamknąć się w kwocie 5 tys. brutto wraz z montażem.

Trochę więcej zapłacimy za zestaw fotowoltaiczny off-grid – w przypadku braku możliwości podłączenia do sieci. W ten sposób zupełnie uniezależnimy się od zewnętrznego dostawcy energii.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest hybryda, czyli połączenie paneli pv z magazynem energii i specjalnym inwerterem, który w razie potrzeby jest w stanie pobrać i przetworzyć energię elektryczną z sieci.

altana z fotowoltaiką

Fotowoltaika na gruncie - pozwolenia

Fotowoltaika do 50 kW montowana w celu zaspokojenia prywatnych potrzeb energetycznych budynku nie wymaga pozwolenia. Instalacje o mocy przekraczającej 50 kW zawsze trzeba zgłosić przed rozpoczęciem prac bez względu na cel produkcyjny.

Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne na gruncie

Kolejnym zagadnieniem związanym z fotowoltaiką na gruncie jest wybór konstrukcji pod panele. Zarówno instalacje dachowe, jak i gruntowne muszą zostać zamontowane na dedykowanych stelażach w odpowiedni sposób. Konstrukcja musi być dopasowana do miejsca montażu. W ten sposób wyróżniamy standardowe konstrukcje naziemne wolnostojące, wbijane lub wkręcane w grunt lub montowane na betonie. Niekiedy stosuje się balast – podporę z obciążeniem.

Fotowoltaika na trackerach
Odpowiedzią na maksymalizowanie zysków jest umieszczenie paneli fotowoltaicznych na tzw. trackerach. To wysoce zaawansowane stelaże na gruncie, które dzięki czujnikom ustawiają panele w najoptymalniejszy sposób w kierunku padania promieni słonecznych. Tego typu konstrukcje są obecnie najdroższe, jednak ich wydajność jest najwyższa.
Warto wziąć pod uwagę ten typ konstrukcji, jeśli musimy zwiększyć moc naszej instalacji – w tym przypadku posiadane już panele fotowoltaiczne umieszczone na trackerach mogą zaspokoić zwiększone potrzeby energetyczne tak samo jak instalacja kolejnych paneli pv.

Jaka moc instalacji fotowoltaicznej na gruncie?

W celu obliczenia odpowiedniej mocy paneli fotowoltaicznych na gruncie, należy przeanalizować roczne zużycie prądu i stopień nasłonecznienia dla danej geolokalizacji. Pomocny może okazać się bezpłatny Kalkulator Fotowoltaiki PRO, w którym będziemy mogli oznaczyć zainteresowanie instalacją na gruncie. Po wypełnieniu reszty wymaganych parametrów zobaczymy sugerowaną moc i przedział cenowy, w którym powinniśmy się zmieścić.