Jak zwiększyć autokonsumpcję? Pompa ciepła i fotowoltaika
- Aktualności, Fotowoltaika
- 20 października, 2023
Autorka: mgr Martyna Marlikowska
Wsparcie merytoryczne: dr inż. Krzysztof Bartczak
Spis treści
Pompa ciepła bez fotowoltaiki - czy się opłaca?
Pompa ciepła to najbardziej wydajne urządzenie grzewcze ze wszystkich dostępnych na rynku. Bez względu na to, czy będzie to gruntowa pompa ciepła, powietrzna pompa ciepła typu powietrze-woda, powietrzna pompa ciepła typu powietrze-powietrze czy też wodna pompa ciepła. Według rocznego zużycia i w porównaniu z kotłami na gaz czy inne paliwa stałe pompa ciepła wypada najlepiej. Dodatkowo jest właściwie bezobsługowa i bezawaryjna. Ponadto można za jej pomocą podgrzewać ciepłą wodę użytkową oraz mieć zapewnione chłodzenie w upalne dni. Jeśli z jakichś powodów nie możemy zdecydować się w tym samym czasie na pompę ciepła i fotowoltaikę, to i tak będzie to korzystny wybór.
Jednak pompa ciepła jako odnawialne źródło energii musi być zasilana prądem w ok. 25%. W związku z tym fotowoltaika może za darmo zasilić w ten sposób pompę bez konieczności płacenia za prąd dostawcy energii elektrycznej. W innym wypadku będzie to dodatkowy miesięczny koszt w wysokości kilkuset złotych. W związku z tym pompa ciepła plus fotowoltaika wydaje się najbardziej racjonalnym rozwiązaniem.
W przypadku starania o dofinansowanie można uzyskać wyższe kwoty, jeśli złożymy wniosek o dotację na oba te urządzenia. Pompa ciepła bez fotowoltaiki ma sens, ale tylko w przypadku, gdy faktycznie istnieje bezwzględny powód, aby jej nie montować od razu (np. stary dach do remontu i brak działki gruntowej wokół domu). Dom z pompą ciepła i fotowoltaiką to najlepsze rozwiązanie i warto z zasady myśleć o nich łącznie.
Pompa ciepła bez fotowoltaiki - koszty
Fotowoltaika i pompa ciepła - cena
Koszt inwestycji w fotowoltaikę i pompę ciepła nie należy do niskich – to wciąż spory wydatek dla przeciętnego właściciela domu. Jeśli nasza powietrza pompa ciepła będzie kosztowała 30 tys. zł to do tej kwoty trzeba doliczyć koszt fotowoltaiki, który zależy od wielu czynników: powierzchni domu, możliwości instalacji paneli, orientacji i nachylenia dachu oraz wielu innych czynników. Możemy przyjąć w uproszczeniu, że zapłacimy wtedy ponad 50 tys. zł za wszystko. Pamiętajmy, że można starać się o dofinansowania do fotowoltaiki i pompy ciepła, chociażby z programu Mój Prąd 5.0. czy Czyste Powietrze (tylko pompa ciepła). Wtedy koszt początkowy znacząco spadnie.
Warto myśleć długoterminowo – koszty ogrzewania i energii elektrycznej spadną do niezbędnego minimum, także pod warunkiem korzystania z urządzeń na prąd podczas pików produkcyjnych, czyli wtedy, gdy słońce świeci wysoko.
Podłączenie pompy ciepła do fotowoltaiki przez fachowca to standardowa procedura, którą można wykonać bez względu na producenta. Dobór fotowoltaiki do pompy ciepła także nie jest problemem, zdajmy się na specjalistów, którzy doradzą najlepsze opcje.
Sposoby integracji OZE
Pompa ciepła czy panele fotowoltaiczne?
Nie stawiajmy sprawy w ten sposób. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest duet – połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką. Jeśli wybierzemy oba urządzenia jednocześnie, mamy szansę na większe dofinansowanie z rządowych programów. Jeśli jednak nie wchodzi w rachubę opcja zakupu obu urządzeń na raz, wtedy bardziej racjonalny wydaje się montaż pompy ciepła, a po jakimś czasie fotowoltaiki. Jeśli zaś zrobimy to na odwrót, należy pamiętać, aby zainstalować większą moc fotowoltaiki, tak aby produkowany prąd wystarczył na zasilanie pompy ciepła.
Pompa ciepła zasilana fotowoltaiką już zwiększa autokosumpcję
Panele fotowoltaiczne z pompą ciepła już wpływają na podwyższenie naszej autokonsumpcji. Jeśli dodatkowo zmienimy swoje nawyki i wypracujemy odpowiedni rytm dnia, w trakcie którego będziemy używać urządzenia elektryczne, gdy świeci słońce, wtedy jej poziom będzie wzrastał – instalacja fotowoltaiczna produkuje wtedy energię na bieżąco. Dodatkowo w tym czasie warto ładować akumulatory i wykonywać remonty. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem wydaje się być fotowoltaika i powietrzna pompa ciepła – zimą do ogrzewania domu, latem do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia pomieszczeń. Rozliczając się w net-billingu, warto jeszcze dołożyć magazyn energii. Wtedy odnawialne źródła energii zapewnią nam najwyższy komfort energetyczny i finansowy.