EasyOZE Blog

Logo

EasyOZE

Agrofotowoltaika kierunkiem rozwoju polskiej wsi

Autorka: mgr Martyna Marlikowska
Wsparcie merytoryczne: dr inż. Krzysztof Bartczak

Rozwój energetyki słonecznej w Polsce wymaga miejsca, a pola uprawne, które w naszym kraju zajmują 47% gruntów rolnych są idealne pod tego typu instalacje fotowoltaiczne. Korzyści są obopólne, gdyż chroni rośliny przed zbyt silnym słońcem, suszą, wiatrem, ulewami, a także zbyt intensywnym parowaniem, co pozwala zachować odpowiednią wilgotność gleby. Agrofotowoltaika czy też fotowoltaika rolnicza (APV), bo o niej mowa, nazywana także AGRI PV lub AGRO PV, to nowe możliwości produkcji energii elektrycznej na wielką skalę oraz kierunek rozwoju polskiej wsi. Instalacje AGRI to ogromny potencjał zwiastujący dynamiczny rozwój rolnictwa korzystającego z fotoenergii.
Spis treści

Czym jest agrofotowoltaika?

Co znaczy agrofotowoltaika? Czym są instalacje AGRO PV? Krótko mówiąc, fotowoltaika rolnicza to wykorzystywanie tego samego gruntu do uprawy oraz produkcji energii elektrycznej. Panele fotowoltaiczne umieszczone na odpowiednich konstrukcjach usytuowane nad hektarami pól uprawnych spełniają dwa zadania – chronią i dostarczają energii słonecznej koniecznej do prowadzenia gospodarstwa rolnego. Fotowoltaika wykorzystywana do zasilania gospodarstw rolnych to dużo niższe rachunki za prąd i samowystarczalność kluczowa w momencie wyłączeń prądu.

Fotowoltaika rolnicza jest już bardzo popularna w Japonii i Chinach, ale także zaczyna mieć znaczenie w Europie. Niemcy, Francja, Holandia i Włochy docenili zalety fotowoltaiki rolniczej i już mogą się poszczycić sporą mocą płynącą z AGRI PV. Aktualnie budowana jest ogromna farma w Niemczech o mocy 79 MVp mająca dostarczać energię elektryczną operatorowi telefonii komórkowej.

W Polsce pierwsza tego typu instalacja fotowoltaiczna powstała w Zgorzelcu, gdzie stworzenie odpowiedniego mikroklimatu spowodowało m.in. szybki wzrost uprawy czosnku niedźwiedziego, co byłoby trudne bez zadaszenia. Rokujące uprawy pod AGRO PV to rośliny preferujące lekkie zacienienie, takie jak ziemniaki, kapusta czy brokuły.fotowoltaika ceny

Jakie są korzyści agrofotowoltaiki?

Przyjrzyjmy się temu, jakie zalety fotowoltaiki rolniczej są kluczowe dla tego typu projektów oraz jakie wyzwania stoją przed branżą AGRI PV.

Zalety agrofotowoltaiki

  • Synergia produkcji energii elektrycznej z fotowoltaiki z produkcją rolną – podwójne korzyści z zagospodarowanego gruntu i szansa na zwiększenie poziomu zainstalowanej mocy z OZE określonej przez UE do 2030 r. w programie “Fit for 55”. Do tego czasu 40% energii elektrycznej produkowanej w Polsce powinno pochodzić z OZE (odnawialne źródła energii).
  • Zachowanie wysokiej jakości gleby na gruntach rolnych oraz ochrona upraw i zwierząt przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi (coraz silniejszymi wiatrami w Europie, suszą czy palącym słońcem).
  • Zarządzanie deszczówką gromadzącą się w kontrolowanych warunkach poprzez montaż systemu zbierania wody deszczowej.
  • Lepsze warunki upraw oraz zbiorów.
  • Odbudowa ekosystemu i produkcja zielonej energii.
  • Większa niezależność energetyczna kraju – elektryfikacja gospodarstw rolnych oraz automatyzacja gospodarstw rolnych.Rozwój małych gospodarstw wytyczne

Agrofotowoltaika - wady lub wyzwania

W zależności od rodzaju uprawy należy wybrać odpowiedni typ konstrukcji, na której zamontuje się półprzezroczyste panele pv, czy to wzdłuż rzędów upraw czy nad całym obszarem produkcyjnym. Do wyboru są także konstrukcje ruchome na farmy AGRI PV. Dodatkowo muszą być profesjonalnie zamontowane i wytrzymałe bez względu na warunki atmosferyczne. W związku z tym, że agrofotowoltaika to wciąż nisza, nie są jeszcze w pełni dostosowane w naszym kraju uregulowania prawne. Agrofotowoltaika wciąż jest traktowana jak fotowoltaika na gruncie, którą można instalować tylko na terenach charakteryzujących się niską jakością. Gdy wszystkie regulacje będą odpowiednio wprowadzone, wtedy można się spodziewać dynamicznego rozwoju fotowoltaiki rolniczej i inwestycje fotowoltaiczne w rolniczą instalację PV.

AGRI PV obietnicą szybkiego rozwoju energetyki odnawialnej

Farmy fotowoltaiczne na polach uprawnych, jak i szeroko rozumiany rozwój agrofotowoltaiki przyczynią się do zrównoważonej produkcji rolnej, ale aby tak się stało konieczne jest wdrożenie dedykowanej dopłaty do fotowoltaiki dla rolników – dofinansowanie powinno uwzględniać wszystkie aspekty uregulowanej polityki rolnej.Wycena fotowoltaiki