EasyOZE Blog

Logo

EasyOZE

Gdzie można postawić panele fotowoltaiczne?

Autorka: mgr Martyna Marlikowska
Wsparcie merytoryczne: dr inż. Krzysztof Bartczak

Rozwój sektora odnawialnych źródeł energii zatacza coraz szersze kręgi. W związku z tym w najbliższym czasie wielu z nas stanie przed decyzją dotyczącą zakupu paneli fotowoltaicznych lub innych OZE (odnawialnych źródeł energii). Zanim zaczniemy zastanawiać się, jaka moc paneli będzie odpowiednia dla naszego domu i jaki jest jej koszt, warto najpierw zastanowić się, gdzie można postawić panele fotowoltaiczne i jakimi warunkami trzeba dysponować, aby skorzystać z wybranej formy.
Spis treści

Na dachu budynku

To pierwsza myśl, jaka pojawia się w naszych głowach. Niewątpliwie krajobraz polskich domów z antracytowymi instalacjami fotowoltaicznymi na dachu staje się coraz bardziej powszechny. Panele słoneczne można montować na dachach płaskich i skośnych pokrytych blachodachówką, blachą trapezową, dachówką czy gontem bitumicznym.

Najoptymalniejsze nachylenie dachu znajduje się w przedziale 30-40 stopni z orientacją na południe. Oczywiście jest to sytuacja idealna, w której odpowiednio dobrana fotowoltaika byłaby najbardziej wydajna. Jeśli nie ma możliwości ustawienia paneli fotowoltaicznych w kierunku południa, można zamontować je także ku wschodowi czy zachodowi. W kierunku północnym nie ma to sensu – wtedy instalacja fotowoltaiczna jest dwukrotnie mniej wydajna w porównaniu do tej zorientowanej na południe.

Fotowoltaika na gruncie - na działce, polu, w ogródku

Dysponujesz ogródkiem wokół swojego domu? Masz niezagospodarowaną działkę? Warto w takim przypadku rozważyć instalację fotowoltaiczną na ziemi zamiast na na dachu. W polskich miastach i na wsiach widać kolejny trend dotyczący fotowoltaiki – umiejscowienie paneli fotowoltaicznych na działce.
Nowy trend jest nieco droższy niż montaż paneli na dachu, ale posiada więcej zalet i niejednokrotnie jest korzystniejszy, jeśli chodzi o późniejszą wydajność paneli. Więcej informacji można znaleźć w naszym artykule: Fotowoltaika na gruncie – czy to dobry pomysł. Dowiesz się m.in. w jakiej odległości od granicy działki można postawić panele fotowoltaiczne i jakie są zalety fotowoltaiki na gruncie.

Na balkonie - fotowoltaika balkonowa

Spodziewamy się coraz większego zainteresowania fotowoltaiką balkonową. W Niemczech można otrzymać dofinansowanie dedykowane właśnie temu rozwiązaniu. W ofertach pojawiają się już balkony fotowoltaiczne z obudową ze szkła fotowoltaicznego.
fotowoltaika balkonowa

Na wiacie typu carport

To nowoczesne zadaszenie samochodowe jest idealnym rozwiązaniem dla właścicieli domów bezgarażowych. Jeśli podjazd nie ma wiaty, a chcielibyśmy osłonić go przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, warto pomyśleć o carporcie fotowoltaicznym. Rozmiar płatwi dachowych można dostosować do wymiarów wybranych paneli fotowoltaicznych.

Korzystaj z bezpłatnych kalkulatorów

Decyzja, gdzie zamontować panele fotowoltaiczne powinna być dostosowana do indywidualnych warunków i przeanalizowana pod kątem najwyższej wydajności. Pamiętaj, że najlepszy kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych to 30-40 stopni zorientowany na południe.

Warto wybrać taką opcję, która nie jest przewymiarowana – w net-billingu istotne jest dopasowanie mocy paneli do zapotrzebowania danego gospodarstwa domowego.

Warto skorzystać z Kalkulatora Fotowoltaiki PRO w celu wyliczenia dopasowanej mocy. To pomoże w podjęciu właściwej decyzji o umiejscowieniu instalacji fotowoltaicznej.