EasyOZE Blog

Logo

EasyOZE

Pompa ciepła – wady i zalety

Autorka: mgr Martyna Marlikowska
Wsparcie merytoryczne: dr inż. Krzysztof Bartczak

Bezemisyjne, energooszczędne, dofinansowane i nowoczesne – takie są bezsprzeczne zalety pomp ciepła, stąd ich wysoka popularność w ostatnich latach. Czy nowy trend w ogrzewnictwie ma w ogóle jakieś wady? Najprawdopodobniej chęć obniżenia rachunków za ogrzewanie domu oraz bezemisyjność to główne powody, dla których właściciele domów w Polsce decydują się na pompę ciepła. Nie ma co ukrywać, że “budżet domowy musi się zgadzać” – jest to praktyczny priorytet dla każdego, a jeśli dodatkowo ma to pozytywny wpływ na środowisko naturalne, to jeszcze lepiej. Taki atut dodatkowo przypieczętuje naszą decyzję.
Spis treści

Jak działa pompa ciepła - energooszczędny sposób ogrzania domu

W dużym skrócie energia pobrana ze źródła odnawialnego, czyli tzw. dolnego źródła (gruntu, powietrza, wody) zamieniana jest przez sprężarkę inwerterową na ciepło, które następnie trafia do górnego źródła – instalacji grzewczej. Dzięki temu w naszych domach podnosi się temperatura do optymalnego poziomu. W przypadku niskotemperaturowych pomp ciepła najlepiej połączyć je z ogrzewaniem płaszczyznowym, tzw. “podłogówką”.

Jeśli jednak zależy nam na instalacji pompy ciepła a w domu mamy już grzejniki, wtedy warto rozważyć ich zmianę na płytowe, kanałowe lub klimakonwektory. Można także zdecydować się na pompę wysokotemperaturową. Jest to rozwiązanie mniej wydajne, ale także spełnia swoją rolę i wpływa na obniżenie rachunków.

Pompa ciepła - rodzaje​

Urządzenia grzewcze pobierające energię z niewyczerpywalnego źródła, możemy podzielić na trzy rodzaje pomp ciepła:

 • gruntowe pompy ciepła,
 • wodne pompy ciepła,
 • powietrzne pompy ciepła typu powietrze-woda oraz powietrze-powietrze.

Powietrzna pompa ciepła powietrze-woda dzieli się na SPLIT i MONOBLOK. Sprawdźmy teraz, jakie są wady i zalety pomp ciepła.

Zalety​ pompy ciepła

 • Koszty eksploatacji dużo niższe od wszystkich innych rodzajów ogrzewania.
 • Ekologiczność i brak wytwarzania spalin.
 • Brak konieczności organizowania paliwa do pracy urządzenia.
 • Pompa ciepła charakteryzuje się długą żywotnością nawet do 30 lat.
 • Bezpieczeństwo użytkowania.
 • Brak konieczności obsługi pompy ciepła.
 • Sprzęt wielkości lodówki, czysty i nowoczesny.
 • Kompatybilność – możliwość połączenia z innymi instalacjami OZE, takich jak np. instalacja fotowoltaiczna.
 • Liczne dofinansowania i opcje kredytowania pompy ciepła.
 • Wzrost wartości nieruchomości.
 • Tańsza możliwość chłodzenia i osuszania pomieszczeń niż w przypadku zwykłych klimatyzatorów.
 • Możliwość dopasowania pompy ciepła do swoich potrzeb – czy pompa ciepła ma dodatkowo służyć do przygotowania ciepłej wody użytkowej, czy też tylko do ogrzewania budynku.
 • Pompę ciepła możemy zamontować niemal wszędzie, najlepiej w pomieszczeniu gospodarczym.

Skorzystaj z bezpłatnego kalkulatora mocy pompy ciepła – wpisz roczne zużycie energii cieplnej i oznacz swoją geolokalizację!

Wady pompy ciepła​

Montaż pompy ciepła nie należy do najtańszych. Koszt wraz z montażem zależy od jej rodzaju, marki, komponentów i dodatkowych funkcji. Gruntowa pompa ciepła ze względu na konieczność wykonania odwiertów w ziemi jest znacznie droższa od powietrznej. Inwestycja w wodną pompę ciepła to także wysoki koszt, jednak muszą zaistnieć konkretne warunki środowiska naturalnego, aby móc ją wziąć po uwagę. W związku z tym należy do najrzadziej wybieranych opcji. Jakie jeszcze dostrzeżemy wady pomp ciepła?

W przypadku, gdy chcemy zainstalować pompę ciepła w domu, gdzie instalacja grzewcza odbioru ciepła jest już zamontowana (np. tradycyjne grzejniki), wtedy jesteśmy zmuszeni wybrać wysokotemperaturową pompę ciepła, która także finalnie przyniesie korzyści, ale jest mniej wydajna od niskotemperaturowej. Innym sposobem jest wymiana grzejników na dedykowane pompie ciepła.

Należy pamiętać, że pompa ciepła bywa głośna – poziom hałasu może nas zaskoczyć. Należy rozsądnie przemyśleć jej usytuowanie, np. z dala od okien sypialni.

Powietrzna pompa ciepła nie ma takiej wydajności jak gruntowa. Mimo, że pod kątem instalacji i kosztów jest najbardziej dostępna, to w trakcie kilku najzimniejszych dni w roku może potrzebować dodatkowego źródła wspomagającego jej pracę.

Awaryjność pompy ciepła może być uciążliwa, jeśli chodzi o produkty niższej klasy. Jeśli już decydujemy się na tego typu ogrzewanie, warto zainwestować w sprzęt wysokiej jakości, której współczynnik wydajności pompy ciepła jest jak najwyższy.

Pompa ciepła - wady i zalety. Pojedynek wygrany?

Jak widać zalety pompy ciepła przeważają nad jej wadami i to zdecydowanie. Nie ma rozwiązań idealnych dla każdego, dlatego warto skorzystać z tych, które są najrozsądniejsze. Tym bardziej, że mimo wysokich kosztów inwestycji, szczególnie w przypadku gruntowych pomp ciepła, możemy otrzymać dotację, a resztę sfinansować kredytem. Średni okres zwrotu inwestycji można wyliczyć w dedykowanym kalkulatorze.

Pompa ciepła - dofinansowanie i kalkulatory​

Obecnie funkcjonuje kilka programów, z których można otrzymać dofinansowanie na pompę ciepła. W przypadku Czystego Powietrza może to być nawet 100%! Inne programy to: Mój Prąd 5.0, Ciepłe Mieszkanie czy Moje Ciepło.

Wiele firm oferuje pomoc w wypełnieniu wniosku o dofinansowanie pompy ciepła. Jeśli nam na tym zależy, warto poruszyć temat pomp ciepła w kontekście formalności przy formułowaniu oferty przez Wykonawcę.

EasyOZE bezpłatnie udziela wsparcia w pozyskaniu dotacji przy zakupie pompy ciepła.

Jak zacząć?

Proces zakupowy pompy ciepła lub innych instalacji OZE (odnawialnych źródeł energii) nie należy do najłatwiejszych. Easyoze.pl przychodzi z pomocą – na początku wystarczy wyliczyć cenę i moc planowanej instalacji w bezpłatnym kalkulatorze EASY, przeanalizować wyniki oraz poprosić o niezobowiązującą e-ofertę od EasyOZE. Wtedy będzie można zobaczyć, ile kosztuje pompa ciepła wraz z montażem. EasyOZE także pomaga w pozyskaniu dofinansowania.