EasyOZE Blog

Logo

EasyOZE

Jak ograniczyć ślad węglowy i uratować tysiące drzew?

Autorka: mgr Martyna Marlikowska
Wsparcie merytoryczne: dr inż. Krzysztof Bartczak

Organizacje ekologiczne i zewsząd dobiegające apele znanych i lubianych dotyczące zmian klimatycznych walczą o uwagę każdego z nas oraz wdrożenie działań wielkoformatowych przez polityków. Problemy związane z globalnym ociepleniem, zmianami ekosystemów czy katastrofami naturalnymi narastają, a postawy wobec środowiska i chęć zmiany nawyków są wciąż niewystarczające. W Polsce widać coraz więcej działań w kierunku OZE – odnawialnych źródeł energii. Osoby indywidualne decydując się na fotowoltaikę, pompę ciepła czy magazyn energii dokładają swoją cegiełkę do zbudowania lepszej przyszłości.

Spis treści

Odnawialne źródła energii w dzisiejszych czasach

Świadomość ekologiczna rośnie w siłę – wiele osób szuka sposobów na ograniczenie swojego śladu węglowego. Dzięki OZE zyskujemy nie tylko czystsze powietrze, ale również możemy uratować tysiące drzew, które codziennie giną w wyniku wycinki lasów.

Odnawialne źródła energii to energia wiatrowa, słoneczna, geotermalna i wodna. Pozwalają one na produkcję energii elektrycznej bez użycia paliw kopalnych, co oznacza brak emisji CO2 oraz innych szkodliwych substancji. Co istotne, odnawialne źródła energii są już teraz konkurencyjne cenowo w stosunku do energii pochodzącej z paliw kopalnych, a ich koszty ciągle spadają.

Panele fotowoltaiczne - skuteczne wykorzystanie energii słonecznej w domu

Jednym z najbardziej popularnych i skutecznych sposobów na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w naszym domu jest instalacja fotowoltaiczna. Panele umożliwiają pozyskiwanie energii słonecznej i jej wykorzystanie do zasilania urządzeń elektrycznych w domu. Dzięki temu możemy znacząco obniżyć rachunki za prąd, a nawet zarobić na sprzedaży nadwyżek energii do sieci w obecnym systemie rozliczeń net-billingu.

Pompy ciepła - efektywny sposób na ogrzewanie domu

Innym interesującym rozwiązaniem są pompy ciepła, które wykorzystują energię z powietrza, wody lub ziemi do ogrzewania domu oraz produkcji ciepłej wody użytkowej. Pompy ciepła są bardzo wydajne, a ich eksploatacja jest tańsza niż w przypadku tradycyjnych kotłów gazowych lub naftowych. Dodatkowo, pompy ciepła nie emitują do atmosfery szkodliwych gazów, co ma niebagatelny wpływ na środowisko naturalne.

Inwestycja w OZE a wpływ na środowisko naturalne

Inwestycja w instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła czy hybrydowe systemy energetyczne to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą przyczynić się do ochrony środowiska i jednocześnie zredukować swoje rachunki za energię elektryczną. Co więcej, inwestycja ta może przynieść wiele korzyści również w dłuższej perspektywie czasowej, gdyż urządzenia te są odporne na awarie i mają długi okres użytkowania. Inwestycja w OZE jest nie tylko korzystna dla rachunków prosumenta, ale również dla całego społeczeństwa. Dzięki zwiększeniu udziału energii odnawialnej w produkcji energii elektrycznej, zmniejszamy emisję gazów cieplarnianych i negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Jak zacząć inwestować w OZE?

Na początku warto zrobić analizę indywidualnych warunków pod inwestycję OZE. Właściciele domów mogą pomyśleć o instalacji fotowoltaicznej na dachu. Jeśli mamy mieszkanie z balkonem, warto postawić na fotowoltaikę balkonową, coraz popularniejszą w Polsce. Masz działkę rekreacyjną bez podłączenia do sieci? Zasil ją systemem fotowoltaicznym + magazyn energii off-grid. Myślisz o inwestycji na gruncie w przydomowym ogrodzie? Da się to zrobić – fotowoltaika na gruncie jest jeszcze bardziej wydajna i ma wiele zalet. Warto rozważyć także wiatę fotowoltaiczną – carport.

Następnie warto obliczyć moc potrzebną do zaspokojenia własnych potrzeb energetycznych. Przyda się kalkulator fotowoltaiki, który na podstawie nasłonecznienia w Twojej geolokalizacji oraz rachunku za prąd obliczy sugerowaną moc lub kalkulator pomp ciepła.

Zawsze szukaj sprawdzonych instalatorów, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje oraz wiedzę na temat różnych typów systemów OZE. Przed podjęciem decyzji o instalacji paneli fotowoltaicznych, pompy ciepła czy turbiny wiatrowej, wykonaj dokładną analizę zużycia energii w swoim domu.

Zainwestuj w dobrej jakości sprzęt, który będzie działał wydajnie i bezawaryjnie przez wiele lat. Tanie i niskiej jakości produkty mogą wydawać się atrakcyjne cenowo na początku, ale w dłuższej perspektywie mogą okazać się droższe w utrzymaniu i wymianie. Regularnie dbaj o swoje systemy OZE, wykonując konserwację i przeglądy, aby zapewnić ich długotrwałą wydajność. Inwestycja w OZE to decyzja na wiele lat. Istnieją dofinansowania do fotowoltaiki i innych OZE, które pokryją do 50% kosztów kwalifikowanych. Resztę można sfinansować kredytem.

Pamiętaj, że instalacje OZE to nie tylko oszczędność na rachunkach za energię, ale także inwestycja w przyszłość naszej planety. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest ważnym krokiem w walce z globalnym ociepleniem oraz zanieczyszczeniem powietrza.