Odmrożenie cen prądu 2024 – kiedy podwyżki cen prądu i czy fotowoltaika nas uratuje?
- Aktualności, Finanse i inwestycje, Fotowoltaika, Magazyny energii
- 8 kwietnia, 2024
Autorka: mgr Martyna Marlikowska
Wsparcie merytoryczne: dr inż. Krzysztof Bartczak

Spis treści
Jakie ceny energii w 2024 roku?
Limity cen prądu
Obecnie ceny prądu dla gospodarstw domowych funkcjonują na preferencyjnych zasadach, jeśli dane gospodarstwo domowe zmieści się w ustalonym limicie. Po przekroczeniu limitu ceny rosną:
- 2000 kWh – limit dla rolników i rodzin z Kartą Dużej Rodziny,
- 1800 kWh – limit dla rodzin, w których są osoby z niepełnosprawnościami,
- 1500 kWh – limit dla pozostałych gospodarstw domowych.
Zamrożone stawki na preferencyjnych zasadach obowiązują także przedsiębiorstwa (mikro, małe i średnie), jednostki samorządowe oraz podmioty użyteczności publicznej. Duże przedsiębiorstwa ponoszą koszt mrożenia cen energii dla całej reszty.
Czy tylko OZE uratuje nas przed stałymi podwyżkami cen prądu?
Wysokie stawki są konsekwencją wielu okoliczności, w tym także niedostatecznemu udziałowi OZE w polskim miksie energetycznym oraz konieczności odblokowania lądowej energetyki wiatrowej. Odnawialne źródła energii to jedyna właściwa strategia działania, acz długoterminowa, by zobaczyć pozytywne aspekty zarówno tych wielkich inwestycji, jak i tych mniejszych – przydomowych instalacji OZE, na które decyduje się coraz więcej Polaków. Indywidualne decyzje przeciętnego Kowalskiego dotyczące inwestowania w OZE – fotowoltaikę, pompy ciepła, magazyny energii i przydomowe elektrownie wiatrowe mają ogromne znaczenie.
Aby zahamować wzrost cen polski rząd powinien rozważyć także inwestycje w atom, modernizację sieci energetycznej, a także postawić na energetykę rozproszoną (mikrosieci).
Kiedy podwyżki prądu 2024?
Jak zabezpieczyć się przed podwyżkami prądu w 2024 roku?
W II połowie roku podwyżki cen energii elektrycznej najmocniej mogą odczuć zwykłe gospodarstwa domowe, które zużywają ok. 1500 kWh i w obecnej sytuacji korzystają z ulgi. Z obecnej pełnej stawki 0,90 gr za 1 kWh wzrosty mogą dojść do 1,53 zł lub więcej.
Taryfy dynamiczne a net-billing
Fotowoltaika z magazynem energii elektrycznej i inne OZE
Cena fotowoltaki - jak się przekonać, że warto?
Inwestycja w OZE nie jest tania, jednak rządowe programy wprowadzające dofinansowanie do fotowoltaiki oraz banki proponujące kredyty nawet 0% powodują, że tego typu przedsięwzięcie staje się realne niemal dla każdego z nas. Ludzie coraz bardziej zdają sobie sprawę, że jest to właściwy kierunek obniżania swoich rachunków za prąd oraz dbania o planetę, dlatego już 1,5 miliona właścicieli domów jednorodzinnych w Polsce zdecydowało się podjąć tej inwestycji.
Mając wiele wątpliwości, warto porozmawiać z fachowcem, który odpowie na kluczowe pytania i wyjaśni procesy zachodzące w branży energetycznej. Warto też poprosić o wycenę wraz z opcją dofinansowania z programu Mój Prąd 6.0 lub Czyste Powietrze. Wiele firm współpracuje z bankami, które mogą zaoferować kredyt 0%. Jedną z takich firm jest EasyOZE.
Ile kosztuje fotowoltaika?
Czy fotowoltaika się opłaca? Jaki koszt instalacji fotowoltaicznej i innych OZE trzeba ponieść w 2024 roku? Pierwszym krokiem na ten moment jest możliwość sprawdzenia tego w bezpłatnym kalkulatorze. Kluczowe jednak będzie spotkanie na żywo z profesjonalną firmą, która przedstawi dokładne szacunki – cena fotowoltaiki z magazynem energii i pompą ciepła lub bez wraz z dofinansowaniami stanie się oczywista i wtedy warto podjąć świadomą decyzję.
Jak sprawdzić, czy firma fotowoltaiczna jest rzetelna?
Poszukaj informacji w internecie. Sprawdź:
- opinie o firmie,
- social media,
- stronę internetową, na której masz szanse znaleźć dotychczasowe realizacje,
- zakładkę O nas,
lub po prostu:
- zadzwoń i porozmawiaj,
- spotkaj się z handlowcem i rozwiej swoje wątpliwości.
Czy 2024 rok to dobry czas na inwestycje w OZE?
Mimo chwilowego spowolnienia inwestycji w OZE, teraz – tuż przed uwolnieniem cen rynkowych – warto wziąć pod uwagę instalację fotowoltaiczną z magazynem energii, systemem zarządzania i jeśli dotyczy – pompą ciepła. Mimo wszystko rynek cały czas się rozbudowuje – nie tylko do rodziny prosumentów dołączają nowi członkowie, ale ci dotychczasowi powiększają swoje instalacje o kolejne odnawialne źródła energii.
Dodatkowo cena paneli fotowoltaicznych jest dziś bardzo niska i musimy się przygotować, że już taniej nie będzie. Koszt instalacji fotowoltaicznej to nie tylko moduły – do pełnej kwoty dochodzi koszt przewodów (okablowanie), konstrukcji, inwertera i cena montażu, a ta napędzana jest przez inflację. Niebawem ruszy program Mój Prąd 6.0, dzięki któremu każdy ma szansę na dofinansowanie fotowoltaiki. W ten sposób panele fotowoltaiczne staną się tańsze o kilka tysięcy złotych.
Inwestycja w odnawialne źródła energii nas nie ominie i prędzej czy później każdy z nas odczuje konieczność nie tylko obniżania rachunków w ten sposób, ale także podejmowania proekologicznych decyzji. Przypomnijmy, że decydując się na montaż OZE możemy obniżyć rachunki nawet o 80-90% z kilkuletnim okresem zwrotu inwestycji.