EasyOZE Blog

Logo

EasyOZE

Czyste Powietrze czy Mój Prąd 5.0 – jak pozyskać dofinansowanie na pompę ciepła

Autorka: mgr Martyna Marlikowska
Wsparcie merytoryczne: dr inż. Krzysztof Bartczak

To dofinansowania do pompy ciepła są nadal jednym z najważniejszych czynników wpływających na popularność instalacji pompy ciepła. Oczywiście fakt, że są to najwydajniejsze urządzenia grzewcze na rynku ma kluczowe znaczenie, ale gdyby nie dotacje, dostępność pomp ciepła nie byłaby tak imponująca jak obecnie. W kontekście dotacji do pomp ciepła mówi się najczęściej o dwóch programach: Czyste Powietrze oraz Mój Prąd 5.0. Sprawdźmy, na czym polegają różnice i z którego programu warto skorzystać.

Spis treści

Jeśli ktoś ma jeszcze wątpliwość, czy na pompę ciepła jest dofinansowanie, odpowiedź brzmi – TAK! Należy pamiętać jednak, że programy mają wyznaczone terminy zamknięcia składania wniosków, zatem najlepiej zbadać temat już teraz, zainwestować w instalacje OZE i wypełnić wniosek. EasyOZE pomaga na każdym etapie wraz z wypełnieniem wniosku.

Czyste Powietrze - dofinansowanie na pompę ciepła

Program Czyste Powietrze trwa od 2018 roku i został wdrożony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, aby rozwiązać problem smogu w Polsce i wymienić stare źródło na nowe – to oznacza, że program obejmuje już istniejące domy z tradycyjnym urządzeniem grzewczym. Środki wypłacane są poprzez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Możliwość uzyskania dotacji i jej wysokość z programu Czyste Powietrze zależy od dochodów właścicieli domów z wyodrębnioną księgą wieczystą. Zastosowano trzy poziomy dofinansowania: podstawowy, podwyższony oraz najwyższy.

Czyste Powietrze - warunki

I Osoby zarabiające rocznie do 135 tys. zł kwalifikują się do podstawowego poziomu dofinansowania, czyli dotacji do 66 000 zł na pełną termomodernizację domu wraz z instalacją fotowoltaiki i pompy ciepła. Na samą pompę ciepła bez termomodernizacji i fotowoltaiki można otrzymać maksymalnie do 35 000 zł, pod warunkiem, że jest to wymiana źródła ciepła na nowe.

II Właściciele domów o przeciętnym miesięcznym dochodzie na jednego członka gospodarstwa domowego wynoszącego 1894 zł ( w gospodarstwie wieloosobowym) lub 2651 zł (w gospodarstwie jednoosobowym) przypisani są do podwyższonego poziomu dofinansowania, czyli do 99 000 zł na pełną termomodernizację wraz z instalacją fotowoltaiki i pompy ciepła. Na samą pompę ciepła bez termomodernizacji i fotowoltaiki można otrzymać maksymalnie do 50 000 zł na wymianę źródła ciepła.

III Do najwyższego poziomu dofinansowania kwalifikują się właściciele domów o przeciętnym miesięcznym dochodzie na jednego członka gospodarstwa domowego wynoszącego 1090 zł (gospodarstwo wieloosobowe) lub 1526 zł (jednoosobowe), czyli mogą otrzymać do 135 000 zł na pełną termomodernizację wraz z instalacją fotowoltaiki i pompy ciepła. Na samą pompę ciepła bez termomodernizacji i fotowoltaiki można otrzymać maksymalnie do 70 000 zł. Tu także na wymianę źródeł ciepła starego typu na pompę ciepła.

Na każdym poziomie można skorzystać z dofinansowania na audyt energetyczny w kwocie 1 200 zł oraz dodatkowo ubiegać się o ulgę termomodernizacyjną, składając PIT. Więcej o kompleksowej termomodernizacji napiszemy wkrótce.Wycena fotowoltaiki

W takim razie skąd mamy wiedzieć, jak duże dofinansowanie otrzymamy?

Najpierw należy dopasować moc pompy ciepła do swojego zapotrzebowania i geolokalizacji, w jakiej znajduje się dom. W tym pomoże bezpłatny kalkulator pomp ciepła, który poda także przybliżony koszt instalacji wraz z montażem oraz szacowany okres zwrotu inwestycji.

Następnie należy obliczyć swój dochód roczny i podzielić na członków rodziny. Im większe dochody, tym mniejsza kwota dofinansowania. Osoby przekraczające dochód roczny 135 000 zł nie otrzymają dofinansowania z programu Czyste Powietrze, ale dostaną je z programu Mój Prąd 5.0, w którym nie ma kryterium dochodowego. Tutaj jednak trzeba mieć zamontowaną fotowoltaikę lub zdecydować się na hybrydę, co jest bardzo korzystnym rozwiązaniem.

Gdy już wiemy, do którego poziomu dofinansowania kwalifikujemy się, należy zadecydować, czy w naszym przypadku jesteśmy zainteresowani kompleksową termomodernizacją oraz instalacją fotowoltaiczną. Obie rzeczy znacząco podwyższają kwotę dotacji.

Następnie należy przeanalizować tabele z kwotami dofinansowania na stronie programu Czyste Powietrze, zajrzyj także do tabelki i zobacz, ile pieniędzy wróci do Ciebie.

W związku z tym, że ostateczna kwota dofinansowania zależy od kilku indywidualnych czynników, warto samemu rozpocząć proces oszacowania kosztów i dotacji, a następnie zostawić dane kontaktowe na platformie easyoze.pl, by otrzymać dopasowaną i niezobowiązującą ofertę na instalację pompy wraz z dofinansowaniem.

Mój Prąd 5.0 - dotacja na pompę ciepła

Różnica między obydwoma programami jest taka, że w przypadku Mojego Prądu nie ma kryterium dochodowego oraz dotacja należy się także właścicielom nowopowstających domów. Istotne jest jednak posiadanie instalacji fotowoltaicznej lub chęć jej zamontowania. Wtedy można starać się o dofinansowanie na fotowoltaikę z pompą ciepła – duet idealny.  Każdy, kto zamontuje instalację i złoży wniosek otrzyma dotację – maksymalnie 50% kosztów kwalifikowanych. Warto pamiętać, że najpierw trzeba zainstalować OZE, a następnie złożyć wniosek do grudnia 2023 roku.fotowoltaika ceny

Mój Prąd 5.0 - ile otrzymam dofinansowania na pompę ciepła?

do 28 500 zł – gruntowa pompa ciepła,

do 19 400 zł – powietrzna pompa ciepła o podwyższonej klasie energetycznej;

do 12 600 zł – zwykła pompa ciepła,

do 4 400 zł – pompa ciepła typu pompy powietrze/powietrze, czyli klimatyzacja z funkcją grzania!

Warto pamiętać także, że wyższą kwotę dotacji do fotowoltaiki otrzymamy, gdy zdecydujemy się na hybrydę z pompą ciepła. Program Mój Prąd 5.0 kończy się pod koniec 2023 roku, dlatego złożenie wniosku powinno mieć miejsce wcześniej.

Pompa ciepła - dofinansowanie - który program wybrać?

Osoby, które zarabiają więcej niż 135 000 zł rocznie nie mają dylematu – mogą skorzystać tylko z programu Mój Prąd 5.0. Piąta edycja kończy się pod koniec grudnia, dlatego doborem i montażem trzeba się zająć już teraz. Osoby, które zarabiają mniej niż 135 000 zł muszą obliczyć swoje dochody i sprawdzić do którego poziomu dofinansowania kwalifikują się w programie Czyste Powietrze. Wtedy wystarczy porównać wysokość dofinansowania z obu programów i wybrać korzystniejszą opcję.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wypłaca dofinansowanie - pompa ciepła

Moje Ciepło - alternatywny program dofinansowania do pomp ciepła

Aktualnie funkcjonuje także program Moje Ciepło, który jest najbardziej korzystny dla właścicieli nowopowstających domów, którzy posiadają Kartę Dużej Rodziny. W ramach programu można otrzymać do 45% kosztów kwalifikowanych na zakup i montaż gruntowej pompy ciepła (maks. 21 tys. zł) oraz powietrznej pompy ciepła typu powietrze-woda oraz powietrze-powietrze w systemie centralnym (maks. 7 tys. zł).

Zakup, montaż i dofinansowanie - firmy oferujące wsparcie

EasyOZE pomaga na każdym etapie instalacji OZE – zaczynając od wyliczenia mocy instalacji, przez złożenie oferty, zakup i montaż, aż po wypełnienie wniosku o dofinansowanie. Wkrótce dojdzie nowa funkcjonalność – decyzja o przyznaniu kredytu w kilka minut. Więcej na www.easyoze.pl.