• O NAS
 • Blog
 • Kontakt
 • ZALOGUJ SIĘ JAKO WYKONAWCA OZEZAREJESTRUJ SIĘ JAKO WYKONAWCA OZE
Mój Prąd 5.0

Mój Prąd 5.0 - nabór wniosków 2023 Sprawdź warunki i zobacz, jak wypełnić wniosek

W Dniu Ziemi, 22 kwietnia, ruszyła kolejna edycja najpopularniejszego programu dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej, ale nie tylko. Tym razem dodatkowe środki można uzyskać również na pompy ciepła i kolektory słoneczne. Jakie warunki postawiono w nowej edycji? Jak wypełnić wniosek Mój Prąd 5.0? Kto otrzyma nawet 58 000 zł dofinansowania? Przejdźmy przez ten proces krok po kroku.

ile kosztuje fotowoltaika

Mój Prąd 4.0 dobiegł końca kilka tygodni temu, żeby ustąpić miejsca nowej odsłonie programu - wersji 5.0. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przeznaczył w aktualnej edycji kwotę 955 mln zł na inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE). Niewykluczone, że po wyczerpaniu środków znajdą się dodatkowe fundusze uzupełniające. Do tej pory inwestycje z poprzednich edycji zmniejszyły emisję dwutlenku węgla do atmosfery o niemal 2 mln ton. Jesteśmy pod wrażeniem i zachęcamy do zwiększenia tej liczby o kolejny milion!

Dofinansowanie Mój Prąd 5.0 - do kiedy złożyć wniosek?

Zacznijmy od terminów - wnioski o dofinansowanie można składać w trybie ciągłym do 22 grudnia 2023. Prawdopodobnie jest to ostatnia edycja programu Mój Prąd, dlatego nie warto odkładać decyzji na później. Dotacja Mój Prąd 5.0 dotyczy instalacji, które zostały zakupione i zamontowane po 1 lutym 2020 roku.

Warunki Mój Prąd 5.0 - kto i na co może otrzymać dofinansowanie

Jeśli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego i nadal nie korzystasz z energii fotowoltaicznej, to bez trudu uzyskasz dofinansowanie pod warunkiem, że zakup wraz z montażem nastąpi w tym roku. Każdy nowy prosument będzie rozliczał się w nowym systemie net-billing, a to właśnie nowa forma rozliczenia jest kluczowa przy otrzymaniu dofinansowania w 5. edycji programu Mój Prąd. Bezproblemowe dofinansowanie dotyczy także dotychczasowych prosumentów, którzy założyli instalację po 30 kwietnia 2022 roku i do tej pory nie wnioskowali o dofinansowanie.

Ci, którzy założyli instalacje fotowoltaiczne pomiędzy 1 lutym 2020 a 30 kwietnia 2022 mogą skorzystać z dofinansowania pod warunkiem przejścia na nowy system rozliczeń - net-billing. Pozostając w systemie opustów nie można skorzystać z dodatkowych środków. Po zmianie systemu rozliczenia można ubiegać się o dofinansowanie na:

 • instalację fotowoltaiczną (w przedziale mocy 2-10kW) i dodatkowo magazyn energii elektrycznej (jeśli wcześniej nie wnioskowali o takie dofinansowania),
 • same magazyny energii elektrycznej o pojemności min. 2kWh (jeśli w ramach poprzednich edycji otrzymali dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną),
 • systemy zarządzania energią HEMS/EMS* (jeśli zakupią w zestawie magazyn ciepła lub energii elektrycznej, pompę ciepła lub kolektory słoneczne*),
 • magazyny ciepła o pojemności min. 20 dm3 (20 litrów) wpływające na autokonsumpcję energii elektrycznej wytworzonej przez panele fotowoltaiczne, aby obniżyć koszty ogrzewania,
 • pompy ciepła z oddzielnym lub zintegrowanym zasobnikiem CWU (o ile w budynku mieszkalnym nie ma zainstalowanego i użytkowanego pieca na paliwa stałe oraz spełnione są normy antysmogowe i lokalne przepisy dot. ogrzewania wody i przygotowania ciepłej wody użytkowej),
 • kolektory słoneczne** do 50 sztuk.
ile kosztuje fotowoltaika

*HEMS/EMS (ang. Home Energy Management System / Energy Management System) - systemy optymalnego zarządzania energią montowane w celu maksymalnego wykorzystania energii.

**Kolektory słoneczne - to nie to samo, co panele fotowoltaiczne, w tych pierwszych energia słoneczna zmienia się w ciepło, w drugich - energię elektryczną.

Dotacje Mój Prąd 5.0 - kilka dodatkowych zasad

Nie można wnioskować o dotację na rozbudowę istniejącej instalacji fotowoltaicznej lub na dodatkową instalację z osobnym falownikiem podłączoną do tego samego Punktu Poboru Energii, np. carportu.

Dofinansowane panele fotowoltaiczne powinny być wyprodukowane maksymalnie do 2 lat przed montażem, a co najmniej przez 5 lat po montażu użytkowane.

Prosument nie może korzystać z kilku programów dofinansowań, np. Czyste Powietrze i Mój Prąd 5.0 - może wybrać tylko jeden.

Beneficjent nie dostanie dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej, jeśli pokrycie dachu ma jakikolwiek związek z azbestem oraz gdy przedsięwzięcie finansowane jest leasingiem.

Dotacja nie jest opodatkowana - nie trzeba jej rozliczać.

Należy zlecić wykonanie tabliczki i umieścić ją na elewacji domu lub ogrodzeniu. Szczegóły: Tabliczka Mój Prąd.

W przypadku Mojego Prądu nie ma kryterium dochodowego.

Przewymiarowanie instalacji fotowoltaicznej

Dobór odpowiedniej mocy urządzenia do zapotrzebowania jest niezmiernie istotny. W przeszłości, gdy obowiązał net-metering, prosumenci próbowali skompensować stratę w systemie opustów, zwiększając powierzchnię instalacji fotowoltaicznej (dokonywali przewymiarowania). Obecnie jest to błąd, który może przynieść tylko straty. Całoroczna ilość energii fotowoltaicznej odprowadzanej do sieci nie może przekroczyć 120 procent całorocznej ilości energii elektrycznej pobranej z sieci.

W dopasowaniu odpowiedniej mocy pomocny będzie kalkulator wyceny fotowoltaiki. Na podstawie kilku parametrów oraz nasłonecznienia w danej geolokalizacji kalkulator precyzyjnie wyliczy cenę i moc instalacji OZE.

panele fotowoltaiczne

Koszt kwalifikowany Mój Prąd 5.0

Koszty, które wliczają się do dofinansowania w ramach wybranego programu nazywane są kosztami kwalifikowanymi. Zazwyczaj jest to cena ostateczna na fakturze za zakup, montaż i dostawę instalacji fotowoltaicznej. Niejednokrotnie w tą cenę wliczona jest także pomoc przy składaniu wniosku o dofinansowanie, choć nie będzie to uwzględnione na rachunku. Koszty kwalifikowane obejmują także urządzenia dodatkowe do mikroinstalacji fotowoltaicznej, np. magazyny energii. Wszystko zależy od naszej decyzji zakupowej - czy będą to tylko panele słoneczne czy w zestawie z magazynem energii i/lub pompą ciepła i kolektorami słonecznymi.

W programie Mój Prąd 5.0 dofinansowanie dotyczy maksymalnie 50 procent kosztów kwalifikowanych. Przykładowo, jeśli nasza instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii wyniesie nas 56 000 zł, wtedy możemy liczyć na dofinansowanie do 28 000 zł.

Na każde urządzenie objęte programem możemy otrzymać:

 • 6000 zł na mikroinstalację fotowoltaiczną,
 • od 3000 do 7000 zł na mikroinstalację fotowoltaiczną w umowie kompleksowej z dodatkowym urządzeniem (pompą ciepła lub magazynem energii elektrycznej),
 • do 5 000 zł na magazyn ciepła,
 • do 28 500 zł na gruntową pompę ciepła; 19 400 zł na powietrzną pompę ciepła o podwyższonej klasie energetycznej; do 12 600 zł na standardową pompę ciepła oraz 4 400 zł na typ pompy powietrze/powietrze (czyli klimatyzator z funkcją grzania!),
 • do 16 000 zł na magazyn energii elektrycznej,
 • do 3 000 zł na system zarządzania energią elektryczną HEMS/EMS,
 • do 3 500 zł na kolektory słoneczne
ile kosztuje fotowoltaika

Maksymalna kwota dofinansowania. Jak otrzymać nawet 58 000 zł?

Aby maksymalnie skorzystać z programu Mój Prąd i otrzymać kwotę 58 000 zł należy zdecydować się na mikroinstalację fotowoltaiczną z urządzeniem zwiększającym autokonsumpcję* (7 000 zł), magazyn energii elektrycznej (16 000 zł), gruntową pompę ciepła (28 500 zł), system zarządzania energią HEMS/EMS (3 000 zł) i kolektory słoneczne (3 500 zł).

Pamiętajmy, że dofinansowanie dotyczy 50 procent kosztów kwalifikowanych, stąd całość inwestycji musiałaby kosztować minimum 116 000 zł przy założeniu, że koszt każdego z wymienionych urządzeń musiałby być co najmniej dwukrotnością ustalonego dofinansowania. Jeśli nie mamy oszczędności, zawsze możemy sfinansować pozostałą kwotę kredytem.

*autokonsumpcja - zużywanie energii z paneli fotowoltaicznych na bieżące własne potrzeby. Inaczej energia słoneczna wykorzystywana natychmiast po wyprodukowaniu, np. włączenie pralki, zmywarki i odkurzania latem w słoneczne południe.

*urządzenia zwiększające autokonsumpcję - magazyn ciepła, magazyn energii elektrycznej, systemy zarządzania energią HEMS EMS, kolektory słoneczne, pompy ciepła, klimatyzacja.

Mój Prąd - dokumenty

Przed przystąpieniem do wnioskowania o dofinansowanie należy zebrać odpowiednie dokumenty i przygotować komputer z połączeniem internetowym.

Mój Prąd - pytania i odpowiedzi dot. wniosków o dofinansowanie

Jakie dokumenty złożyć z wnioskiem Mój Prąd 5.0?
Potrzebne będą wersje elektroniczne niżej wymienionych dokumentów:
 • 2 potwierdzenia od Operatora Sieci Dystrybucyjnej: dot. przyłączenia fotowoltaiki do sieci oraz korzystania z net-billingu,
 • oświadczenie o dokonaniu płatności za instalację,
 • protokół odbioru prac wystawiony przez Wykonawcę,
 • pełnomocnictwo (jeśli wniosek składany jest przez pełnomocnika),
 • dowód zapłaty faktury lub paragon za zakup, montaż i transport instalacji fotowoltaicznej,
 • karty lub etykiety energetyczne danego produktu.
Kiedy złożyć wniosek Mój Prąd 5.0?
Wniosek można składać, gdy instalacja jest zamontowana, przyłączona, zgłoszona i opłacona. Nabór wniosków do programu Mój Prąd 5.0 trwa w sposób ciągły od 22 kwietnia do 22 grudnia 2023 roku.
Jak złożyć wniosek Mój Prąd 5.0?
Wnioski można składać tylko online. Należy zalogować się na stronie Generatora Wniosków o Dofinansowanie, tzw. GWD. Jeśli nie masz swojego profilu - załóż go, klikając w przycisk Zarejestruj się. Zostaniesz przekierowany na stronę Profilu Zaufanego, do którego również trzeba się zalogować lub zarejestrować. Możesz logować się także poprzez dostawcę usług bankowych, czyli podając te same dane, jakimi posługujesz się logując na swoje konto bankowe. Pełną instrukcję uzyskasz, klikając: Jak złożyć wniosek Mój Prąd – instrukcja lub przechodząc do ostatniego akapitu artykułu - "Wniosek Mój Prąd - instrukcja składania wniosku".
Czy mogę złożyć wniosek papierowy Mój Prąd 5.0?
Nie. Przyjmowane są tylko zgłoszenia elektroniczne.
Mój Prąd - ile trwa rozpatrzenie wniosku?
Do 90 dni.
Skąd pobrać wniosek Mój Prąd PDF?
Wniosek można uzupełnić tylko online, logując się do Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD).
Jak sprawdzić status wniosku Mój Prąd 5.0?
Zaloguj się na swoje konto w GWD.
Mój Prąd infolinia - czy istnieje?
Tak, czynna w dni robocze w godz. 7.30-15.30 - nr. tel. 22 45 95 990.
Co oznacza skrót NFOŚiGW?
To Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - z tego funduszu wypłacane są dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej i innych odnawialnych źródeł energii (OZE).
Co oznacza skrót GWD?
To Generator Wniosków o Dofinansowanie - platforma, na której możemy dokonać złożenia wniosku o dofinansowanie w programie Mój Prąd.
ile kosztuje fotowoltaika

Wniosek Mój Prąd - instrukcja składania wniosku

 1. Wejdź na stronę gwd.nfosigw.gov.pl i kliknij Zarejestruj się, jeśli jeszcze nie masz konta. Zostaniesz przekierowany na stronę, gdzie należy zalogować się lub założyć profil zaufany. Można logować się także przez swój bank lub założyć konto, podając adres e-mail.
 2. Wybierz z menu "Nowy wniosek o dofinansowanie".
 3. Kliknij „Wniosek o dofinansowanie ze środków krajowych”.
 4. Zaznacz program "Mój Prąd".
 5. Wpisz swoje dane w odpowiednie rubryki oraz wymagane parametry dot. instalacji.
 6. Zobacz wyliczoną kwotę w zakładce "Dofinansowania".
 7. Dodaj wymagane załączniki.
 8. Zapisz wniosek i sprawdź poprawność wszystkich danych (później nie będzie można już poprawić błędów).
 9. "Zatwierdź wniosek" i czekaj na potwierdzenie prawidłowego wypełnienia.
 10. Kliknij w “Przygotuj do podpisu”, jak już się pojawi taki komunikat.
 11. Podpisz wniosek elektronicznie w sposób najbardziej Tobie odpowiadający, np. za pomocą profilu zaufanego.
 12. Wniosek dopiero po podpisaniu zostanie wysłany do NFOŚiGW.
 13. Wszystko po naszej stronie zostało już zrobione.
 14. Możemy obserwować status wniosku, który będzie się zmieniał: "W drodze", "Zarejestrowany", "Przyjęty w Funduszu", aż w końcu "Przyznanie Dofinansowania".

Dziękujemy za poświęcony czas i zachęcamy do przeczytania artykułu: Fotowoltaika - dobry czas na decyzje, w którym znajdą Państwo odpowiedzi na wszystkie pytania związane z instalacją fotowoltaiczną.

Autor artykułu mgr Martyna Marlikowska

Autorka:

mgr Martyna Marlikowska

Content Manager

Portfolio
fotowoltaika cena

Autor:

dr inż. Krzysztof Bartczak

CEO EasyOZE

Portfolio
Masz pytania?

Skontaktuj się z nami

Adres e-mail:

biuro@easyoze.pl

Social media

unia europejskaunia europejskaunia europejska