• O NAS
  • Blog
  • Kontakt
  • ZALOGUJ SIĘ JAKO WYKONAWCA OZEZAREJESTRUJ SIĘ JAKO WYKONAWCA OZE

Fotowoltaika - dobry czas na decyzje

Każdy zainteresowany fotowoltaiką szuka sprawdzonej i aktualnej wiedzy w tym temacie. Domowa instalacja fotowoltaiczna i ta na większą skalę, to nasza specjalność. Przekażemy Państwu najświeższe i najbardziej merytoryczne informacje, które pomogą w podjęciu właściwej decyzji. Naszym zdaniem warto i udowodnimy dlaczego.

ile kosztuje fotowoltaika

Kalkulatory EASY i PRO

Kluczowe narzędzia do wyceny fotowoltaiki - EASY (w 30 sekund) i bardziej precyzyjne PRO (do 15 minut) mają na celu ułatwić proces oszacowania kosztów instalacji fotowoltaicznej, a następnie dopasować atrakcyjną e-ofertę na zakup i montaż fotowoltaiki od EasyOZE. Z obu opcji można skorzystać bezpłatnie.

Opłacalność fotowoltaiki

Rewolucyjne zmiany, które nastąpiły na rynku instalacji fotowoltaicznych w 2022 roku przyniosły niepokój, czy fotowoltaika nadal będzie opłacalna. Teraz już wiemy, że tak, mimo faktu, że system rozliczeń zmienił się, a ceny prądu znacząco wzrosły.

fotowoltaika cenafotowoltaika cena

Systemy fotowoltaiczne w Polsce - sytuacja na rynku

Net-metering a net-billing - systemy rozliczeń energii fotowoltaicznej

W 2022 roku zmienił się system rozliczeń fotowoltaiki - net-billing zastąpił net-metering. Zmiana ta nastąpiła między innymi w celu transformacji rynku w kierunku magazynowania energii i zwiększenia autokonsumpcji (dalej wyjaśnimy). Net-billing stwarza okazję do rozwoju w tym kierunku. Oznacza to, że większy nacisk będzie kładziony na to, aby użytkownik fotowoltaiki wykorzystywał energię promieniowania słonecznego od razu na bieżące potrzeby oraz mógł sam magazynować i wykorzystywać ją w momencie większego zapotrzebowania, np. nocą. Przepływ energii będzie mógł odbywać się w większym stopniu "we własnym ogródku" użytkownika, inaczej niż w przypadku net-meteringu.

Lęk przed zmianą i prognozami fachowców o mniejszej opłacalności nowego systemu spowodował ogromne zainteresowanie założeniem instalacji fotowoltaicznej przed 1 kwietnia 2022 roku. Znaczący spadek apetytu na instalacje nastąpił tuż po tej dacie. Był to trudny czas oczekiwania nawet dla największych firm fotowoltaicznych w Polsce. Obecnie rynek zrozumiał kierunek przyszłości i odradza się na nowo, włączając w system magazyny energii i zwiększając autokonsumpcję. Pojawiają się też uaktualnione dofinansowania, np. Mój Prąd 5.0.

Net-metering (system opustów)

Przed 1 kwietnia 2022 roku klient bez posiadania magazynów energii przechowywał nadwyżki w sieci energetycznej, aby korzystać z niej, gdy nastąpi u niego większe zapotrzebowanie na prąd. Nie było to jednak jeden do jednego - 1 kilowatogodzina (kWh) wymieniana była na pobór 0,7-0,8 kWh. W związku z tym prosumenci chcieli skompensować swoją stratę, inwestując w większą instalację pv, nawet o 30%. Net-metering, czyli tak zwany system opustów obowiązywać będzie jeszcze do 15 lat tych, którzy założyli panele fotowoltaiczne przed 1 kwietnia 2022 roku. Dla nowych użytkowników system przeszedł do historii - obowiązuje teraz net-billing.

kalkulator fotowoltaiczny

Net-billing

W tym przypadku nadwyżka energii elektrycznej wytworzona przez instalację fotowoltaiczną sprzedawana jest elektrowni po rynkowej cenie energii elektrycznej - miesięcznej (RCEm). Gdy panele fotowoltaiczne nie wyprodukują wystarczającej energii na pokrycie potrzeb domu, wtedy jest ona pobierana z sieci - dochodzi do zakupu energii także po aktualnej stawce RCEm. Od 1 lipca 2024 roku rozliczenie nadwyżek energii będzie oparte na jeszcze częstszych zmianach, tzw. taryfach dynamicznych (godzinowych).

Co istotne, w przypadku net-billingu nie opłaca się inwestować w większe instalacje fotowoltaiczne w celu skompensowania straty (jak to było w net-meteringu). Moc instalacji fotowoltaicznej powinna być dokładną odpowiedzią na zapotrzebowanie danego obiektu. Nadwyżki energii gromadzone w formie depozytu, które nie zostaną wykorzystane przez rok, przepadną w 80%. To oznacza, że jedynie 20% zostanie rozliczone na korzyść prosumenta. Dlatego kluczowe jest dopasowanie instalacji do swoich potrzeb, a następnie rozważenie inwestycji w magazyn energii.

Jako pierwsi w Polsce zamieściliśmy w naszym kalkulatorze wyceny fotowoltaiki PRO - Symulator Net-billing. Dzięki niemu możesz sprawdzić, jak cena sprzedaży energii elektrycznej wpływa na moc instalacji.

Nowy trend - autokonsumpcja i magazyny energii

Kolejnym krokiem będzie decyzja o dołączeniu do instalacji magazynów energii, aby nadwyżki gromadzić "we własnym ogródku", a w chwili większego zapotrzebowania konsumować zmagazynowaną energię - dochodzi wtedy do autokonsumpcji. Z pewnością pomocne w tym przypadku będą systemy zarządzania energią EMS. Na to także można otrzymać dofinansowanie.

Jeśli nadwyżki zostaną wyczerpane, a bieżąca produkcja energii będzie niewystarczająca, wtedy automatycznie dojdzie do zakupu energii elektrycznej z zakładu energetycznego, także po rynkowej stawce. Cały system nadal powiązany jest z ogólną siecią elektroenergetyczną, ale jest już od niej mniej zależny.

Kierunek przyszłości - OFF-GRID

Kierunek przyszłości to pełna samowystarczalność i niezależność energetyczna, czyli tzw. off-grid.

Pełna niezależność energetyczna domu
panele fotowoltaiczne off grid

Nieoczekiwany obrót sprawy

Analizy fachowców sprzed zmiany w 2022 roku pokazywały, że system opustów (net-metering) będzie bardziej korzystny dla użytkownika, a zwrot inwestycji nastąpi po 6-7 latach. W związku z tym wiele osób decydowało się na instalację fotowoltaiczną do 31 marca 2022 roku. Dzięki temu mogą oni nadal korzystać z tego sposobu rozliczeń jeszcze do 15 lat. Od 1 kwietnia wszystkie montowane instalacje fotowoltaiczne rozliczane mogą być tylko w nowym systemie net-billingu. W tym przypadku zwrot z inwestycji wyliczano na ok. 11 lat. Na szczęście obecnie jest to 6-8 lat. Co ciekawe, wyniki porównania na danych rzeczywistych okazały się odwrotne - bardziej korzystne dla tych, którzy zainstalowali panele fotowoltaiczne w nowej odsłonie po 31 marca 2022 roku.

Czy w takim razie net-billing jest bardziej korzystny?

Z powodu wojny na Ukrainie i ogromnych podwyżek energii elektrycznej tak się rzeczywiście stało, jednak komentatorzy wskazują, że to chwilowe - według nich analizy nie mogły się mylić i z biegiem czasu system opustów znów stanie się korzystniejszy.

Sytuacja na świecie i kosmiczne podwyżki prądu zwróciły uwagę Polaków na odnawialne źródła energii (OZE), co sprzyja rozwojowi nowych możliwości w branży, takich jak fotowoltaika balkonowa, dachy solarne czy magazyny energii. Pojawiają się nawet pierwsze koncepcje domów "poza siecią" - tak zwanych off-gridowych, zupełnie niezależnych od dostawcy energii elektrycznej.

fotowoltaika informacje

Dla tych, którzy obecnie myślą o inwestycji w fotowoltaikę zmiana systemu rozliczania nie ma znaczenia, gdyż każdy nowy klient może się obecnie rozliczać tylko w net-billingu. Osoby korzystające z opustów jeszcze do 15 lat w każdej chwili mogą przepisać się na nowy system, choć jest to teraz niewskazane. Warto poczekać na pełną stabilizację sytuacji. W drugą stronę taka zmiana nie jest możliwa.

Branża fotowoltaiki musiała dostosować się do obowiązującego obecnie net-billingu i dobrze sobie z tym poradziła. Wraz z aktualnymi programami dofinansowania inwestycja w panele fotowoltaiczne jest opłacalna i zwróci się po 6-8 latach. Jeśli chcesz sprawdzić, po ilu w Twoim przypadku, skorzystaj z kalkulatora EASY - otrzymasz wynik w ciągu 30 sekund.

panele fotowoltaiczne

Niemal każdy z nas odebrał telefon od firmy proponującej wycenę i założenie instalacji fotowoltaicznej. Wiele osób zdecydowało się właśnie w taki sposób na zakup. Brak możliwości praktycznego zrozumienia wszystkich aspektów związanych z fotowoltaiką, w tym nowych zasad w net-billingu, pozostawiał wątpliwość, czy podjęło się właściwą decyzję.

Chcielibyśmy zaproponować zupełnie nowe rozwiązanie wspierane sztuczną inteligencją, które daje pewność orientacji w temacie, a także dopasowuje moc i cenę na podstawie wprowadzonych danych - chodzi o bezpłatny kalkulator EASY (wycena do 30 sekund na podstawie geolokalizacji i wysokości rachunku za prąd) lub też bardziej zaawansowane narzędzie, także bezpłatne - kalkulator PRO (wycena do 15 minut). Dzięki niemu i zamieszczonym w nim symulatorom autokonsumpcji, net-billingu oraz mocy paneli można zobaczyć od razu, co wpływa na sugerowaną moc instalacji. Następnie można otrzymać e-ofertę wraz z Raportem OZE e-mailem.

Kalkulator PRO - nie tylko dla zaawansowanych

Mamy odpowiedź na nowy system rozliczeń - kalkulator PRO, dzięki któremu otrzymasz precyzyjną wycenę swojej wymarzonej instalacji. Dzięki możliwości użycia suwaka można zobaczyć, jak sugerowana moc instalacji paneli zależy od procentu autokonsumpcji - od 0 do 100%. Symulacja wyników pomoże wybrać najlepsze opcje. Stanie się to całkowicie jasne, gdy skorzystasz z poniższego narzędzia - do 15 minut otrzymasz precyzyjną wycenę i listę dopasowanych Wykonawców.

fotowoltaika kalkulacja

Dlaczego warto postawić na fotowoltaikę? Dla kogo fotowoltaika?

Każdy właściciel bliźniaka, domku jednorodzinnego czy letniskowego, a także gruntu czy wiaty, może zostać prosumentem i czerpać korzyści z instalacji fotowoltaicznej. Ale to nie wszystko. W tym roku energia promieniowania słonecznego dotrze także do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Prosument lokatorski

Znowelizowany projekt ma ułatwić wejście w życie tego pomysłu. Wcześniej zdefiniowany prosument zbiorowy okazał się mało atrakcyjny i zbyt skomplikowany, aby zainteresować domy wielorodzinne montażem instalacji.

grant oze prosument lokatorski

Jak widać, na rynku fotowoltaiki pojawiają się coraz nowsze rozwiązania, które mają okazję trafić do jeszcze szerszego odbiorcy.

Fotowoltaika balkonowa

U naszego zachodniego sąsiada, w Niemczech, kwitnie fotowoltaika balkonowa dotowana przez rząd. Niebawem ten trend zobaczymy także u nas, dzięki czemu właściciele mieszkań z balkonami będą mieli możliwość skorzystania z energii paneli słonecznych.

fotowoltaika tłofotowoltaika balkonowa

Co to jest fotowoltaika i jak działa?

Jeśli w prostych słowach oczekujesz informacji, czym jest fotowoltaika i co to jest instalacja pv, da się to zrobić:

To nowoczesny sposób produkowania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego, dzięki panelom pv umieszczonym w nasłonecznionym miejscu. Panele pv (lub też moduły pv) to inaczej panele fotowoltaiczne - pv to skrót z języka angielskiego od słowa "photovoltaic" - tłumaczy nasz ekspert w dziedzinie fotowoltaiki i założyciel EasyOZE, Krzysztof Bartczak.

Jak wyprodukować prąd dzięki nim? Podłącza się instalację fotowoltaiczną pod instalację elektryczną i już mamy dodatkowe źródło wytwarzania energii.

Jak działa fotowoltaika?

Zamieszczone na dachu czy gruncie panele słoneczne mają wbudowane ogniwa fotowoltaiczne szeregowo połączone i odpowiednio zabezpieczone. Ogniwa te wytwarzane są z krzemu monokrystalicznego lub polikrystalicznego. Najwydajniejsze panele fotowoltaiczne to te wykonane z krzemu monokrystalicznego. .

Wszystko rozgrywa się o tzw. efekt fotoelektryczny, gdy do ogniw dociera promieniowanie słoneczne. Dzięki niemu energia ze słońca zmienia się na elektryczną. W ten sposób powstaje prąd stały. Następnie inwerter przetwarza go na prąd zmienny, a my możemy z niego korzystać na bieżąco w ramach autokonsumpcji, sprzedawać do sieci lub skierować do magazynu energii.

jak działa fotowoltaika

Jak działa panel fotowoltaiczny?

Gdy do ogniw dociera promieniowanie słoneczne następuje efekt fotoelektryczny, który zmienia energię słoneczną na elektryczną. W ten sposób powstaje prąd stały. I tu przychodzi z pomocą falownik (inwerter), który zmienia prąd stały na prąd zmienny - ten już mamy w domowych gniazdkach elektrycznych. Wytworzony prąd możemy zużywać na bieżące potrzeby, przechowywać w sieci (system net-metering) lub sprzedawać (net-billing).

Co składa się na instalację fotowoltaiczną?

Jeśli zastanawiasz się, czym jest zestaw fotowoltaiczny, to nic innego jak 4 kluczowe elementy instalacji fotowoltaicznej:

  • panele solarne,
  • falownik (inwerter),
  • konstrukcja montażowa,
  • sieć kabli i zabezpieczenia DC i AC.
zestaw fotowoltaiczny

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Jak na razie najpopularniejsze i najwydajniejsze panele słoneczne to te określane mianem "pierwszej generacji". Ich ogniwa zbudowane są z krzemu i dzielimy je na dwa rodzaje ogniw fotowoltaicznych:

  • panele z ogniw monokrystalicznych,
  • panele z ogniw polikrystalicznych.

Wydajność paneli fotowoltaicznych pierwszej generacji jest najwyższa, a ich udział w rynku wynosi nawet 83%. Pozostały procent dotyczy mniej wydajnych i rzadziej spotykanych paneli amorficznych oraz paneli trzeciej generacji.

Gdy ktoś zapyta nas o rodzaje modułów fotowoltaicznych możemy mieć wątpliwość, czy chodzi o panele fotowoltaiczne lub ogniwa. Zapamiętajmy, że ogniwa to najmniejsza część paneli, w których dochodzi do efektu fotoelektrycznego, moduł to zestaw połączonych ze sobą 60 ogniw, a panel to połączone ze sobą moduły fotowoltaiczne. W dyskusjach na rynku fotowoltaiki często używa się ich zamiennie.

ile kosztuje fotowoltaika

Jak działa inwerter fotowoltaiczny?

Bez niego nie moglibyśmy korzystać z energii słońca. Inwerter to urządzenie, które zmienia parametry prądu - ze stałego do przemiennego, czyli takiego, który mamy w gniazdkach w domu. Falownik (tak również możemy określać inwerter), to mała skrzynka, która staje się niejako centrum dowodzenia panelami fotowoltaicznymi.

Rodzaje falowników

Dobór odpowiedniego falownika to jedna z najistotniejszych decyzji. Wykonawcy mają dużą wiedzę dotyczącą tego urządzenia i z pewnością pomogą wybrać najodpowiedniejsze, co nie oznacza, że klient nie powinien orientować się w temacie.

Podziału falowników dokonujemy na podstawie kilku kryteriów:

  • rodzaju pracy (on-grid, off-grid lub hybryda),
  • ilości obsługiwanych faz (jednofazowa - gdy moc modułów pv nie przekracza 3,68 kW lub trójfazowa - gdy moc przekracza 3,68 kW),
  • mocy instalacji pv (powiązane z wielkością instalacji pv),
  • typu izolacji (transformatorowe i beztransformatorowe - nowocześniejsze).

Warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcjonalności proponowane przez różne marki urządzeń i wybrać te, które ułatwią nam obsługę inwertera.

Rodzaje instalacji fotowoltaicznych

Typy instalacji fotowoltaicznych możemy określić w zależności od miejsca produkcji energii elektrycznej, a także w kontekście współpracy z siecią elektroenergetyczną. Brzmi skomplikowanie? Już wyjaśniamy.

Gdzie można zamontować panele fotowoltaiczne?

gdzie można zainstalować panele fotowoltaiczne

Rodzaje instalacji w zależności od współpracy z siecią

W tym przypadku wyróżniamy instalacje fotowoltaiczne:

  • zależne od sieci, bezakumulatorowe (on-grid) - są najczęściej wybieraną formą, mogą działać bezawaryjnie tylko przy podłączeniu do sieci,
  • autonomiczne, czyli akumulatorowe (off-grid), najczęściej wykorzystywane są w miejscach, gdzie dostęp do sieci jest utrudniony, np. domki letniskowe,
  • hybrydowe, czyli łączące różne formy pozyskiwania energii, np. panele pv z turbiną wiatrową. Takie mieszane systemy także można podłączać do sieci.
on grid a off grid

Rodzaj pokrycia dachu a instalacja fotowoltaiczna

Właściwie na każdym typie dachu można umieścić instalację fotowoltaiczną, zatem jeśli Twój dach pokrywa jedna z poniższych opcji, to śmiało możesz przejść do wyceny instalacji fotowoltaicznej

jaki dach pod fotowoltaikę

Jeśli dach wymaga remontu, to warto go przeprowadzić przed instalacją paneli. Pamiętajmy że ich żywotność jest bardzo długa, nawet do 30 lat, dlatego stan techniczny dachu musi być niekwestionowany. Gdy jesteśmy na etapie budowy domu, warto pomyśleć o kompleksowym rozwiązaniu, jakim jest dach solarny.

Na czym polega montaż instalacji fotowoltaicznej?

Zastanawiasz się, jak wygląda montaż instalacji fotowoltaicznej? Instalacja fotowoltaiki różni się w zależności od jej umiejscowienia. Domowa instalacja fotowoltaiczna - ta na płaskim dachu domu - charakteryzuje się formą inwazyjną (wwiert w dach) lub nieinwazyjną z wykorzystaniem obciążników. W tym przypadku buduje się specjalne konstrukcje o odpowiednim kącie nachylenia. Sytuacja na polach czy w ogródku wygląda podobnie - można wejść w interakcję z ziemią lub użyć balastu, by zabezpieczyć konstrukcję.

Montaż na dachu skośnym

Jeśli chodzi o montaż paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym to sprawa wygląda inaczej. Dach wyznacza kąt, pod który przystosowuje się wykonanie instalacji fotowoltaicznej. W zależności od pokrycia dachu stosuje się inny system montażowy złożony z różnych elementów, takich jak: szyny, uchwyty, łączniki i klamry, śruby i nakrętki kołnierzowe.

ile kosztuje fotowoltaika

Montaż instalacji fotowoltaicznej krok po kroku

Zaczynamy od mocowania odpowiedniej konstrukcji montażowej, następnie ustalamy ścieżkę kablową od modułów poprzez rozdzielnicę aż do inwertera, tak aby móc układać panele i je połączyć. Na końcu łączymy falownik z ogniwami i konfigurujemy sieć WiFi, aby mieć stały wgląd w pracę instalacji.

Audyt fotowoltaiczny i profesjonalny montaż

Dobór odpowiednich komponentów montażowych oraz dobrze skonfigurowana instalacja elektryczna pod fotowoltaikę wymagają fachowej wiedzy dotyczącej takich aspektów jak: układy fotowoltaiczne, połączenie paneli fotowoltaicznych czy instalacja ogniw słonecznych. Warto postawić na profesjonalny montaż oferowany przez sprawdzonego Wykonawcę. Należy pamiętać, że instalacja paneli musi odbywać się w zgodzie z wymaganiami technicznymi i dokumentacją.

Każdy Wykonawca powinien wykonać u przyszłego Klienta audyt fotowoltaiczny:

  • wyliczyć zapotrzebowanie na prąd,
  • dopasować moc instalacji pv,
  • dostosować system montażowy,
  • ustalić stopień zacienienia,
  • przygotować dokumentację konieczną do podłączenia do sieci oraz otrzymania dofinansowania do fotowoltaiki.
tauron fotowoltaika kalkulator

Umawiając się na montaż, należy wziąć pod uwagę:

  • warunki atmosferyczne - brak deszczu, wiatru, odpowiednia wilgotność,
  • pochodzenie komponentów - postaw tylko na sprawdzonych dostawców,
  • zalecenia producenta i wytyczne z instrukcji.

Ile energii produkuje instalacja fotowoltaiczna?

System fotowoltaiczny to osiągnięcie XXI wieku. Energia promieniowania słonecznego daje nam nieocenione korzyści płynące z odnawialnego źródła energii. Wielu zainteresowanych zadaje nam pytania w zależności od stopnia znajomości tematu, a mianowicie:

  • osoba bardziej techniczna pyta: ile kW z instalacji fotowoltaicznej lub ile kWh z instalacji fotowoltaicznej?
  • Krzysztof Bartczak: "To zależy od orientacji dachu i kąta nachylenia. Jako przykład niech posłuży nam instalacja zlokalizowana w środkowej Polsce o mocy 1 kW z panelami pod kątem 35 stopni. W skierowanej na południe dachu 1 kWp wygeneruje 1000 kWh rocznie, na wschód i zachód wyprodukuje 790 kWh, a na północ aż o połowę mniej, czyli 494 kWh",
  • osoba niezwiązana z branżą fotowoltaiki pyta: ile energii produkuje panel fotowoltaiczny lub konkretniej: ile prądu produkuje 1 panel fotowoltaiczny?
  • Krzysztof Bartczak: "Zależy, jaki panel. Jeśli przyjmiemy, że taki o mocy 400 W, to należy pomnożyć ilość wyprodukowanej energii, w tym przypadku odbieranej z kierunku południe, z mocą jednego panela pv: 1.021 kWh x 0,4 kW/1 kW = 408,4 kWh" - odpowiada ekspert fotowoltaiki i pomysłodawca EasyOZE.

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Bardzo istotną sprawą jest dobrać odpowiednią moc fotowoltaiki do własnego zapotrzebowania na prąd. Od tego zależy efektywność instalacji fotowoltaicznych. Aby ustalić tę moc, potrzebna będzie znajomość kilku parametrów, jednak na początek wystarczy średnie zapotrzebowanie na energię elektryczną, czyli po prostu zużycie prądu w domu. Warto będzie także stworzyć listę urządzeń na prąd planowanych w mieszkaniu.

Jak najłatwiej to sprawdzić? Jak obliczyć średnie zapotrzebowanie na prąd, a tym samym jak obliczyć wielkość instalacji fotowoltaicznej? Moglibyśmy Wam podać wzór na wyliczenie tej wartości, ale z chęcią policzymy to za Ciebie - użyj bezpłatnych kalkulatorów EASY lub PRO do wyceny fotowoltaiki.

kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych kalkulator

Średnio w Polsce do wytworzenia 1.000 kWh energii potrzebna jest instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 kWp. Jednak nie jest to precyzyjna wycena. Aby dokładnie ustalić wydajność instalacji fotowoltaicznych, trzeba wziąć pod uwagę stopień skosu dachu (najoptymalniejszy 30-40 st.), orientację względem południa (im większa, tym lepiej) i możliwość padania cienia.

Zbyt mała wielkość instalacji fotowoltaicznej spowoduje niedobory energii, a tym samym dłuższy zwrot z inwestycji. Zbyt duża wielkość instalacji fotowoltaicznej to tak zwane przewymiarowanie. Jeśli nie bylibyśmy w stanie jej zmagazynować lub wykorzystać po czasie w systemie opustów, wtedy tracilibyśmy nadwyżkę energii za darmo i de facto oddawali ją do sieci w prezencie.

Ile kosztuje fotowoltaika?

Zakup instalacji fotowoltaicznej to decyzja na lata. W przybliżeniu możemy podać, ile kosztuje 1 kW fotowoltaiki - ok. 5 000 zł. Trzeba jednak pamiętać, że zakres może być szeroki - między 3 800 zł a 8 000 zł. Im nowocześniejsze komponenty, tym wyższy koszt, ale im większa instalacja, tym ten koszt jest niższy. Najważniejsza jest cena instalacji fotowoltaicznej w całości wraz z montażem dopasowana do Twojej indywidualnej sytuacji. Kalkulator EASY lub kalkulator PRO pokaże szacunkowy koszt Twojej inwestycji oraz sugerowaną moc. W razie zainteresowania dalszymi krokami, będziesz mieć możliwość otrzymania bezpłatnego Raportu OZE z wynikami wraz z dopasowaną e-ofertą.

czy fotowoltaika się opłaca

Ile zapłacę za prąd z fotowoltaiką?

Każda osoba zainteresowana założeniem paneli fotowoltaicznych zastanawia się, jak wyglądają rachunki za prąd z fotowoltaiką. Z pewnością są niższe. O ile? Zależy od kilku czynników - rozmiaru instalacji, rodzaju dachu, jakości komponentów i innych. Jeśli instalację fotowoltaiczną weźmiemy na kredyt, wtedy płacimy ratę kredytu, niejednokrotnie podobną do rachunków za prąd sprzed założenia instalacji. Oczywiście po spłacie kredytu kwota znacząco zmniejsza się, a my jednocześnie zostajemy właścicielami instalacji pv. Po latach inwestycja zwraca się, a my zostajemy z dużo niższymi rachunkami.

Ile kosztuje projekt instalacji fotowoltaicznej?

U nas bezpłatnie - wycena i projekt online bez zobowiązań.

fotowoltaika kalkulator

Ile kosztuje montaż paneli fotowoltaicznych?

Koszt budowy instalacji pv zazwyczaj jest wliczony w cenę końcową całej instalacji fotowoltaicznej. Montaż paneli powinien być wykonywany przez profesjonalną firmę, która według ścisłych wytycznych wykona cały proces instalacji od dokładnej wyceny przez zainstalowanie paneli aż po otrzymanie dofinansowania przez prosumenta. Platforma EasyOZE pomaga przejść przez ten proces zakupowy od samego początku do końca, czyli otrzymania dofinansowania. Skorzystaj z bezpłatnego kalkulatora i zostaw do siebie kontakt.

Dofinansowania do fotowoltaiki 2023

Aktualnie funkcjonują warte uwagi programy dofinansowania fotowoltaiki, do których cały czas trwa nabór wniosków. Zarówno te rządowe - ogólnopolskie, jak i regionalne przygotowane przez samorządy. W przypadku tych drugich warto odwiedzić strony internetowe urzędów miast i gmin, aby sprawdzić, czy aktualnie na naszym terenie są prowadzone. Dotacje do fotowoltaiki obejmują moduły fotowoltaiczne, osprzęt i magazyny energii.

Najpopularniejsze dofinansowania otrzymamy z programów, takich jak: Mój Prąd 5.0. (od 22 kwietnia 2023 roku), Czyste Powietrze 2023, dofinansowanie fotowoltaiki z ulgą termomodernizacyjną, ulgi podatkowe, Grant Oze Prosument Lokatorski, Agroenergia czy Energia Plus. Programy kierowane są do osób fizycznych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, rolników i firm.

dofinansowania fotowoltaiki

Kiedy zwróci się instalacja fotowoltaiczna?

Po podwyżkach energii elektrycznej czas zwrotu inwestycji w fotowoltaikę wydłużył się, jednak dalej decyzja o zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych jest opłacalna. Na ten moment instalacja zwróci się średnio po ok. 6-8 latach. Co więcej, programy dofinansowań zmieniane są w odpowiedzi na sytuację rynkową, w związku z czym możemy liczyć na coraz większe dofinansowania.

Kalkulator instalacji fotowoltaicznej

Nasz kalkulator EASY szybko wyliczy, ile w przybliżeniu zapłacisz za fotowoltaikę oraz kiedy inwestycja zwróci się. Wypełniając określone parametry, między innymi takie jak: dzienne lub roczne zużycie energii elektrycznej, poznasz szacunkowy koszt i czas zwrotu.

fotowoltaika ceny

Dziękujemy, że byliście z nami. W razie wątpliwości lub pytań zachęcamy do kontaktu.

FAQ

Czy fotowoltaika się opłaca?

Tak. Mimo zmian w systemie rozliczeń w 2022 roku, które niosły niepokój, czy fotowoltaika dalej będzie opłacalna, wiemy już, że instalacja paneli fotowoltaicznych dalej znacząco obniża rachunki za prąd. W nowym systemie net-billing nacisk położony jest na autokonsumpcję i magazyny energii.

Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego?

Cena fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego zależy od kubatury domu i nasłonecznienia w danej geolokalizacji. Można łatwo to wyliczyć w bezpłatnym kalkulatorze fotowoltaiki EASY lub PRO.

Ile kosztuje magazyn energii?

Ceny magazynów energii zaczynają się od ok. 25 000 zł. Na magazyn energii można otrzymać spore dofinansowanie, np. do 16 000 zł z programu Mój Prąd 5.0.

Ile kosztuje montaż paneli fotowoltaicznych?

Cena montażu oraz przetransportowanie jej zazwyczaj są wliczone w cenę końcową zakupu instalacji. Otrzymując ofertę, zapytaj o to Wykonawcę. Na platformie easyoze.pl można za darmo wyliczyć cenę i moc instalacji oraz otrzymać dopasowaną e-ofertę z Raportem OZE.

Net-metering i net-billing — co to jest?

To systemy rozliczeń fotowoltaiki. Net-metering, czyli system opustów, nie jest już dostępny dla nowych klientów. Od 1 kwietnia 2022 r. funkcjonuje net-billing, który polega na sprzedaży i zakupie energii elektrycznej od dostawcy na bieżąco.

On grid i off grid - co to jest?

Chodzi o współpracę z siecią elektroenergetyczną. On grid oznacza budynek, którego instalacje OZE współpracują z zewnętrznym dostawcą, a off grid oznacza, że budynek wraz z instalacjami OZE jest niezależny od dostaw energii od zewnętrznego dostawcy.

Autokonsumpcja - jak obliczyć i co to jest?

To zużywanie energii elektrycznej wytworzonej przez panele fotowoltaiczne od razu na bieżące potrzeby, tzn. używanie sprzętów na prąd wtedy, gdy słońce świeci najmocniej, np. odkurzanie w południe letniego, słonecznego dnia.

Fotowoltaika - co to jest?

To system połączonych modułów fotowoltaicznych montowany na dachu, gruncie lub w innych miejscach w celu produkcji energii elektrycznej ze słońca. Fotowoltaika znacząco obniża rachunki za prąd.

Inwerter fotowoltaiczny - co to jest?

Inaczej nazywany falownikiem to kluczowy element instalacji fotowoltaicznej. Dzięki niemu prąd stały wyprodukowany z energii słonecznej przechodzi w zmienny i możemy korzystać z niego w domu.

Instalacje OZE - co to jest?

To instalacje związane z odnawialnymi źródłami energii, czyli takie, które pozyskują energię z niewyczerpywalnego źródła - słońca, wody, ziemi czy powietrza.

Instalacja PV - co to jest?

Inaczej instalacja fotowoltaiczna, fotowoltaika, panele fotowoltaiczne dzięki którym pozyskuje się energię ze słońca.

Carport - co to jest?

To wiata samochodowa, na której można umieścić panele fotowoltaiczne.

Kto to jest prosument?

Prosumentem nazywamy osobę, która korzysta w swoim domu z instalacji OZE - jest producentem i jednocześnie konsumentem energii fotowoltaicznej, który sam wytwarza energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii, a potem ją wykorzystuje na bieżące potrzeby.

Jak działa fotowoltaika?

Gdy do ogniw w panelach fotowoltaicznych wykonanych z krzemu dociera promieniowanie słoneczne dochodzi do tzw. efektu fotoelektrycznego, dzięki któremu energia zmienia się na prąd stały. Następnie falownik zmienia go na prąd zmienny, który trafia do naszej instalacji elektrycznej.

Jak działa falownik fotowoltaiczny?

Inaczej nazywany inwerterem przede wszystkim zmienia prąd stały (DC) na prąd zmienny (AC). Dodatkowo kontroluje częstotliwość i napięcie, a gdy parametry nie mieszczą się w określonych normach, odłącza się od sieci i informuje o tym.

Jaki kąt nachylenia dachu do fotowoltaiki?

Najlepiej jak kąt nachylenia dachu znajduje się w przedziale 30-40 st z orientacją na południe.

Ile energii z fotowoltaiki wyprodukuję?

Można przyjąć ogólnie, że 1 kWp mocy instalacji wyprodukuje ok. 950 kWh energii elektrycznej rocznie. Jest to zależne od nasłonecznienia w danej lokalizacji, miesiąca roku, orientacji i kąta nachylenia dachu. Każdy może to sprawdzić dla swojego domu dzięki bezpłatnemu kalkulatorowi fotowoltaiki, który pokaże moc dopasowanej instalacji, przedział cenowy oraz wartość rocznej produkcji energii elektrycznej.

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Wystarczy skorzystać z bezpłatnego kalkulatora fotowoltaiki, który wyliczy dopasowaną moc, koszt i okres zwrotu inwestycji.

Fotowoltaika - jaka moc będzie odpowiednia?

Łatwo to obliczyć w bezpłatnym kalkulatorze fotowoltaiki, który wskaże moc, cenę i inne parametry dla Twojego domu.

Jaki rachunek za prąd z fotowoltaiką?

Rachunki spadną co najmniej o 50%, w najlepszym wypadku nawet o 90%. Koszt inwestycji zwróci się w ciągu kilku lat, a instalacja fotowoltaiczna posłuży nam nawet kilkadziesiąt. Rachunek jest prosty - warto instalować fotowoltaikę.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać dofinansowanie do fotowoltaiki w programie Mój Prąd 5.0?

Każdy, kto założył instalację po 30 kwietnia 2022 roku lub założy ją do końca br. otrzyma dofinansowanie, o ile wcześniej o to jeszcze nie wnioskował. Prosumenci, którzy założyli instalację między 1 lutym 2020 roku a 30 kwietnia 2022 roku i jeszcze nie złożyli wniosku o dofinansowanie, mogą to zrobić, ale muszą zmienić system rozliczeń na net-billing. Więcej w artykule: Mój Prąd 5.0 - trwa nabór wniosków 2023. Sprawdź warunki i zobacz, jak wypełnić wniosek.

Jaki kalkulator fotowoltaiki do wyliczenia mocy i ceny?

Polecamy dwa bezpłatne kalkulatory do fotowoltaiki - EASY (wyniki w 30 sekund) i PRO (wyniki w 15 minut), dzięki którym szybko zobaczysz dopasowane wartości mocy, rocznej produkcji energii elektrycznej oraz okres zwrotu inwestycji i jej koszt.

panele fotowoltaiczne cena
Autor artykułu mgr Martyna Marlikowska

Autorka:

mgr Martyna Marlikowska

Content Manager

Portfolio
fotowoltaika cena

Autor:

dr inż. Krzysztof Bartczak

CEO EasyOZE

Portfolio
Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Adres e-mail:

biuro@easyoze.pl

Social media

unia europejskaunia europejskaunia europejska