EasyOZE Blog

Logo

EasyOZE

Wielkość ekonomiczna gospodarstwa rolnego a dotacje dla rolników 2023

Autorka: mgr Martyna Marlikowska
Wsparcie merytoryczne: dr inż. Krzysztof Bartczak

To małymi gospodarstwami stoi nasz kraj. W związku z tym ponad 70% polskich gospodarstw ma szansę na wysoką dotację z nowego programu ARiMR. Składanie wniosków zacznie się 28 września. Jedną z wytycznych jest wielkość gospodarstwa liczona w euro, która nie może przekroczyć kwoty 25 tys., czyli na dzień dzisiejszy jest to ponad 110 000 zł. Przyjrzyjmy się bliżej temu, czym dokładnie jest wielkość ekonomiczna gospodarstwa rolnego i na jaką kwotę dotacji mają szansę rolnicy – beneficjenci programu w 2023 roku.

Spis treści

Co to jest wielkość ekonomiczna?

Wielkość ekonomiczna to wartość netto wskazująca na standardową produkcję rolną w ciągu roku. Wyliczenia powinny się opierać o dane rzeczywiste ustalone z góry. Można to przyrównać do inwentaryzacji wyliczonej jednak na podstawie ustandaryzowanych wyróżników narzuconych z góry. Dzięki temu można porównywać potencjał agrobiznesów między sobą i decydować o kwalifikacji do programu dotacyjnego.

Po co znać wielkość ekonomiczną swojego gospodarstwa?

Z dwóch powodów jest to istotna kwestia. Pierwszym z nich jest zarządzanie działaniami we własnym agrobiznesie i kierunek planowania zmian. Drugim powodem są dotacje dla rolników i wymóg podania tej informacji podczas ubiegania się o nie. W programie Rozwój Małych Gospodarstw jest to informacja konieczna do wprowadzenia we wniosku o dofinansowanie.

Jak obliczyć wielkość ekonomiczną gospodarstwa rolnego?

Aby dokonać stosownych wyliczeń należy pomnożyć produkcję rolną przez średni dochód, jaki z niej można uzyskać. Ten drugi element jest właśnie zdefiniowany z góry, dzięki czemu wyniki można zastosować do porównań między sobą. Istotne w obliczaniu wielkości ekonomicznej gospodarstwa rolnego są także: lokalizacja w Polsce, forma prawna, powierzchnia upraw i stan średnioroczny zwierząt. Należy pamiętać o odpowiednich jednostkach miary, w tym przypadku hektar oraz w większości przypadków zwierząt – ilość, co do jednego.

Wsparcie w obliczeniach i uzyskaniu dofinansowania przez rolnika

W przypadku chęci uzyskania dofinansowania dla rolników oprócz wyliczenia wielkości ekonomicznej agrobiznesu należy wypełnić wniosek oraz przedstawić biznesplan. Warto skorzystać z pomocy firmy EasyOZE – doświadczeni doradcy bezpłatnie sprawdzą wielkość ekonomiczną gospodarstwa rolnego, a po podpisaniu umowy zajmą się formalnościami aż po otrzymanie środków. Więcej w artykule programowym: Rozwój Małych Gospodarstw 2023.

Złóż z naszą pomocą wniosek o dofinansowanie dla rolników prowadzących gospodarstwa rolne – uzupełnij krótki formularz.