EasyOZE Blog

Logo

EasyOZE

Dofinansowanie do fotowoltaiki Mój Prąd 5.0 – kolejna pula finansowa

Autorka: mgr Martyna Marlikowska
Wsparcie merytoryczne: dr inż. Krzysztof Bartczak

Program Mój Prąd 5.0 nie traci na popularności. Świadczy o tym wykorzystanie przez beneficjentów pierwszej dołożonej w maju kwoty (400 mln zł!) oraz doładowanie we wrześniu kolejnej w wysokości 450 mln. Dotacje do fotowoltaiki szybko się rozchodzą, dlatego końcówka roku jest ostatnim momentem, w którym warto zainstalować fotowoltaikę i złożyć wniosek – czas jest do 22 grudnia 2023 roku.
Spis treści
Aktualna edycja proponuje jeszcze więcej niż poprzednie nabory, a kwota wsparcia jest najwyższa w historii programu. Słyszalne głosy na przestrzeni tego roku dotyczące całkowitego zamknięcia programu bez kontynuacji nie są potwierdzone, jednak nie można mieć pewności, że Mój Prąd 6.0. ruszy w przyszłym roku.

Dotacje do fotowoltaiki a net-billing

Fotowoltaika jest najpopularniejsza we wnioskach o dotacje, a to z tego względu, że jest ona konieczna, aby uzyskać dofinansowanie na dodatkowe urządzenia, takie jak pompa ciepła czy magazyn energii. Jedynie osoby, które skorzystały z dotacji na fotowoltaikę w poprzednich naborach, mogą wnioskować w piątej edycji o wsparcie tylko na dodatkowe urządzenia. Jeśli jednak rozliczają się w poprzednim systemie opustów, będą musieli przejść na net-billing.Wycena fotowoltaiki

Jakiekolwiek dofinansowanie Mój Prąd 5.0 wiąże się z przejściem na net-billing, zatem jeśli ktoś nie złożył wniosku w poprzednich naborach, to będzie musiał podjąć decyzję o zmianie sposobu rozliczania lub nie składać wniosku o dotację.

Mój Prąd 5.0 – maksymalna kwota dotacji

Przypomnijmy, że teraz maksymalna kwota dofinansowania wynosi 58 000 zł. Aby ją otrzymać należy zdecydować się na komplet – fotowoltaikę, gruntową pompę ciepła, magazyn energii, system zarządzania HEMS/EMS oraz kolektory słoneczne. Dofinansowanie do fotowoltaiki szczegółowo opisaliśmy w artykule: Mój Prąd 5.0 – trwa nabór wniosków 2023.

Mamy nadzieję, że kolejna odsłona programu Mój Prąd 6.0 będzie miała miejsce w 2024 roku i przyczyni się do dalszej transformacji energetycznej w naszym kraju, jednak w najbliższym czasie nie uzyskamy takiego potwierdzenia. Warto skorzystać z tego, co jest obecnie proponowane, tym bardziej, że budżet na inwestycje jest wciąż zwiększany.

EasyOZE – obsługa całego procesu zakupu i montażu fotowoltaiki

Postrzegasz instalację fotowoltaiki jako proces zbyt skomplikowany dla Ciebie? Odkładasz to w czasie, licząc, że przyjdzie bardziej odpowiedni czas? W 30 sekund wylicz bezpłatnie cenę i moc dopasowaną do Twojego domu na stronie easyoze.pl i poproś o ofertę na e-mail wraz z kwotą dofinansowania. To będzie pierwszy krok w kierunku obniżenia swoich rachunków za prąd co najmniej o połowę.

oferta na fotowoltaikę i magazyn energii