• O NAS
  • Blog
  • Kontakt
  • ZALOGUJ SIĘ JAKO WYKONAWCA OZEZAREJESTRUJ SIĘ JAKO WYKONAWCA OZE

Pompa ciepła - najbardziej wydajne urządzenie grzewcze

Popularność pomp ciepła wynika z wielu korzyści, jakie się z nimi wiążą. Przekażemy Państwu najbardziej aktualne informacje na ich temat, aby decyzja o zakupie pompy ciepła, zamiast kotła na inne paliwo, była świadoma i pewna.

Pompa ciepła - zalety

  • uniwersalność - pompę ciepła można zainstalować niemal w każdym budynku,
  • obniżenie rachunków za c.o. (centralne ogrzewanie) i wytwarzanie CWU (ciepłej wody użytkowej) o co najmniej 50%,
  • liczne dofinansowania do pomp ciepła i spore możliwości kredytowe na ten cel,
  • wysoki poziom bezpieczeństwa,
  • bezobsługowość,
  • brak konieczności kupowania i ładowania paliwa,
  • długa żywotność oceniana nawet na więcej niż 30 lat pod warunkiem regularnych konserwacji i kontroli,
  • prestiż i wzrost wartości nieruchomości,
  • ekologiczny aspekt decyzji o instalacji pompy,
  • możliwość chłodzenia i osuszania pomieszczeń, co jest tańsze w eksploatacji od standardowych klimatyzatorów,
  • wielofunkcyjność i możliwość łączenia np. z instalacją fotowoltaiczną.
kalkulator pompa ciepła

Jaką wybrać pompę ciepła?

Wybór pomiędzy gruntową, wodną i powietrzną pompą ciepła zależy od warunków, jakimi dysponuje inwestor oraz finansów, jakie chce przeznaczyć na ten cel. Należy zapoznać się ze wszystkimi rodzajami pomp ciepła, aby wybrać najoptymalniejsze rozwiązanie.

Spójrzmy najpierw na dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego i PORT PC (Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła). Zainteresowanie pompami ciepła w Polsce wzrosło o 120% w 2022 roku w porównaniu do poprzedniego, a w całej Europie odnotowano skok na poziomie 11%. To oznacza, że Polacy stawiają na technologiczny rozwój i chcą inwestować w odnawialne źródła energii. Jednocześnie w obliczu podwyżek i kolejnych niepokojących prognoz pragną niezależności energetycznej i niższych rachunków za ogrzewanie domu. Aspekt troski o środowisko także nie jest im obcy.

Co to jest pompa ciepła?

Wielu z nas nie zada publicznie pytania, czym jest pompa ciepła, w obawie przed oceną samozwańczych specjalistów od wszystkiego. Internet nie kłamie - wielu z nas zastanawia się, co to właściwie jest, na czym polega i jak się to montuje. Już spieszymy z odpowiedzią.

zasada działania pompy ciepła gruntowej

Pompa cieplna to urządzenie grzewcze, zazwyczaj wielkości dużej lodówki, które służy do ogrzewania domu i/lub ciepłej wody użytkowej. Można nią także schładzać temperaturę w domu podczas upałów zamiast klimatyzatorem. Sedno tkwi w tym, że nawet 75% energii z pompy ciepła pochodzi z OZE - odnawialnych źródeł energii, takich jak powietrze, woda czy ziemia. Urządzenie musi być podłączone do prądu po to, żeby energia mogła konwertować na ciepło w naszych domach. Pompa ciepła jest bezobsługowa, wystarczy podłączyć ją do prądu i odpowiednio ustawić parametry.

Różnica między pompą ciepła a tradycyjnym kotłem na paliwa kopalne jest taka, że ta pierwsza pobiera ciepło z OZE (nieskończone źródło energii) i przetwarza je na ciepło wtłaczane do instalacji grzewczej. Konwencjonalny kocioł zaś sam wytwarza to ciepło poprzez spalanie węgla, pelletu lub innego rodzaju paliwa.

pompa ciepła oferta

Jak wygląda pompa ciepła?

pompa ciepła jak wygląda instalacja i ogrzewanie pomieszczeń

Jak działa pompa ciepła?

Kto wynalazł pompę ciepła i jak ona działa? Otóż początki sięgają nawet 1824 roku, a rozwój technologiczny doprowadził do tego, że w 1950 roku zaczęto już korzystać z tej formy ogrzewania. Obecnie pompa ciepła to najbardziej zaawansowane urządzenie grzewcze, które można zamontować niemal w każdym gospodarstwie domowym. Na grafice przedstawiamy schemat działania pompy ciepła, czyli po prostu na czym polega pompa ciepła. W tekście poniżej opisujemy także, jak działają pompy ciepła.

Pompy ciepła - schemat, ogrzewanie domu pompa ciepła

Wszystko zaczyna się od tzw. źródła dolnego - w przypadku pomp gruntowych jest to ciepło ziemi, pomp powietrznych - powietrze, wodnych - energia wód płynących. To, którą wybierzemy zależy od naszej geolokalizacji, ale także warunków i finansów, jakimi dysponujemy.

Sprężarka inwerterowa zamienia energię pobraną ze źródła odnawialnego na ciepło, które trafia do górnego źródła (odbiornika ciepła), czyli instalacji grzewczych, np. podłogowych, ściennych, sufitowych lub też tradycyjnych grzejników. W przypadku tych ostatnich można montować tylko wysokotemperaturowe pompy ciepła. W pozostałych - niskotemperaturowe, czyli te wydajniejsze.

Pompy ciepła - rodzaje

Jaki rodzaj pompy ciepła wybrać? Istnieje spory wybór wśród rodzajów pomp ciepła, dlatego przyjrzyjmy się bliżej każdemu z nich, aby dopasować ją do indywidualnej sytuacji. Pompy możemy podzielić na gruntowe, powietrzne i wodne.

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Gruntowe pompy ciepła - ogrzewanie z ziemi

Czerpanie energii z ciepła ziemi to zasługa gruntowej pompy ciepła. Decydując się na nią możemy być pewni stabilności pracy bez względu na warunki pogodowe oraz stosunkowo stałego kosztu wytworzenia 1 kWh. Efektywność pompy ciepła jest bardzo wysoka - może być jedynym źródłem ogrzewania domu.

pompy ciepła oferta

Gruntowa pompa ciepła

Efektywność gruntowej pompy ciepła jest bardzo wysoka - może być jedynym źródłem ogrzewania domu.

Gruntowa pompa ciepła z wymiennikami jako jedyne źródło ciepła

Musimy jednak wziąć pod uwagę uwarunkowanie terenu w naszej geolokalizacji oraz wielkość działki. Jeśli jest ona spora, można zdecydować się na poziome wymienniki pozyskujące ciepło z ziemi, jeśli zaś działka jest mała, wtedy istnieje możliwość zastosowania pompy ciepła z pionowymi odwiertami, w których umieszcza się wymienniki. Inwestycja ta wraz z pracami ziemnymi może być nawet dwukrotnie droższa od instalacji powietrznej pompy ciepła. W tego typu pompę warto uzbroić budynek, którego właściciel ma duże zapotrzebowanie na energię cieplną. Najczęściej spotkamy się z gruntową pompą ciepła w nowopowstających budynkach.

Jednym zdaniem - gruntowe pompy ciepła są bardzo wydajne, najbardziej stabilne względem warunków atmosferycznych, ale także co najmniej dwukrotnie droższe od powietrznych pomp ciepła.

Pompy ciepła gruntowe a strefy klimatyczne

Decydując się na gruntową pompę ciepła, warto wziąć pod uwagę geolokalizację, w której stoi nasz dom czy budynek, który chcemy ogrzewać pompą. Polska podzielona jest na 5 stref klimatycznych i w każdej z nich głębokość przemarzania znajduje się na innym poziomie. Pompa ciepła gruntowa będzie lepszym wyborem niż powietrzna w miejscach podgórskich, górskich i chłodniejszych strefach klimatycznych (IV i V).

pompy ciepła a strefy klimatyczne w Polsce

Gruntowa pompa ciepła - jak działa?

Zastanawiasz się, na czym polega ogrzewanie domu pompą ciepła gruntową? Pod powierzchnią ziemi lub w głębokim odwiercie umieszcza się wymienniki ciepła z przewodami - są to tak zwane kolektory poziome układane i pionowe. Nie należy ich mylić z kolektorami słonecznymi.

Grunt ogrzewa wodę, która wędruje poprzez pompę ciepła do naszej instalacji grzewczej, wykorzystując kierunek zmian temperatury - w tym przypadku działa druga zasada termodynamiki.

Pompa ciepła musi być podłączona do prądu, aby przekonwertować pobrane ciepło. Najbardziej wskazana jest instalacja grzewcza podłogowa, ścienna lub sufitowa. Pompa cieplna jest najbardziej wydajna w układzie niskotemperaturowym. W przypadku tradycyjnych grzejników trzeba zastosować system wysokotemperaturowy.

Rekomendowanym rozwiązaniem jest także montaż paneli fotowoltaicznych, aby jeszcze bardziej obniżyć domowe rachunki. Hybryda, czyli połączenie dwóch (lub więcej) instalacji OZE jest najlepszym rozwiązaniem. Aby zmagazynować energię fotowoltaiczną warto zainwestować w magazyn energii elektrycznej. Jeśli w tym momencie nie chcemy podnosić kosztów inwestycji i pozostać przy hybrydzie pompa-panele PV, wtedy należy tak zmodyfikować swoje nawyki użytkowania sprzętów na prąd, aby podnieść do maksimum poziom autokonsumpcji. Więcej informacji w artykule: Fotowoltaika - dobry czas na decyzje.

hybryda sprawdź jaką część energii elektrycznej uzyskasz z fotowoltaiki

Pompa gruntowa a ciepła woda użytkowa

Ziemna pompa ciepła służy do ogrzewania domu oraz wody użytkowej. Nie ma sensu montować gruntowej pompy ciepła tylko do ogrzewania wody lub tylko na cel centralnego ogrzewania. Można przyjąć, że dla pomp ciepła o mocy poniżej 6 kW nie rekomenduje się montażu gruntowej pompy ciepła. Wtedy z tego typu rozwiązań możemy zrezygnować i poważnie pomyśleć o powietrznej pompie ciepłej wody użytkowej i/lub centralnego ogrzewania.

ile kosztuje pompy ciepła

Gruntowa pompa ciepła - koszt

W przybliżeniu koszt całego systemu pompy ciepła w gruncie wyniesie co najmniej 70-80 tys. zł. Na cenę składają się koszty:

  • urządzenia,
  • instalacji wraz z akcesoriami,
  • realizacji dolnego źródła ciepła, czyli odwiertów w ziemi.

Gruntowa pompa ciepła ma sens, gdy moc pompy ciepła wynosi powyżej 6kW. Dopasowaną moc do naszego zapotrzebowania warto sprawdzić w kalkulatorze pomp ciepła PRO.

Gruntowa pompa ciepła - cena eksploatacji

Największą zaletą gruntowych pomp ciepła jest koszt eksploatacji w porównaniu do innych rozwiązań - dwukrotnie tańsze od kosztów użytkowania instalacji gazowej, trzykrotnie w przypadku olejów opałowych i aż czterokrotnie tańsze w porównaniu do ogrzewania elektrycznego.

Powietrzne pompy ciepła - ogrzewanie z powietrza

Najchętniej kupowane powietrzne pompy ciepła są dobrym wyborem dla domów, w których zapotrzebowanie energetyczne jest standardowe. Jak określić nasze zapotrzebowanie energetyczne? Najlepiej analizując roczne koszty ogrzewania budynku. Pomocny będzie bezpłatny kalkulatora pomp ciepła EASY, dzięki któremu dopasujemy moc instalacji do naszych potrzeb na podstawie rocznego rachunku i strefy klimatycznej w naszej geolokalizacji.

Pompy ciepła powietrzne a strefy klimatyczne

Tak jak montaż gruntowych pomp ciepła jest rekomendowany w chłodniejszych strefach klimatycznych Polski, tak w I, II i III strefie, czyli tam gdzie jest cieplej, wystarczająca może okazać się powietrzna pompa ciepła. Jest to najtańsze z możliwych rozwiązanie, a jej montaż jest stosunkowo szybki i prosty.

W ciągu kilku najzimniejszych dni w Polsce może się okazać, że trzeba wspomóc pracę powietrznej pompy ciepła i dogrzać dom do optymalnej temperatury. Jeśli dotychczas mieliśmy w domu kocioł na paliwo stałe lub gaz, może być on dodatkową opcją wspomagającą - dom ogrzewałaby pompa powietrzna, a gdy temperatura spadłaby poniżej określonego poziomu, wtedy automatycznie uruchomiłby się kocioł.

Jednym zdaniem - powietrzne pompy ciepła są najpopularniejsze i najtańsze, ale także najmniej stabilne względem warunków atmosferycznych.

pompy ciepła a strefy klimatyczne w Polsce

Jak działa pompa ciepła - powietrzna?

Dolnym źródłem powietrznej pompy ciepła jest właśnie powietrze z zewnątrz. To z niego pobierane jest ciepło i przekazywane do instalacji grzewczej domu. Powietrze jako jedno z odnawialnych źródeł energii najsłabiej akumuluje ciepło, dlatego pompa musi przetworzyć spore ilości powietrza, aby ogrzać wnętrze. W związku z tym powietrzne pompy ciepła mają niższy współczynnik COP (o współczynnikach przeczytasz niżej).

powietrzna pompa ciepła - zasada działania pompy ciepła, dolne źródło energię powietrza przekazuje do górnego źródła

W zależności od rodzaju pompy powietrznej energia jest inaczej rozprowadzana po domu. Pompa ciepła powietrze-woda czerpie energię z powietrza do ogrzania wody, która krąży w systemie grzewczym domu. Natomiast pompa powietrze-powietrze, uzyskując ciepło z powietrza zewnętrznego, wtłacza je za pomocą systemu nawiewowego do wszystkich pomieszczeń w domu.

Rodzaje powietrznych pomp ciepła

Powietrzne pompy ciepła dzielimy na dwa typy: powietrze-woda oraz powietrze-powietrze.

Pompy ciepła POWIETRZE-WODA (wodny system grzewczy)

Działanie pomp ciepła powietrze-woda

Pompy ciepła typu powietrze-woda charakteryzują się tym, że energią z powietrza zewnętrznego ogrzewana jest woda, która krąży w instalacji grzewczej domu. Wymiennie pompa ogrzewa także wodę użytkową. Najbardziej rekomendowane emitery ciepła (odbiorniki) to: instalacja podłogowa, systemy ścienne i sufitowe.

Sterowanie pompą ciepła powietrze-woda działa sprawniej niż w przypadku drugiego rodzaju pomp powietrznych - tutaj można regulować temperaturę w każdym pomieszczeniu. Za to nie każdy model jest przystosowany do funkcji chłodzenia pomieszczeń, co będzie miało coraz większe znaczenie w obecnej sytuacji klimatycznej i jej nieuniknionych zmian.

Decydując się na pompę powietrze-woda z opcją chłodzenia, warto pomyśleć o tzw. klimakonwektorach - bez nich sterowanie chłodzeniem może być utrudnione.

Pompę cieplną powietrze-woda można zainstalować jako SPLIT lub MONOBLOK.

Pompa ciepła SPLIT (jednostka zewnętrzna i wewnętrzna)

Z dwóch jednostek - zewnętrznej i wewnętrznej połączonych rurkami chłodniczymi składa się pompa ciepła typu split. W urządzeniu znajdującym się przed domem zamontowana jest sprężarka, parownik, wentylator i zawory. Ta jednostka wytwarza ciepło i transportuje je do wewnątrz. Jednostka wewnętrzna pompy ciepła znajdująca się w domu pracuje ciszej. Zamontowane w niej są: skraplacz, pompa obiegowa oraz podgrzewacz elektryczny.

Dla najwyższej efektywności pracy oba urządzenia powinny znajdować się jak najbliżej siebie w odległości maksymalnej 10 m. Jeśli nie ma takiej możliwości, warto poszukać dedykowanej pompy ciepła dla większych odległości między jednostkami.

Tylko osoba z uprawnieniami F-gazowymi może zainstalować urządzenie typu split. Pompy ciepła typu split o mocy powyżej 10 kW wymagają karty produktu oraz cyklicznych kontroli nieprzepuszczalności.

Czym charakteryzuje się pompa cieplna powietrze-woda typu SPLIT?

  • Niższy koszt montażu i zakupu pompy split niż monoblok.
  • Głośniejsza jednostka pompy poza domem (w niektórych modelach producenci zaczynają proponować wygłuszające obudowy).
  • Bezpośrednie rozprowadzanie ciepła po instalacji grzewczej w domu, co minimalizuje straty.

Pompa ciepła MONOBLOK (tylko jednostka zewnętrzna)

Monoblok składa się z tych samych elementów, co split, przy czym wszystkie części są umieszczone w jednym segmencie, który najczęściej stawia się przy ścianie elewacji domu. Ważne jest, aby zabezpieczyć go przed zamarzaniem wody. Sam zasobnik lokuje się w domu. W ten sposób szum pracy urządzenia nie jest uciążliwy dla domowników. Istnieje, co prawda, możliwość zamontowania monobloku w domu, co automatycznie zabezpiecza wodę przed zamarzaniem, ale musimy liczyć się z generowaniem większego hałasu.

Czym charakteryzuje się pompa ciepła powietrze-woda typu monoblok?

  • Pompy typu MONOBLOK w całości produkowane są w fabrykach, co gwarantuje szczelność urządzenia.
  • Szybki i bezawaryjny montaż.
  • Brak konieczności rejestracji i kontroli nieprzepuszczalności.
  • Większa wydajność pracy w porównaniu z pompą typu SPLIT.
  • Droższa inwestycja niż w pompy typu SPLIT.
  • Konieczność zabezpieczenia przewodów z wodą przed zamarznięciem w monobloku zewnętrznym, co wymaga zamontowania dodatkowych rozwiązań, np. preizolowanych rur wodnych lub wprowadzenia czynnika grzewczego o niskiej temperaturze zamarzania (glikolu) do obiegu pompy wraz z wymiennikiem.
pompy ciepła split a pompy ciepła monoblok - cena

Pompy ciepła POWIETRZE-POWIETRZE (system nadmuchowy)

Jak działa pompa ciepła powietrze-powietrze?

Chcesz wiedzieć, jak funkcjonuje pompa ciepła powietrzna typu powietrze-powietrze? Jej działanie jest najprostsze ze wszystkich dostępnych opcji, jeśli chodzi o pobieranie energii. Początkowo pompa pozyskuje powietrze z zewnątrz, przetwarza je w energię cieplną i wprowadza do powietrza wewnątrz domu. Zasada jest podobna do działania klimatyzatorów, przy czym skutek jest przeciwny chłodzeniu. Wentylator tłoczy powietrze do sieci kanałów prowadzących do każdego z pomieszczeń.

Stań przed wyborem pompy ciepła - jaka cena

Instalacja wewnątrz jest prosta - nie trzeba instalować grzejników, ani tzw. podłogówki, tylko system kanałów i nawiewów w ścianach lub w podłodze.

Niestety ten rodzaj pompy ciepła jest mniej sterowny od pompy powietrze-woda - teoretycznie można regulować temperaturę w każdym pomieszczeniu, ale zmiana w jednym wpływa także na zmianę w innym pomieszczeniu. Związane jest to z systemem nadmuchów połączonym kanałami, które trudno skierować tylko do jednego pomieszczenia.

Dużą zaletą pomp powietrznych jest jednoczesne posiadanie klimatyzacji - każdy model pompy powietrze-powietrze ma także funkcję chłodzenia. Niestety nie ma możliwości podgrzewania wody użytkowej - trzeba zastosować dodatkowe rozwiązanie dla CWU.

Pompa powietrzna a ciepła woda użytkowa

W pompach ciepła powietrze-woda jest możliwość podgrzewania wody użytkowej, w opcji powietrze-powietrze niestety nie.

Powietrzna pompa ciepła - cena

Ceny powietrznej pompy ciepła są z pewnością niższe od inwestycji w gruntową opcję ogrzewania. Musimy liczyć się z kosztem minimum 40 tys. zł. Nieco tańszą opcją jest powietrze-powietrze, ale pamiętajmy, że nie ma w niej opcji podgrzewania wody użytkowej. Warto obliczyć własne zapotrzebowanie na ciepło i dobrać odpowiednią moc, korzystając z kalkulatora pompy ciepła. Pamiętajmy o licznych dofinansowaniach do pomp ciepła oraz możliwościach kredytowych - EasyOZE pomaga w procesie doboru pompy, montażu, aż po otrzymanie dofinansowania i kredytu.

kalkulator pomp ciepła

Wodna pompa ciepła, czyli pompa ciepła woda-woda

W przypadku tego typu pompy konieczne jest wykorzystanie zasobów wodnych, najlepiej wody płynącej. Jeśli w pobliżu naszego domu jest naturalny zbiornik, np. staw, jezioro czy rzeka, to wodna pompa ciepła jest dla nas osiągalną metodą na ogrzewanie domu. Woda świetnie akumuluje ciepło, lepiej niż grunt i powietrze.

Brak zbiornika nie wyklucza nas z kręgu zainteresowanych. Ten typ pompy korzystny jest, gdy występują też wody podziemne. Wtedy trzeba zamontować dwie studnie - czerpną i zrzutową, dzięki którym system wodnego dostarczania ciepła stanie się najbardziej efektywny ze wszystkich wcześniej opisanych typów pomp ciepła.

Czym charakteryzuje się wodna pompa ciepła, czyli pompa ciepła woda-woda?

  • Najefektywniejszy system grzewczy.
  • Wysokie koszty instalacyjne i jedna z najdroższych inwestycji.
  • Pewność stabilności ogrzewania domu tylko z jednego źródła.
  • Spora niezależność od podwyżek cen za ogrzewanie.
  • Jeśli woda w zbiorniku lub studni przekracza normy związków mineralnych, trzeba zamontować dodatkowy wymiennik, co obniża wydajność przewodnictwa ciepła, lub uzdatnić wodę, co oznacza jeszcze wyższe koszty.
  • Wodna pompa ciepła wiąże się z uzyskaniem stosownych pozwoleń wodnoprawnych.
  • W zależności od wymaganej mocy ceny pompy ciepła woda-woda zaczynają się od 75 tys. zł, a roczny koszt eksploatacji wynosi maksymalnie 2,5 tys. zł.

Jednym zdaniem - wodna pompa ciepła jest najrzadziej wybieraną pompą spośród jej wszystkich rodzajów, jest bardzo wydajna, ale także droga w inwestycji).

kalkulator pompy ciepła

Czym jest niskotemperaturowy system grzewczy?

Pompa cieplna funkcjonuje najlepiej w niskotemperaturowym systemie grzewczym, co oznacza, że odbiornik ciepła, czyli instalacja c.o. w domu musi być dostosowana do niskich temperatur. Niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe, czyli tzw. podłogówka najwydajniej współpracuje z pompą ciepła, gdzie temperatura wody mieści się w przedziale 30-40 stopni.

W trakcie kilku najzimniejszych dni w roku zasilanie pompy ciepła może osiągać temperaturę do 65 stopni w celu ogrzania całego domu, jednak te kilka dni w roku nie wpływa szczególnie na wynik średniej efektywności pompy ciepła w ciągu roku.

Warto wspomnieć tu także o nowych trendach - instalacji grzewczej wbudowanej w ściany (preferowana przez alergików ze względu na brak rozprzestrzeniania się kurzu) lub sufit. Te nowoczesne rozwiązania mogą okazać się strzałem w dziesiątkę w przypadku gruntowego remontu.

Nie tylko w nowopostających budynkach można montować energooszczędne pompy ciepła wraz z całą instalacją. Termomodernizacja starego domu to także sposób na komfort i niższe rachunki za ogrzewanie w przyszłości.

Czym jest wysokotemperaturowy system grzewczy?

W przypadku nowopowstających budynków warto od razu przygotować się na zakup niskotemperaturowej pompy ciepła i koszt montażu instalacji grzewczej - płaszczyznowej. Jeśli z jakiegoś powodu, np. braku środków na ten cel lub w przypadku starszego budownictwa, zastosowane były tradycyjne grzejniki z kotłem na gaz lub inne paliwo, wtedy pompa ciepła wysokotemperaturowa staje się odpowiednim wyborem. Zasilanie takiej pompy zaczyna się od od 65 st

Jakie grzejniki do powietrznej pompy ciepła lub innych typów?

Jak wiemy, pompa ciepła jest najbardziej wydajna w niskotemperaturowym obiegu cieplnym, dlatego, jeśli koniecznie chcemy taki system stworzyć bez instalacji podłogowej, warto pomyśleć o grzejnikach niskotemperaturowych (płytowych, kanałowych z konwekcją wymuszoną lub klimakonwektorach). Innym rozwiązaniem jest zastosowanie dodatkowych termostatów i przegród zewnętrznych w instalacji z grzejnikami wysokotemperaturowymi.

rodzaje grzejników do pomp ciepła

Pompa ciepła - moc elektryczna

Zastanawiasz się, jaka moc pompy ciepła będzie odpowiednia dla Twojego zapotrzebowania? Precyzyjny dobór mocy grzewczej jest kluczowy. Trudno o jednoznaczną odpowiedź dla wszystkich, ale każdy może bezpłatnie skorzystać z kalkulatora, który wyliczy sugerowaną moc i pokaże przedział cenowy, na jaki trzeba się przygotować. Wyniki w kalkulatorze są liczone na podstawie rocznego rachunku za aktualne ogrzewanie oraz strefy klimatycznej w wybranej geolokalizacji. Zajmie to nie więcej niż 30 sekund.

Pompa ciepła - zasilanie i moc elektryczna

Pompy ciepła 10 kW+ zazwyczaj potrzebują zasilania prądem trójfazowym. Jednofazowa instalacja elektryczna pod pompę ciepła może być zbyt przeciążona, więc warto wziąć to pod uwagę już na etapie projektowania.

Ilość prądu, jaką zużyje pompa zależy od kubatury domu, standardu wykończenia, docieplenia, mostków cieplnych, rodzaju instalacji, zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową i oczywiście wysokości temperatury, którą chcemy osiągnąć wewnątrz. Na podstawie tych czynników można obliczyć zapotrzebowanie cieplne budynku.

Z czego wynika wysoka sprawność pomp ciepła?

Istnieje kilka kluczowych parametrów mających niebagatelny wpływ na pracę pompy ciepła:

  • wydajność,
  • efektywność,
  • żywotność,
  • poziom hałasu,
  • wielkość urządzenia,
  • odpowiednia konserwacja i optymalizacja urządzenia.

Warto trzymać się rekomendowanych zaleceń producenta i instalatora, aby utrzymać wysokie wyniki wydajności i efektywności urządzenia.

Moc pompy ciepła oblicza się dla temperatury minimalnej w danej strefie klimatycznej w Polsce. Jeśli moc grzewcza pompy już zainstalowanej nie jest w stanie ogrzać domu w trakcie kilku najzimniejszych dni w roku, wtedy uruchamia się dodatkowe źródło, np. grzałkę elektryczną.Przewymiarowanie instalacji grzewczych, czyli zbyt duża moc na zapotrzebowanie domu nie ma sensu, gdyż skraca to żywotność urządzenia, a także cena montażu pompy ciepła jest niepotrzebnie zawyżona.

Współczynniki efektywności pracy pompy

Przy wyborze pompy ciepła koniecznie zwróćmy uwagę na trzy wskaźniki.

współczynniki pompy ciepła

Współczynnik COP (ang. Coefficient Of Performance)

Pierwszy z nich (COP) wskazuje stosunek ilości ciepła dostarczonego do instalacji do ilości energii elektrycznej z sieci w danym momencie. Wśród modeli, które rozważamy, zdecydujmy się na ten, który ma najwyższy COP.

Współczynnik SCOP (ang.Seasonal Coefficient Of Performance)

Słowo "sezonowy" (ang. seasonal) robi różnicę, bo pokazuje ten sam stosunek, ale dla okresu grzewczego. Tu także im wyższy wskaźnik tym lepiej. Dzięki niemu możemy wyliczyć na etapie projektowania, ile będzie kosztowało ogrzewanie domu pompą ciepła.

Współczynnik SPF (ang. Seasonal Performance Factor)

Po roku funkcjonowania pompy ciepła warto wyliczyć współczynnik SPF, czyli rzeczywistą efektywność pracy naszego urządzenia. Dzięki niemu można sprawdzić, czy nasza inwestycja jest bezbłędnie zamontowana i odpowiednio efektywna.

Tryby pracy pomp ciepła - monowalentne czy biwalentne?

Dopasowanie mocy pompy ciepła do potrzeb energetycznych domu oraz strefy klimatycznej to kluczowa kwestia. Instalując pompę ciepła chcemy, aby komfort cieplny był zawsze osiągalny, nawet w najmroźniejsze dni zimy. Największą część Polski pokrywa III strefa klimatyczna - w trakcie najzimniejszych dni temperatura spada do -20 stopni. Jeśli na ten czas nasza pompa ma zbyt małą moc, wtedy należy włączyć tzw. źródło szczytowe, którym może być grzałka zasilana energią elektryczną lub paliwo typu węgiel, gaz czy olej.

W ten sposób rozróżniamy kilka trybów pracy pomp ciepła:

  1. monowalentny - który w pełni odpowiada na zapotrzebowanie cieplne nawet w najchłodniejsze dni lub wspomagany grzałką elektryczną, która pracuje równolegle z pompą ciepła albo samodzielnie,
  2. biwalentny - wspomagany lub zastępowany energią inną niż elektryczna - kotłem gazowym, węglowym lub olejowym.
sprawdź ile dane urządzenie pobiera energię i stabilizuje ponoszone wydatki

Moment włączenia źródła szczytowego wyznacza punkt biwalencji - na krzywych będzie to punkt przecięcia wydajności mocy z zapotrzebowaniem domu na ciepło.

Wiele osób będących w posiadaniu kotła gazowego, węglowego czy olejowego decyduje się na instalację pompy ciepła, aby obniżyć rachunki. Takie połączenie nazywane biwalentnym jest najkorzystniejsze, jeśli pierwszym źródłem ciepła był właśnie kocioł.

Pompa ciepła - woda użytkowa i przygotowanie CWU

Zastanawiasz się, jak funkcjonuje pompa ciepła CWU? Jaki zasobnik CWU do pompy ciepła wybrać? Zacznijmy od informacji na temat działania pompy ciepła w kontekście wody użytkowej.

Pompa w przeciwieństwie do kotła zasilanego innym paliwem stałym w jednym czasie ogrzewa albo dom albo wodę użytkową. Kotły mogą to robić jednocześnie, mając dwie pompki obiegowe i znacznie większą moc niż ta konieczna do ogrzania domu. W przypadku pomp ciepła jest ona znacząco niższa.

W przypadku podgrzewania wody użytkowej tradycyjny kocioł może przygotować wodę o temperaturze w zakresie od 0 do 100 stopni. Pompa ciepła ma znacznie węższą "kopertę pracy", czyli zakres temperaturowy zależny od producenta urządzenia, np. w przedziale 40-55 st. Jeśli chcielibyśmy ustawić wyższą temperaturę, wtedy grzałka musiałaby uzupełnić pracę pompy. Grzałka także skraca czas podgrzania czynnika grzewczego.

W trakcie kilku najzimniejszych dni w roku ciepło wody przygotowanej przez pompę może być w odczuciu mniej komfortowe niż w przypadku kotła na inne paliwo. Jednak biorąc pod uwagę zalety pomp ciepła, ich wydajność i najniższy koszt eksploatacji, warto zaakceptować ten fakt. Oczywiście możemy zdecydować się na pompę o większej temperaturze zasilania, ale wtedy musimy liczyć się z większym kosztem wytworzenia ciepła.

Jaki zasobnik CWU do pompy ciepła wybrać?

Wybór zasobnika CWU zależy od kilku czynników wcześniej opisanych - koperty pracy, mocy urządzenia, budowy, sposobu montażu oraz trybu pracy. Należy wziąć pod uwagę, że zasobnik wody współpracujący z konwencjonalnym kotłem może mieć mniejszą pojemność, gdyż kocioł cały czas podgrzewa wodę i dom jednocześnie. W przypadku pomp ciepła tylko jedna z tych opcji może być podgrzewana w tym samym czasie. W związku z tym rekomenduje się zasobnik o większej pojemności, np. 200l dla 3-osobowej rodziny. Im więcej osób w gospodarstwie domowym, tym większą pojemnością powinien charakteryzować się zbiornik.Warto także postawić na oryginalny zasobnik współpracujący z daną marką urządzenia. Wtedy mamy pewność, że praca urządzeń jest w pełni zoptymalizowana. Rodzaje zasobników do CWU dzielą się na warstwowe, z wężownicą oraz biwalentne.

elektryczna pompa ciepła - cena

Tryby przygotowania CWU

  • Dogrzew - pompa ciepła dogrzewa wodę, tylko gdy spadnie poniżej wybranej temperatury. Histereza (różnica temperatur) powinna wynosić minimum 10 st.
  • Harmonogram - pompa grzeje wodę do wybranej temperatury tylko w godzinach, jakie wybierzemy. W ten sposób warto ustawić grzanie na rano i zobaczyć, czy będzie to wystarczające. Jeśli nie, wtedy warto dodać kolejny czas grzania aż do osiągnięcia komfortu cieplnego wody użytkowej.

Niektórzy producenci wprowadzili tryb trzeci, czyli połączenie harmonogramu z dogrzewem, co gwarantuje stały poziom ciepłej wody. Istnieje także opcja "CWU od razu", czyli wtedy, gdy pojawia się potrzeba użycia sporej ilości ciepłej wody na zaraz. W takim maksymalnym trybie pompa wraz z grzałką szybko podgrzewają wodę w zasobniku.

Pompa ciepła tylko do podgrzewania wody użytkowej?

Jak najbardziej. To rozwiązanie polecane jest osobom, które dysponują kotłem na paliwo stałe dedykowanym głównie ogrzewaniu domu. Podgrzewanie dodatkowo wody w tym przypadku może wiązać się ze zbyt dużym kosztem, dlatego wykorzystanie pompy ciepła obniży koszt podgrzania wody oraz zniweluje problem spalania w okresie letnim w celu podniesienia temperatury wody użytkowej.

W przypadku jednoosobowego lub dwuosobowego gospodarstwa domowego może sprawdzić się tania grzałka elektryczna, ale tylko pod warunkiem niskiego zapotrzebowania na CWU. W przypadku większej ilości osób w domu podgrzewanie wody użytkowej grzałką elektryczną może okazać się bardzo drogie w eksploatacji, dlatego rekomenduje się zakup pompy ciepła do CWU.

pompa ciepła do CWU jaka cena, Pompa ciepła do podgrzewania wody, zbiornik, wężownica cena

Pompy ciepła do CWU to jedna z najtańszych opcji grzewczych, zarówno jeśli chodzi o zakup, montaż, jak i ekploatację. Są to samodzielne lub biwalentne pompy powietrze-woda do podgrzewania wody użytkowej, które pobierają energię cieplną z powietrza na zewnątrz lub z wnętrza domu, np. z piwnicy lub pomieszczenia gospodarczego, w których pracuje tradycyjny kocioł.

Pompa ciepła wody użytkowej gwarantuje ciepłą wodę przez cały rok. Dodatkowymi zaletami są możliwości osuszania i chłodzenia pomieszczeń.

Jak działa pompa ciepła do CWU?

Pompa czerpie energię skumulowaną w powietrzu i przenosi do zasobnika wody. A co jeśli zdecydujemy się na pompę ciepła bez zasobnika? Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy już mamy zasobnik na wodę i nie chcemy go zmieniać lub też gdy nie ma miejsca na zasobnik stojący i chcielibyśmy wybrać model wiszący. Wtedy cena pompy ciepła do CWU bez zasobnika wody będzie niższa, ale warto zdecydować się na montaż przez instalatora, który będzie umiał przewidzieć możliwe problemy z wydajnością połączenia dwóch urządzeń innej firmy i im zaradzić.

Zalety pompy ciepła do CWU nad kolektorami słonecznymi

  • kolektory słoneczne do wytwarzania ciepła z energii słonecznej umieszczamy zazwyczaj na dachu, gdzie kluczową rolę odgrywa jego usytuowanie względem stron świata oraz warunki pogodowe - im wyższa temperatura tym lepiej. Jeśli warunki są niekorzystne, warto zainwestować w pompę ciepła do CWU,
  • zbiornik do CWU zasilany pompą ciepła może być mniejszy niż ten powiązany z kolektorami słonecznymi,
  • instalacja pompy ciepła do CWU jest prostsza i szybsza niż kolektorów słonecznych,
  • woda ogrzewana przez kolektory musi być regularnie odbierana, szczególnie przy dużym nasłonecznieniu, aby nie doszło do awarii instalacji. To może powodować problemy np. podczas wyjazdu czy dłuższego urlopu,
  • pompa do CWU ogrzewa wodę równomiernie przez cały rok, a kolektory są najwydajniejsze latem,
  • pomimo niższego kosztu eksploatacji kolektorów słonecznych, ich zakup i instalacja są droższe od pompy ciepła do CWU.

Pamiętajmy - mimo tego, że inwestycja w OZE jest droższa od ogrzewania wody użytkowej ogrzewaczem z grzałką elektryczną, to koszty użytkowania są znacząco niższe.

pompa do CWU a kolektor słoneczny cena

Pompa ciepła z instalacją fotowoltaiczną i magazynem energii

Połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła to zalecane rozwiązanie zmierzające ku pozycji domu energooszczędnego. Pamiętajmy, że pompa ciepła pozyskuje ok. 75 % energii z odnawialnego źródła, jednak musi być podłączona do prądu, który pokrywa pozostałe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Część energii z tych 25% także może pochodzić z OZE po zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych. Tym bardziej, że pompa ciepła świetnie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną na bieżąco, wykorzystując to, co wytworzy.

pompa ciepła fotowoltaika i magazyn energii jaka cena

Prąd wytwarzany przez panele słoneczne jest właściwie darmowy, bo pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Jednak rachunki będziemy opłacać za zakup energii elektrycznej z sieci w momencie, gdy panele słoneczne nie pokryją w całości naszego zapotrzebowania. Dzieje się tak np. nocą, gdy instalacja fotowoltaiczna nie pracuje, a my korzystamy z urządzeń na prąd. W takim przypadku należy zmienić swoje nawyki, aby jak najwięcej czynności wymagających użycia prądu wykonywać w słoneczny dzień - gdy energia fotowoltaiczna jest na bieżąco produkowana (czytaj więcej o autokonsumpcji, net-billingu i fotowoltaice).

Ze statystyk wynika, że aktualni posiadacze fotowoltaiki starają się zakupić pompę ciepła, a ci, którzy wcześniej zdecydowali się na ogrzewanie pompą, to rozważają zakup paneli fotowoltaicznych na dachu lub na gruncie. W 2022 roku według danych z raportu PORT PC sprzedano na terenie Polski ponad 203 000 sztuk pomp ciepła!

Kolejnym energooszczędnym rozwiązaniem jest połączenie trzech instalacji OZE - fotowoltaiki, pompy ciepła oraz magazynu energii. Na każdą z tych instalacji można otrzymać dofinansowanie, a resztę sfinansować kredytem. Oczywiście można starać się także o dofinansowanie na pełną termomodernizację domu, co może się okazać najkorzystniejsze, jeśli chodzi o wysokość dotacji.

Korzyści z instalacji pompy ciepła, paneli fotowoltaicznych i magazynu energii

  • zminimalizowanie rachunków za ogrzewanie i prąd,
  • wzrost wartości nieruchomości,
  • możliwość chłodzenia pomieszczeń,
  • bezobsługowe ogrzewanie,
  • inwestycja w spokojną starość,
  • ekologiczna wartość decyzji,
  • dofinansowania z różnych programów, np. Mój Prąd 5.0, Czyste Powietrze, Moje Ciepło i innych.

Panele fotowoltaiczne najwięcej prądu wytwarzają od kwietnia do września, często produkując duże ilości nadwyżek odsprzedawanych do sieci. Coraz częściej przyczynia się to do przeciążenia energetycznego. W pozostałych miesiącach produkcja znacząco spada, a prosument jest zmuszony uzupełnić niedobór, kupując energię elektryczną od dostawcy po aktualnej cenie sprzedaży RCEm.W związku z tym pojawia się potrzeba przechowywania energii wyprodukowanej przez własną instalację fotowoltaiczną. Na magazyny energii także można otrzymać dofinansowanie.

magazyn energii jaka cena

Poniekąd ci, którzy zdążyli założyć instalację fotowoltaiczną w systemie net-metering, magazynują wyprodukowane nadwyżki w sieci, żeby je później odebrać, jednak pomniejszone o pewien procent (1:0,8). W przypadku własnego magazynu energii odbierzemy za darmo dokładnie tyle, ile chcemy.

Decydując się na podwójną lub nawet potrójną inwestycję, warto pamiętać, że po okresie zwrotu inwestycji oraz spłacie ewentualnego kredytu na ten cel, nasze rachunki zmniejszą się diametralnie i będzie można niemal całkowicie uniezależnić się od sytuacji na rynku oraz wszelkich podwyżek. Pamiętajmy, że pompa ciepła bez fotowoltaiki także się opłaci i umożliwi osiąganie oszczędności.

Montaż pomp ciepła

Pompy ciepła charakteryzują się najwyższą klasą energetyczną i wykorzystują aż 75% energii z odnawialnych źródeł. Montaż ekologicznej pompy ciepła jest zarówno możliwy w domach co dopiero budowanych, jak i tych w trakcie generalnego remontu. W tych nowych warto na etapie projektowania wybrać dopasowaną pompę i instalację grzewczą. Czy decyzja padnie na powietrzną pompę ciepła, gruntową czy wodną?

pompa ciepła inwerterowa ile kosztuje

Montaż pompy w starym budownictwie

W starym domu przed instalacją pompy istotna jest ocena klasy energetycznej budynku. Należy dokonać odpowiednich starań - docieplić dom, zaizolować dach, wymienić drzwi wraz z oknami w razie potrzeby oraz pomyśleć o instalacji rekuperacji. Jeśli chcemy zdecydować się na pompę niskotemperaturową, trzeba zamontować ogrzewanie płaszczyznowe. Pompa musi zostać zainstalowana w odpowiednich warunkach, aby jej praca była wydajna i w pełni zoptymalizowana.

Stare grzejniki nie są w stanie kooperować z niskotemperaturową pompą ciepła - trzeba wymienić je na grzejniki niskotemperaturowe lub zastosować płaszczyznowe rozwiązanie, które jednak wymagałoby zrobienia generalnego remontu. Istnieją także instalacje ścienne i sufitowe, które mogłyby okazać się najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku.

Montaż powietrznej pompy ciepła trwa 1-2 dni, gruntowej znacznie dłużej ze względu na odwierty i uzyskanie odpowiednich pozwoleń. Należy zacząć od projektu, poprzez plan wyposażenia kotłowni oraz wykonanie instalacji grzewczej.

Jak się montuje pompę ciepła? Montaż krok po kroku

  1. Sporządzenie projektu przez specjalistę (projekt ogrzewania podłogowego oraz instalacji pompy ciepła pod kątem wyliczenia zapotrzebowania budynku na energię cieplną, dobór źródła dolnego i górnego).
  2. Dopasowanie do istniejących warunków rodzaju pompy ciepła oraz jej mocy.
  3. Wybranie trybu pracy pompy ciepła.
  4. Konkretne umieszczenie (odległość od ściany, odległość jednostki split od urządzenia wewnątrz; na ziemi, podstawie betonowej czy wiszącą na ścianie z uwzględnieniem swobody dostępu.
  5. Uzyskanie stosownych pozwoleń lub zarejestrowanie instalacji (uzyskanie pozwolenia w przypadku gruntowych pomp z pionowym wymiennikiem oraz gdy budynek jest wpisany w rejestr zabytków lub leży na terenie Natury 2000; rejestracja w przypadku pompy ciepła powietrze-powietrze typu split z układem chłodniczym powyżej 5kg ekwiwalentu CO2, a także kontrole szczelności oraz montaż przez instalatora z uprawnieniami F-gazowymi).
  6. Odwierty próbne i właściwe w przypadku gruntowej pompy ciepła.
  7. Montaż pompy ciepła i połączenie jej z zasobnikiem CWU, pompami obiegowymi, zaworami i rurociągami.
  8. Próba szczelności.
  9. Czyszczenie instalacji.
  10. Pierwsze uruchomienie.
  11. Odpowiednia konfiguracja ustawień pompy ciepła w celu optymalizacji jej pracy (dolina nocna i dzienna).

ILE KOSZTUJE POMPA CIEPŁA? Pompy ciepła - cena

Sumując koszt zakupu i montażu pompy ciepła trzeba przyznać, że nie jest on najtańszy. Należy jednak pamiętać, że jest to wysoce zaawansowane technologicznie urządzenie, które pozyskuje ok. 75 % energii z odnawialnych źródeł energii. Dodatkowo cenę pompy ciepła można sfinansować kredytem oraz otrzymać nawet 100% dofinansowania.

cena pompa ciepła ile kosztuje

Co wpływa na cenę pompy ciepła?

Koszt pompy ciepła wraz z montażem zależy od kilku czynników:

  • rodzaju i modelu urządzenia,
  • marki pompy ciepła - ceny,
  • wybranego rodzaju pompy ciepła (gruntowe i wodne są znacznie droższe, ale potem bardziej wydajne),
  • strefy klimatycznej,
  • technologii budowy domu,
  • warunków gruntowych lub ziemnych,
  • jakości komponentów,
  • odbiornika ciepła,
  • opcji dodatkowych,
  • czy będzie to pompa na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania i CWU, czy tylko do CWU.

Wiemy już, że pompa ciepła to najbardziej opłacalne źródło ogrzewania domu. Teraz, aby nie pozostać w sferze marzeń, warto przejść do działania. Bezpłatny kalkulator pomp ciepła EASY wyliczy moc i przedział cenowy dla każdego domu - wystarczy oznaczyć swoją geolokalizację i podać roczny koszt ogrzewania domu. W ten sposób szybko można się dowiedzieć, na jaki koszt trzeba się przygotować oraz ile wyniesie okres zwrotu inwestycji. Dodatkowo można otrzymać niezobowiązującą e-ofertę od EasyOZE z bezpłatnym Raportem OZE, dzięki któremu będziemy mieli wszystkie wyliczenia wraz z informacjami o możliwościach dofinansowania.

Ile kosztuje pompa ciepła do CWU?

  • W przedziale 8-15 tys. zł powinna zamknąć się cena pompy ciepła z zasobnikiem wody o pojemności 200-300l. Miesięczne koszty eksploatacyjne dla 4-os. rodziny wyniosą ok. 100 zł, czyli porównywalnie z kotłem na węgiel czy gaz. Oczywiście na koszt ma wpływ cena prądu i COP - współczynnik wydajności. W większości pomp tego typu wynosi 4.
  • Do 10 tys. zł - cena pompy ciepła z zasobnikiem do 200 l.
  • Jeśli chodzi o cenę pompy ciepła bez zasobnika powinna zmieścić się maksymalnie w kwocie 7 tys. zł.

Ile kosztuje montaż pompy ciepła w zależności od rodzaju?

Z pewnością można jednoznacznie wskazać, że najtańszą i prawdopodobnie najmniej skomplikowaną opcją montażową są pompy ciepła powietrze-woda lub powietrze-powietrze. Cena montażu jest zazwyczaj wliczona w całkowitą cenę podczas zakupu instalacji. Skorzystaj z darmowego kalkulatora pomp ciepła EASY i zobacz e-ofertę od EasyOZE.

Całkowity koszt instalacji pompy ciepła powietrznej z fotowoltaiką wyniesie co najmniej 60 tys. zł. Koszt pompy ciepła gruntowej może okazać się najwyższy ze względu na odwierty w ziemi za pomocą specjalistycznego sprzętu, jednak w eksploatacji ten rodzaj będzie najtańszy. Wodna pompa to także duży koszt inwestycyjny i niska cena w eksploatacji.

Koszt pompy ciepła do domu 100m2, 150m2, 200m2 (każdej wielkości) wystarczy sprawdzić w kalkulatorze EASY. Należy podać roczne koszty ogrzewania budynku oraz zaznaczyć swoją geolokalizację.

pompa ciepła dofinansowania i wycena

Koszt montażu gruntowej pompy ciepła

Oprócz kosztu samej pompy trzeba brać pod uwagę koszt prac ziemnych (odwierty pionowe lub poziome) oraz koszt montażu instalacji grzewczej. Trzeba liczyć się z wydatkiem co najmniej 70-80 tys. zł.

Ile kosztuje projekt instalacji pompy ciepła?

W kalkulatorze PRO za darmo - kliknij!

Roczny koszt ogrzewania domu pompą ciepła

Pompa ciepła to jednogłośnie najbardziej opłacalny sposób ogrzewania domu - dwukrotnie tańszy w przypadku kotłów gazowych oraz nawet trzykrotnie tańszy od ogrzewania olejowego czy elektrycznego. W zależności od rodzaju pompy oraz liczby mieszkańców można przyjąć, że roczny koszt ogrzewania domu pompą ciepła o wielkości 130m2 wynosi ok. 2 500 zł. Te same wytyczne dla innych rodzajów ogrzewania domu są zawsze wyższe.

Teraz sprawdźmy, które dofinansowanie do pompy ciepła pozwoli pokryć koszt sprzętu nawet w 100%!

Pompy ciepła - dofinansowanie

Jednym z czynników popularności tych nowoczesnych urządzeń grzewczych jest dofinansowanie pomp ciepła, dzięki któremu mamy szansę uzyskać nawet 100% kosztów kwalifikowanych z dotacji.

Obecnie można wnioskować o dofinansowanie do pompy ciepła z programów:

  • Czyste Powietrze (szansa nawet na 100% dotacji),
  • Mój Prąd 5.0,
  • Moje Ciepło,
  • Ciepłe Mieszkanie,
  • lokalne dotacje samorządowe.
pompy ciepła dofinansowania

Czym kierować się przy wyborze Wykonawcy

Każdy zainteresowany montażem pompy ciepła powinien zwrócić uwagę na kilka aspektów:

  • opinie w Internecie - najpierw wpisz nazwę firmy w wyszukiwarkę internetową i zobacz, co inni o niej piszą. Sprawdź, czy opinie są wstawiane regularnie oraz czy nie są nadmiernie zachwalające - sprobuj skontaktować się z klientem, który skorzystał z usług wybranej firmy,
  • serwis garancyjny i naprawczy - tu także zbierz informacje, czy firma jest rzetelna i otwarta na komunikację w tej sprawie,
  • parametry danego urządzenia oraz dopasowanie ich do własnych potrzeb,
  • najpopularniejsze marki pomp, jakich ludzie szukają w Polsce to: pompy ciepła Panasonic, pompy ciepła Vaillant, pompy ciepła Viessmann, pompy ciepła Mitsubishi, pompy ciepła Nibe, pompy ciepła Buderus, pompy ciepła Atlantic, a także pompy ciepła polskiej produkcji: Kołton, Galmet i Kaisai.

Pompa ciepła w praktyce

Decyzja o zakupie i instalacji pompy ciepła oznacza szczegółowe przygotowanie do tego procesu. Każda osoba opłacająca rachunki za ogrzewanie swojego domu dysponuje danymi potrzebnymi do samodzielnego zorientowania się w temacie swoich potrzeb energetycznych. Wystarczy zsumować rachunki za ogrzewanie z ostatnich 12 miesięcy lub ilość zużytego paliwa w ciągu roku oraz znać powierzchnię budynku. Następnie dane umieścić w kalkulatorze, dzięki czemu otrzymamy dopasowane wyniki.

EasyOZE daje możliwość otrzymania Raportu OZE dla naszego domu oraz atrakcyjnej e-oferty na zakup i montaż pompy ciepła. Wylicz moc i cenę w kalkulatorze pomp ciepła, a następnie wygeneruj e-ofertę z raportem.

Nie trzeba orientować się, jak podłączyć pompę ciepła, jak dokładnie wygląda konstrukcja pompy ciepła lub jaki agregat do pompy ciepła jest odpowiedni - w tym pomoże EasyOZE już na poziomie doboru urządzenia i na podstawie informacji zawartych w Twoim Raporcie OZE.

Pompy ciepła - informacje o kalkulatorze PRO

W celu uproszczenia procesu zakupowego pomp ciepła, Easyoze.pl proponuje kalkulator PRO dla osób oczekujących bardzo precyzyjnej wyceny pompy ciepła o dopasowanych parametrach do zapotrzebowania energetycznego. Szczególnie polecany jest osobom, które są na etapie projektowania i budowy nowego domu. Wybranie odpowiedniej mocy urządzenia, a właściwie jej dopasowanie, jest możliwe po uzupełnieniu kilku kroków w kalkulatorze PRO. Zachęcamy do ułatwienia sobie procesu zakupowego pompy ciepła i przyjęcia bezpłatnego wsparcia ze strony specjalistów EasyOZE.

ceny pompy ciepła kalkulator

FAQ

Pompa ciepła - zalety przewyższają wady?

Zdecydowanie tak. Więcej dowiesz się z artykułu Pompa ciepła - wady i zalety.

Pompa ciepła - wady w ogóle istnieją?

Tak, choć jest ich znacznie mniej niż korzyści wynikających z instalacji pompy ciepła. Więcej dowiesz się z artykułu Pompa ciepła - wady i zalety.

Co to jest pompa ciepła i jak działa?

Pompa ciepła to najwydajniejsze urządzenie grzewcze oraz najtańsze w eksploatacji. Pompa ciepła pobiera nawet 75% energii cieplnej z odnawialnego źródła (powietrza, gruntu lub wody), a resztę z sieci elektrycznej lub instalacji fotowoltaicznej. Następnie rozprowadza ciepło w naszym domu do odbiorników ciepła, najczęściej płaszczyznowej instalacji podłogowej. 

Jaką pompę ciepła wybrać?

Wszystko zależy, jaki koszt inwestycji chcemy ponieść oraz jakie mamy warunki do instalacji określonego rodzaju pompy ciepła. Dla pompy powietrznej są najmniejsze wymagania, dla pompy gruntowej trzeba się liczyć z odwiertami w ziemi, a dla wodnej pompy ciepła konieczny jest zbiornik wody w pobliżu domu lub studnia.

Jakie są rodzaje pompy ciepła?

Pompy ciepła dzielimy na wodne, gruntowe i powietrzne.

Jakie są rodzaje powietrznych pomp ciepła?

Powietrzne pompy ciepła dzielimy na dwa typy: woda-powietrze oraz powietrze-powietrze. 

Jakie są rodzaje powietrznych pomp ciepła typu powietrze-woda?

Możemy tu wyróżnić split i monoblok.

Pompa ciepła - monoblok czy split?

Oba typy mają swoje zalety. Split jest tańszy niż monoblok i składa się z dwóch jednostek - zewnętrznej i wewnętrznej. Monoblok zaś jest droższy i składa się tylko z jednostki zewnętrznej, w której zazwyczaj znajduje się wszystko. Jest fabrycznie składany, co daję gwarancję szczelności.

Jak działają pompy ciepła gruntowe?

Grunt ogrzewa wodę w wymiennikach ciepła umieszczonych głęboko pod ziemią, która trafia do naszej instalacji i ogrzewa nasz dom. 

Jak działa pompa ciepła powietrzna?

Mimo, że powietrze najsłabiej akumuluje ciepło, to jest to świetne źródło energii cieplnej dla powietrznej pompy ciepła. Pompa przetwarza określoną ilość powietrza, aby uzyskać ciepło i wprowadzić je do naszej instalacji.

Jak działa pompa ciepła powietrze-woda?

Niskotemperaturowa pompa ciepła najlepiej sprawdzi się z płaszczyznowym ogrzewaniem podłogowym. Ciepło pobrane z powietrza ogrzewa wodę w naszej instalacji i rozprowadza je po domu.

Pompa ciepła - gruntowa czy powietrzna?

Wybór zależy od wielkości działki, którą planujemy przeznaczyć pod pompę ciepła oraz naszego zapotrzebowania na energię cieplną. Pompy gruntowej ze względu na spore koszty dokonania odwiertów w ziemi nie opłaca się montować przy instalacji o mocy mniejszej niż 6 kW.

Jaka moc pompy ciepła do domu?

Wystarczy skorzystać z bezpłatnego kalkulatora pomp ciepła EASY, aby wyliczyć moc i cenę instalacji OZE dopasowaną do naszego domu.

Ile kosztuje montaż pompy ciepła?

Cena montażu oraz transport zazwyczaj są wliczone w cenę końcową. Na platformie easyoze.pl można za darmo wyliczyć cenę i moc instalacji oraz otrzymać dopasowaną e-ofertę dla Twojego domu.

Ile kosztuje pompa ciepła gruntowa?

Cena samego montażu z odwiertami może kosztować tyle samo lub więcej niż pompa ciepła. Całkowity koszt zaczyna się od 70-80 tyś. zł.

Ile kosztuje pompa ciepła do CWU?

W zależności, czy z zasobnikiem wody i o jakiej pojemności, pompa ciepła do CWU powinna znaleźć się w przedziale 7-15 tyś. zł.

Ile kosztuje pompa ciepła powietrze-woda?

Cena tego typu pompy ciepła powinna znaleźć się w przedziale 40-50 tyś. zł., ale trzeba pamiętać, że najlepiej ona współgra z płaszczyznowym ogrzewaniem podłogowym i także trzeba doliczyć jego koszt do całości. Nie zapomnij o możliwości dofinansowania. Zwróć się do EasyOZE po bezpłatną e-ofertę. Otrzymasz wraz z nią rozpiskę wszystkich kosztów.

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

To zależy od mocy pompy ciepła i współczynnika COP. Im wyższy, tym mniej prądu potrzebuje do swojej pracy. W połączeniu z fotowoltaiką rachunki za prąd spadają do minimum.

Jakie dofinansowanie do pompy ciepła będzie najkorzystniejsze?

Obecnie funkcjonuje kilka programów, z których można ubiegać się o dotacje do pomp ciepła. Rekomendujemy zacząć od sprawdzenia programu Czyste Powietrze Plus.

Jaki kalkulator pompy ciepła do wyliczenia mocy i ceny?

Łatwo wyliczyć dopasowaną do naszego domu moc instalacji i jej koszt w bezpłatnym kalkulatorze pomp ciepła EASY.

pompy ciepła zasada działania i ceny
Autor artykułu mgr Martyna Marlikowska

Autorka:

mgr Martyna Marlikowska

Content Manager

Portfolio
fotowoltaika cena

Autor:

dr inż. Krzysztof Bartczak

CEO EasyOZE

Portfolio
Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Adres e-mail:

biuro@easyoze.pl

Social media

unia europejskaunia europejskaunia europejska