EasyOZE Blog

Logo

EasyOZE

Rolnictwo 4.0 – innowacje w rolnictwie. Dotacje na drony, roboty i ciągniki autonomiczne (nabór zakończony)

Autorka: mgr Martyna Marlikowska
Wsparcie merytoryczne: dr inż. Krzysztof Bartczak

15 listopada wystartował nabór wniosków w programie Rolnictwo 4.0 i dwa dni później został zamknięty ze względu na ekspresowe wyczerpanie założonych limitów. Rolnicy mogli wnioskować o 200 000 zł dofinansowania na jedno gospodarstwo w zakresie innowacyjnych rozwiązań. Nawet jeśli nie zdążyło się złożyć wniosku, warto zorientować się na przyszłość, jakie innowacje w rolnictwie mogą wspomóc Twoją działalność i zautomatyzować prace z nią związane.

Spis treści

A1.4.1 „Inwestycje na rzecz dywersyfikacji i skracania łańcucha dostaw produktów rolnych i spożywczych oraz budowy odporności podmiotów uczestniczących w łańcuchu” organizowany przez ARiMR (Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa).

Nabór wniosków: 15 listopada – 15 grudnia 2023 (skrócony termin do 17 listopada do godz. 23.59). Dotacje dla rolników 2023.

zwiększenie konkurencyjności przechowywania i przetwarzania produktów rolnych - Rolnictwo 4.0

Na co można otrzymać dofinansowanie?

Dofinansowanie dla rolników lub rolniczek obejmuje zakup maszyn, urządzeń i szkoleń, w szczególności:

  • ciągniki autonomiczne,
  • wyposażenie hali udojowej,
  • nawigację GPS do ciągnika,
  • rozsiewacze do nawozów,
  • siewniki punktowe lub oprogramowanie do siewnika,
  • drony- opryskujące lub monitorujące,
  • laptopy i smartfony wraz z aplikacjami, oprogramowaniem dla rolników lub systemem zarządzania sterowanym zdalnie,
  • szkolenia związane z innowacją i rolnictwem.

Czytaj więcej w tym artykule: Przykładowe rozwiązania w zakresie Rolnictwa 4.0

 

Warunki programu - dotacje na innowacje w rolnictwie

Rolnik lub rolniczka, którzy chcieliby skorzystać z tego programu muszą być ubezpieczeni w KRUS lub mieć przyznane dopłaty bezpośrednie w poprzednim roku.

Na jakich zasadach rolnik otrzyma wsparcie?

Wsparcie udzielane będzie w formie refundacji kosztów kwalifikowalnych w wysokości:

• do 80% kosztów – dla rolników ekologicznych lub wnioskodawców poniżej 41 roku życia,

• do 65% kosztów – w przypadku pozostałych wnioskodawców.

Minimalna wysokość wnioskowanej kwoty wynosi 15 000 zł, a maksymalna – 200 000 zł. Wsparcie wypłacane jest po zrealizowaniu przedsięwzięcia, przy czym istnieje możliwość wnioskowania o zaliczkę w wysokości 50%.

zwiększenie konkurencyjności przechowywania i przetwarzania produktów rolnych - Rolnictwo 4.0

Przykładowe rozwiązania w zakresie Rolnictwa 4.0

Innowacyjność w rolnictwie może znacząco ułatwić i przyspieszyć procesy, które do tej pory wymagały pracy wielu osób oraz były czasochłonne. Warto pozyskać wiedzę i wybrać te innowacje, które pasują do danej działalności rolniczej.

Roboty i coboty

Przy produkcji rolniczej możemy wspomóc się robotami i cobotami – te pierwsze pracują w odizolowaniu od człowieka, natomiast coboty to urządzenia współpracujące z człowiekiem (operatorem) w jednej przestrzeni.

Roboty i coboty realizują zadania zaprogramowane wcześniej przez operatora lub odpowiednio skonfigurowany system.

Roboty mogą wspomóc autonomiczną uprawę, siew i oprysk oraz ochronę roślin (automatycznie wykrywają i eliminują szkodniki, chwasty czy porażone rośliny). Maszyny robotyczne przydadzą się przy zbiorze owoców, w trakcie których rozpoznają te o odpowiedniej dojrzałości.

Drony dla rolników

Drony przydadzą się w tzw. rolnictwie precyzyjnym – zaaplikują środki czynne lub nawozy w odpowiedniej ilości i tam, gdzie jest potrzeba. Mogą dokonywać oceny na podstawie własnej obserwacji lub przy pomocy dronów obserwacyjnych. Drony okażą się niezbędne także przy mapowaniu wigoru roślin, niedoborów wody, wykrywaniu ognisk, chorób, ekspansji szkodników czy też szkód łowieckich.

Czujniki i sensory

W systemie zarządzania gospodarstwem (FMS) czujniki wskażą rolnikowi poziom wilgotności gleby lub konieczną ilość wody do optymalnego nawodnienia. Czujniki mogą także automatycznie przekazywać informacje i zmieniać ustawienia w danych urządzeniach bez potrzeby ingerencji człowieka. Najpopularniejsze czujniki wśród rolników to: meteorologiczne, wilgotności gleby, lokalizacji, biosensory, optyczne, operacyjne do maszyn oraz te na ciele zwierząt gospodarskich.

Systemy zarządzania gospodarstwem (FMS)

Gospodarstwem można zarządzać kompleksowo dzięki tzw. FMS – systemowi zarządzania w gospodarstwie. W ten sposób rolnik będzie mógł w łatwy sposób monitorować stany magazynowe nawozów i środków ochrony roślin, inwentaryzację i rejestrację czasu pracy maszyn i ludzi, a także mapowanie w rolnictwie precyzyjnym oraz systemy wspierania decyzji.

Dzięki FMS można automatycznie generować raporty i analizować dane związane z gospodarstwem rolnym, także te związane z urządzeniami autonomicznymi.

Systemy wspierania decyzji (DSS)

Pomiary płynące z czujników oraz baz danych gospodarstwa rolnego lądują w systemie komputerowym, który jest w stanie zasugerować rolnikowi najbardziej optymalne praktyki i zabiegi. Dzięki temu łatwiej zlokalizować problemy i wprowadzić odpowiednie rozwiązania.

Zdalne systemy wykonawcze

Dofinansowane mogą zostać także systemy wykonujące pracę, sterowane automatycznie przez FMS/DSS albo przez operatora (np. zastawki na sieci melioracyjnej, zawory w nawodnieniu, wiatraki przeciwmrozowe czy zamgławiacze).

Systemy ulepszające starsze rozwiązania

Starsze maszyny także mogą zostać wyposażone w innowacje, takie jak sterowniki GPS do traktorów, czy sterowniki zaworów.

Maszyny współpracujące z cyfrową infrastrukturą gospodarstwa

W przypadku programu Rolnictwo 4.0 rolnik powinien wskazać, z jakimi systemami rolnictwa ich sprzęt będzie współpracował, dlatego warto zastanowić się nad potrzebami w gospodarstwie i możliwościach zamontowania innowacji w rolnictwie (np. systemy wspierania decyzji, systemy zarządzania gospodarstwem). Firma EasyOZE kompleksowo wspiera rolników podczas ubiegania się o dotacje. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości wystarczy zadzwonić.

zwiększenie konkurencyjności przechowywania i przetwarzania produktów rolnych - Rolnictwo 4.0

Pomoc w uzyskaniu dofinansowania dla rolników 2023

Po sukcesie w ilości złożonych wniosków w programie Rozwój Małych Gospodarstw Rolnych widać, że rolnikom zależy na rozwoju wsi i poszerzaniu obszarów działania. Prowadzenie działalności rolniczej może być udoskonalane maksymalnie, wystarczy korzystać z szans na dofinansowanie dla rolników.

EasyOZE to firma zajmująca się pozyskiwaniem dotacji dla rolników. Przy składaniu wniosków należy dokonać niezbędnych formalności, które mogą być czasochłonne i skomplikowane. Decydując się na współpracę z EasyOZE mamy gwarancję profesjonalizmu i dbałości o szczegóły.

Zadzwoń i dopytaj o nurtujące Cię kwestie lub uzupełnij krótki formularz, a my skontaktujemy się z Tobą.

Kontakt: dotacje@easyoze.pl, tel. 509 016 052 lub 571 533 663.