Dofinansowanie dla rolnika na małe przetwórstwo 2024 r. – szczegóły programu [NABÓR ZAKOŃCZONY]
- Aktualności, Dofinansowania
- 13 grudnia, 2023
Autorka: mgr Martyna Marlikowska
Wsparcie merytoryczne: dr inż. Krzysztof Bartczak
Spis treści
Dla kogo dotacja dla małego przetwórstwa?
Rolnik lub jego małżonek skorzysta z tej dotacji, jeśli:
- prowadzi lub rozpoczyna prowadzenie sprzedaży produktów rolnych z przeznaczeniem dla konsumenta końcowego poprzez sprzedaż bezpośrednią lub dostawy bezpośrednie,
- rozpoczyna działalność w zakresie rolniczego handlu detalicznego,
- prowadzi lub rozpoczyna działalność ograniczoną i lokalną związaną z produktami pochodzenia zwierzęcego,
- przetwarza i wytwarza produkty z rybołówstwa lub akwakultury objętych załącznikiem I Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej lub produkty nierolne,
- produkuje wino z własnych winorośli (mniej niż 100 hl w ciągu roku winiarskiego),
- jest osobą fizyczną uprawnioną do chowu, hodowli lub połowu ryb.
Małe przetwórstwo 2024 - warunki
Rolnik lub jego małżonek muszą:
- być ubezpieczeni w KRUS,
- posiadać numer identyfikacyjny ARiMR,
- być osobami pełnoletnimi.
Przedsięwzięcie, które ma być dofinansowane, nie może trwać dłużej niż 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy i powinno zakończyć się do końca 2025 roku.
Do refundacji zaliczane będą koszty kwalifikowane poniesione na dane przedsięwzięcie między 1 lutym 2020 r. a 31 grudnia 2025 r. Koszty poniesione przed podpisaniem umowy o dofinansowanie będą zwrócone pod warunkiem trwania przedsięwzięcia w dniu składania wniosku. W takim przypadku, nie będzie można starać się o zaliczkę na poczet kosztów, a jedynie refundację po ostatecznym zakończeniu prac.
Koszty kwalifikowane - na co można przeznaczyć dotację?
Beneficjent będzie mógł sfinansować trwające lub mające się zacząć przedsięwzięcia dotyczące:
- budowy lub modernizacji budynków służących do przetwarzania, przechowywania, przygotowania do sprzedaży lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, spożywczych, rybołówstwa lub akwakultury, włączając w to wyposażenie w urządzenia do gospodarowania odpadami, oczyszczalnię ścieków, biogazownię, instalację fotowoltaiczną, kolektory słoneczne, pompę ciepła czy urządzenia chłodzące.
- zakupu nowych maszyn i urządzeń rolniczych do wyżej wymienionych celów,
- zakupu innych urządzeń związanych z biznesem, takich jak: terminale płatnicze, sprzęt komputerowy, oprogramowanie, usług informatycznych i utrzymania domen (sprzedaż na odległość).
- zakupu środków transportu do przewozu produktów lub zwierząt do uboju,
- zakupu nowych ruchomych punktów sprzedaży lub modernizacji miejsc na targowisku
- sfinansowania kosztów ogólnych związanych z realizacją przedsięwzięcia, w tym marketing.
Koszty kwalifikowane nie obejmują podatku od towarów i usług, pensji pracowników, zakupu nieruchomości lub gruntów, kosztów związanych z prowadzeniem podstawowej działalności rolniczej oraz zakupu samochodu osobowego z więcej niż jednym rzędem siedzeń bez producenckiego odgrodzenia od części pojazdu służącej do przewozu produktów.
Jakie formy udzielania dotacji wchodzą w grę?
Rolnik lub małżonek może liczyć na refundację wypłacaną w częściach po zakończeniu każdego z etapów lub jednorazową płatność końcową po całkowitym zamknięciu prac. Na etapie planowania przedsięwzięcia możliwe jest otrzymanie zaliczki w wysokości 50% kwoty dofinansowania.
W przypadku młodych rolników do 40 roku życia sytuacja wygląda najlepiej – mają szansę na refundację w wysokości 70% kosztów kwalifikowanych, pozostali – na 60%.
Ile wynoszą limity dotacji na małe przetwórstwo?
Warunek ostateczny otrzymania dotacji
Jak uzyskać dotację na zakup maszyn i inne przedsięwzięcia?
Po sukcesie programu Rozwój Małych Gospodarstw i Restrukturyzacja Małych Gospodarstw Rolnych przychodzi dobry czas dla rolników prowadzących małe gospodarstwa przetwórcze lub chcących rozpocząć tego typu działalność. Aby zwiększyć szanse na inwestycje i otrzymać dotację, warto skorzystać z usług firmy specjalizującej się w ich pozyskiwaniu. EasyOZE kompleksowo zajmuje się wspieraniem rolników w tym zakresie aż po otrzymanie środków na konto.
Sprawdź, czy kwalifikujesz się do programu! Zadzwoń, tel. 509 016 052, 571 533 663 lub wyślij zapytanie: dotacje@easyoze.pl.